Триває семінар «Орієнтування та мобільність: основа реабілітації людей з порушеннями зору»
10 Липня 2023
Поширити:
Минули сім днів роботи десятиденного навчально-практичного семінару «Орієнтування та мобільність: основа реабілітації людей з порушеннями зору».
Протягом останніх трьох днів учасники / учасниці семінару вперше працювали разом з демонстраційною групою не в спеціально організованому навчально-тренувальному просторі, а в умовах найближчих вулиць реального міста.
У лекції-демонстрації «Методика вивчення відкритого простору: прилегла територія» була приділена увага не лише власне методиці, а, насамперед, техніці безпеки в умовах міста. Саме вимоги безпеки незрячої людини на шляхах руху, в тому числі серед потужних транспортних потоків, покладено в основу усієї системи методичних принципів та підходів до формування і закріплення навичок просторової орієнтації – невізуального вивчення елементів простору.
Незряча людина у місті має використовувати усі доступні способи отримання інформації про власне положення та елементи простору на маршруті, спираючись на усі наявні аналізатори та органи чуття. Одним із ключових джерелом інформації про оточення є комунікація – здатність вчасно отримувати максимально повну та максимально точну інформацію від сторонніх людей, які знаходяться (пересуваються) поруч і вміння правильно її інтерпретувати.
Слухачі / слухачки практично засвоювали у взаємодії з учасниками / учасницями демонстраційної групи техніки та способи вивчення прилеглої території, побудови маршрутів по прямій та під кутом («за трикутником»), знаходження альтернативних маршрутів та проходження їх, відпрацювання маршрутів від початкової точки і до визначеного завчасно об’єкта у реальному місті.
Також, працювали за індивідуальною програмою навчання самостійно і у групах, формуючи та відточуючи вміння і навички результативної комунікації та взаємодії інструктора орієнтування і мобільності з клієнтом на маршрутах.
Протягом сьомого дня роботи семінару учасників/учасниць ознайомили з особливостями користування громадським пасажирським транспортом, правилами та технікою користування автобусом, тролейбусом, трамваєм, маршрутним таксі. окремо була приділена особлива увага правилам та технікою користування метрополітеном.
Для практичного відпрацювання використовувався Оболонський район. Учасники/учасниці дісталися до метро Мінська, отримали від тренерів інструктаж щодо особливостей орієнтування та переходу через багатопроменеве перехрестя. Демонстраційна група у супроводу інструкторів здійснила перехід через перехрестя між Оболонським проспектом та вулицею Левка Лук’яненка.
Після відпрацювання переходу через перехрестя учасники/учасниці ознайомились з навчанням орієнтуванню на станції метро Мінська, увага приділялася проходу через скляні двері, турнікет та прямування платформою відкритого типу, яка є найбільш небезпечною для самостійного переміщення незрячої людини.
Подальша робота тривала на станції метро Олімпійська, де учасники/учасниці ознайомились з платформою закритого типу та визначенням місця розташування ескалатора незрячими, опанували техніку самостійного переміщення незрячих людей на ескалаторі.
Наступним етапом була самостійна розробка маршруту від станції метро Олімпійська до станції метро Святошин з пересадкою. На станції метро Святошин працівники демонстраційної групи в практичній площині продемонстрували яким чином повинно відбуватися відпрацювання за допомогою інструктора та самостійно:
вхід на станцію;
орієнтування та переміщення підземними переходами орієнтування та переміщення підземними переходами використовуючи системи тактильних смуг;
пошук необхідного шляху руху та вхід до касового залу;
користування тактильними інформаційними покажчиками;
прохід через турнікети;
вихід на платформу використовуючи системи тактильних смуг; прямування платформою відкритого типу використовуючи системи тактильних смуг;
комунікації із працівниками київського метрополітену.
Захід організовано ГС ВГО «Національна Асамблея людей з інвалідністю України» спільно з кафедрою офтальмопедагогіки та офтальмопсихології факультету спеціальної та інклюзивної освіти Українського державного університету імені Михайла Драгоманова за підтримки ПРООН у межах проєкту «Підтримка реабілітації людей з інвалідністю, спричиненою війною» та за фінансування урядів Республіки Корея та Німеччини.
Європейська Комісія підтвердила оновлення Стратегії прав осіб з інвалідністю, що діятиме до 2030 року. Ця стратегія спрямована на забезпечення рівних можливостей для всіх громадян ЄС, незалежно від їхніх фізичних можливостей. Про це повідомляє Європейський Форум інвалідності. Ключові напрями стратегії: Однією з важливих ініціатив є впровадження Європейської картки інвалідності, яка забезпечить взаємне визнання статусу інвалідності в […]
Рада Європейського Союзу нещодавно опублікувала рекомендації, спрямовані на поліпшення умов працевлаштування для осіб з інвалідністю в країнах-членах ЄС. У цих рекомендаціях наголошується на важливості створення інклюзивного ринку праці, який сприятиме рівним можливостям для всіх. Ключові рекомендації Ради ЄС: Що відзначає Європейський Форум інвалідності? Європейський Форум інвалідності (EDF) наголошує на важливості таких аспектів: Потреба у вдосконаленні […]
16 грудня 2024 року Рожищенська громада стала місцем важливих змін у напрямку інклюзії та доступності. Представники Національної Асамблеї людей з інвалідністю України (НАІУ) завітали до КНП «Рожищенська багатопрофільна міська лікарня» за підтримки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА». Мета візиту: перевірка стану закупленого реабілітаційного обладнання та проведення навчального семінару. Цей захід зібрав представників місцевої влади, медичних закладів та […]
18 грудня 2024 року на платформі ZOOM відбувся вебінар «Підтримка інституційної діяльності громадських організацій осіб з інвалідністю: статутні документи, керівні органи та реєстрація», організований Національною Асамблеєю людей з інвалідністю України (НАІУ). Участь у заході взяли представники організацій-членів та партнерів НАІУ. Спікером виступив Максим Скундзя, досвідчений юрист, який надав практичні рекомендації щодо підготовки статутних документів, ефективної […]
Національна Асамблея людей з інвалідністю України продовжує підтримувати найуразливіші категорії населення в рамках проєкту «Мультисекторальна гуманітарна допомога з урахуванням інвалідності для ВПО, репатріантів, ветеранів та приймаючих громад в Україні». Сьогодні хочемо поділитися з вами кількома історіями сімей, які отримали допомогу в результаті реалізації проєкту. Сім’я Заблоцьких, яка вимушено покинула свій дім через війну, знайшла прихисток […]
12 грудня 2024 року Національна Асамблея людей з інвалідністю України (НАІУ) звернулася до заступника керівника Офісу Президента України Ірини Верещук з проханням підтримати ініціативи щодо збереження податкових пільг для підприємств громадських організацій людей з інвалідністю. Європейська директива 2006/112/ЄС дозволяє країнам-членам ЄС впроваджувати податкові пільги заради суспільних інтересів. Водночас, в Україні точаться дискусії щодо продовження дій […]