Ідея програми підтримки людей з інвалідністю від ГО “Відкриті серця”(організація – член НАІУ)

3 Грудня 2024

З 25 листопада по 4 грудня в Україні традиційно проходить Декада прав осіб з інвалідністю — ініціатива, яка спрямована на привернення уваги до захисту прав людей з інвалідністю та створення рівних можливостей для їхньої повноцінної участі у суспільному житті. Над створенням таких умов в Україні активно працює громадська організація “Відкриті серця” в Вінниці,  яку очолює Світлана Демко.

Організація працює над створенням національної програми підтримки людей з інвалідністю та їхніх сімей на всіх етапах життя — від народження і до старості. Така мережа допомоги здатна забезпечити кожній людині з інвалідністю доступ до необхідних послуг незалежно від місця проживання, соціального статусу чи віку.

«Асоціація “Відкриті серця”» пропонує створити в Україні мережу комплексної підтримки, яка включатиме:

  • Раннє втручання.
    На етапі, коли сім’я тільки дізнається про діагноз дитини, важливо надати їм фахову підтримку. Медичні психологи та соціальні працівники зможуть допомогти батькам адаптуватися до нових обставин і навчити їх правильно доглядати за дитиною.
  • Інклюзивну освіту.
    Наступний етап — перехід дітей з інвалідністю до інклюзивно-ресурсних центрів, а потім до дитячих садочків та шкіл, де їм буде забезпечена підтримка асистента дитини. Це дозволить дітям отримувати якісну освіту разом із своїми однолітками.
  • Професійну підготовку та трудову адаптацію.
    Для підлітків і молоді з інвалідністю важливими є програми професійного навчання, соціальних майстерень і захищеної зайнятості. Це дозволить їм інтегруватися в трудове життя, знайти своє місце в суспільстві та стати економічно незалежними.
  • Підтримане проживання та соціальну адаптацію.
    Створення центрів підтриманого проживання дасть можливість людям з інвалідністю жити самостійно, але з необхідною підтримкою спеціалістів. Також важливою є організація програм тимчасового відпочинку для сімей, що доглядають за людьми з інвалідністю.
  • Соціальні послуги для ветеранів.
    Особливу увагу організація приділяє ветеранам, які внаслідок поранень або контузій набули інвалідності. Організація “Відкриті серця” працює над створенням програм психологічної та соціальної підтримки для ветеранів та їхніх сімей, оскільки адаптація до нових умов життя часто потребує значних ресурсів.

Світлана Демко наголошує, що законодавча база в Україні достатньо розвинена для створення такої мережі. На прикладі Вінницької області організація демонструє, як можна об’єднати державні установи, громадські організації та приватні структури для надання якісних соціальних послуг особам з інвалідністю в будь-якому віці:

  • раннє втручання для дітей до 4 років;
  • інклюзивну освіту;
  • соціальні майстерні для підлітків і дорослих;
  • підтримане проживання для осіб з інвалідністю.

Однією з головних проблем, на які звертає увагу Світлана Демко, є нерівний доступ до соціальних послуг у містах і сільській місцевості. Більшість таких послуг зосереджені у великих містах, тоді як жителі сіл часто залишаються без належної підтримки. Організація “Відкриті серця” прагне змінити цю ситуацію, допомагаючи територіальним громадам створювати базові соціальні послуги на місцевому рівні.

Серед таких послуг:

  • денні центри для людей з інвалідністю;
  • підтримане проживання;
  • тимчасовий відпочинок для сімей;
  • програми соціальної адаптації для людей з інвалідністю та їхніх близьких.

Особливий акцент Світлана Демко робить на підтримці матерів і дружин, які доглядають за людьми( дітьми)  з інвалідністю. «Як мама сина з інвалідністю, я розумію, наскільки важливою є ресурсність матері. Якщо мама чи дружина отримує належну підтримку, вона зможе краще допомагати своїй дитині чи чоловікові, а це підвищить якість життя всієї сім’ї», — наголошує вона.

Запропонована національна програма не тільки соціально важлива, а й економічно вигідна для держави. Завдяки комплексному підходу до підтримки родин держава зможе оптимізувати витрати на соціальні послуги, плануючи їх відповідно до потреб конкретної сім’ї. Це дозволить зменшити витрати в майбутньому, забезпечивши людям з інвалідністю можливість інтеграції в суспільство та трудову діяльність.

