Марракеський договір: питання та відповіді
Марракеський договір є міжнародним договором, прийнятим у 2013 р. державами-членами Всесвітньої організації інтелектуальної власності з авторського права (далі – ВОІВ) – спеціалізованою установою Організації Об’єднаних Націй (ООН). Договір ухвалено 27 червня 2013 р. на Дипломатичній конференції в Марокко у м. Марракеш, а чинності він набув 30 вересня 2016 р.
Повна назва: Марракеський договір про полегшення доступу сліпих, осіб з порушеннями зору або іншими обмеженнями з причин інвалідності сприймати друковану інформацію до опублікованих творів (далі – Марракеський договір)1.
Це перший договір про авторське право, де закладено принципи прав людини з конкретними посиланнями на Загальну декларацію прав людини (далі – UDHR)2 та Конвенцію ООН про права осіб з інвалідністю (далі – CRPD)3.
Крім того, Марракеський договір належить до переліку міжнародних конвенцій з авторського права, адміністративні функції щодо яких виконує ВОІВ.
Посібник підготовлено в рамках діяльності Громадської спілки «Всеукраїнське громадське об’єднання «Національна Асамблея людей з інвалідністю України» з адвокатування прав осіб з інвалідністю.
Під час підготовки матеріалів використано досвід країн та організації осіб з інвалідністю з порушеннями зору, які мали позитивний результат у питаннях упровадження Марракеського договору про полегшення доступу сліпих, осіб з порушеннями зору або іншими обмеженнями з причин інвалідності сприймати друковану інформацію до опублікованих творів.