Світлана Демко та “Відкриті серця” працюють над тим, щоб майбутнє України було з  соціальними послугами, які забезпечать гідне життя людям з інвалідністю. Організація готова ділитися своїм досвідом та напрацьованими моделями, щоб створити систему, яка надасть підтримку кожному, хто цього потребує.

Олександра Перькова,

Комунікаційна менеджерка проєкту “Мультисекторальна гуманітарна допомога для ВПО, репатріантів, ветеранів та їх приймаючих громад в Україні”

Схожі новини

Всі новини
  • 3 Грудня 2024

    Роберта Метсола: Європейський парламент стоїть на захисті прав людей з інвалідністю

    Президентка Європейського парламенту Роберта Мецола неодноразово підтверджувала свою відданість захисту прав людей з інвалідністю. Вона активно підтримує ініціативи, спрямовані на забезпечення рівних можливостей та інклюзії для всіх громадян Європейського Союзу. Мецола наголошує на важливості створення безбар’єрного середовища, доступу до якісної освіти, працевлаштування та соціальних послуг для осіб з інвалідністю. Вона підкреслює, що права людей з […]

    Детальніше
  • 3 Грудня 2024

    Участь НАІУ у багатосторонній конференції щодо впровадження Конвенції про права осіб з інвалідністю в Україні

    29 листопада 2024 року представниці та представники організацій – членів Національної Асамблеї людей з інвалідністю України (НАІУ) взяли участь у багатосторонній конференції, організованій ВООЗ в Україні та Офісом координатора системи ООН за підтримки Партнерства ООН з прав людей з інвалідністю. Основна мета заходу – прискорення впровадження Конвенції про права осіб з інвалідністю в умовах війни. […]

    Детальніше
  • 3 Грудня 2024

    Рада ЄС значно послаблює права пасажирів з інвалідністю

    Національна Асамблея людей з інвалідністю України (НАІУ) приєднується до стурбованості, висловленої Європейським форумом інвалідності (EDF), щодо рішення Ради ЄС, яке значно послаблює права пасажирів з інвалідністю. Зміни, внесені до Регламенту ЄС про права пасажирів, можуть мати серйозний негативний вплив на доступність та рівність у транспорті. Зокрема: Це рішення є кроком назад у досягненні інклюзивності та […]

    Детальніше
  • 3 Грудня 2024

    Доступність крок за кроком: новий підйомник та оновлення медзакладів на Полтавщині!

    НАІУ продовжує роботу над створенням доступних умов для людей з інвалідністю в громадах України.  У рамках проєкту «Криза в Україні: реагування та відновлення потреб людей з інвалідністю» на Полтавщині встановлено пандус у фельдшерсько-акушерському пункті в селі Голобородьківське Карлівської громади, і розпочато ремонтні роботи, щоб зробити його приміщення максимально доступним та зручним для всіх відвідувачів. А […]

    Детальніше
  • 3 Грудня 2024

    Ідея програми підтримки людей з інвалідністю від ГО “Відкриті серця”(організація – член НАІУ)

    З 25 листопада по 4 грудня в Україні традиційно проходить Декада прав осіб з інвалідністю — ініціатива, яка спрямована на привернення уваги до захисту прав людей з інвалідністю та створення рівних можливостей для їхньої повноцінної участі у суспільному житті. Над створенням таких умов в Україні активно працює громадська організація “Відкриті серця” в Вінниці,  яку очолює […]

    Детальніше
  • 3 Грудня 2024

    Понад 90 організацій закликали комісарку Лабіб продовжити підтримку прав людей з інвалідністю

    Національна Асамблея людей з інвалідністю України (НАІУ) приєдналася до ініціативи понад 90 організацій, які звернулися до Міністерки закордонних справ, європейських справ і зовнішньої торгівлі Королівства Бельгія, Хаджі Лабіб, із закликом продовжити активну підтримку прав людей з інвалідністю. Цей заклик має на меті забезпечити, щоб під час головування Бельгії в Раді ЄС (перша половина 2024 року) […]

    Детальніше

Вступ до НАІУ

Вам імпонує наша діяльність? Приєднуйтесь до організацій-членів Національної асамблеї людей з інвалідністю України!
приєднатися до НАІУ