Четвертий день роботи семінару «Орієнтування та мобільність: основа реабілітації людей з порушеннями зору» був переважно практичним.
Робота розпочалася з перегляду навчального відео про роботу у попередні дні. Далі під час лекції-демонстрації «Методика вивчення відкритого простору: земельна ділянка» учасники та учасниці семінару повторювали та закріплювали набуті знання про простір та способи формування просторових уявлень.
Дізналися про особливості пересування з тростиною і техніки безпеки при невізуальному русі, про важливість правильної постави, правильного положення рук і ніг відповідно до правила «де не була тростина – нога не ступала», а також про «другу заповідь» інструктора з орієнтування та мобільності – «на маршруті ні про що, крім маршруту».
Учасники/ учасниці семінару та демонстраційної групи працювали в парах і знайомилися зі спеціально виготовленими тактильними картами (мнемосхемами) розташування будівлі та прилеглої до неї території.
Вся подальша робота відбувалася у дворі будівлі. Слухачі/ слухачки семінару відпрацьовували техніку пересування з тростиною, вчилися тактильно відрізняти різницю фактур та орієнтуватися у просторі з використанням засобів доступності: пандусу та тактильних смуг різних типів.
Навчально-тренувальна система стандартних та спеціальних тактильних смуг, побудована на території навчального закладу для незрячих, має свої особливості, які й опановували учасники/ учасниці семінару, навчаючись візуально, тактильно і за звуковим орієнтиром з використанням білої тростини розрізняти різні типи тактильних смуг (направляючі, інформаційні, попереджувальні), їх функціонал та пересуватися у просторі з їх допомогою.
Також учасники/ учасниці семінару в парах та індивідуально виконали декілька вправ, спрямованих на формування навички пересування у просторі з білою тростиною: пересування за орієнтиром різних типів, пересування за тактильною смугою і орієнтиром, пересування по прямій між тактильною смугою і орієнтиром та інші. Частина завдань і вправ стосувалася вивчення та практичного опанування способів переміщення у просторі, якім незрячій людині практично неможливо навчитися самостійно без допомоги інструктора.
Наступним етапом навчання стала самостійна розробка маршруту пересування територією школи з кількома поворотами з використанням папок інструктора О&M та відпрацювання маршрутів у парах за участю демонстраційної групи, з чітким словесним описом та перевіркою орієнтирів на маршруті.
На спеціально облаштованому навчальному майданчику (створеному в рамках даного проєкту) у дворі школи відбулася демонстрація «Вивчення відкритого простору: земельна ділянка». Учасники семінару на прикладі учасників демонстраційної групи побачили вправи та практики, які в ігровій формі показували вплив звукоритмічного оточення на здатність незрячої людини правильно визначати власне розташування та розташування орієнтирів у просторі, пересування у відкритому просторі по прямій без перешкод та з перешкодами. На завершення навчального дня відбулося практичне відпрацювання учасниками теми «Орієнтування у відкритому просторі: земельна ділянка» та індивідуальна робота як у парах, так і окремо.
Захід організовано ГС ВГО «Національна Асамблея людей з інвалідністю України» спільно з кафедрою офтальмопедагогіки та офтальмопсихології факультету спеціальної та інклюзивної освіти Українського державного університету імені Михайла Драгоманова за підтримки ПРООН у межах проєкту «Підтримка реабілітації людей з інвалідністю, спричиненою війною» та за фінансування урядів Республіки Корея та Німеччини.
Президентка Європейського парламенту Роберта Мецола неодноразово підтверджувала свою відданість захисту прав людей з інвалідністю. Вона активно підтримує ініціативи, спрямовані на забезпечення рівних можливостей та інклюзії для всіх громадян Європейського Союзу. Мецола наголошує на важливості створення безбар’єрного середовища, доступу до якісної освіти, працевлаштування та соціальних послуг для осіб з інвалідністю. Вона підкреслює, що права людей з […]
29 листопада 2024 року представниці та представники організацій – членів Національної Асамблеї людей з інвалідністю України (НАІУ) взяли участь у багатосторонній конференції, організованій ВООЗ в Україні та Офісом координатора системи ООН за підтримки Партнерства ООН з прав людей з інвалідністю. Основна мета заходу – прискорення впровадження Конвенції про права осіб з інвалідністю в умовах війни. […]
Національна Асамблея людей з інвалідністю України (НАІУ) приєднується до стурбованості, висловленої Європейським форумом інвалідності (EDF), щодо рішення Ради ЄС, яке значно послаблює права пасажирів з інвалідністю. Зміни, внесені до Регламенту ЄС про права пасажирів, можуть мати серйозний негативний вплив на доступність та рівність у транспорті. Зокрема: Це рішення є кроком назад у досягненні інклюзивності та […]
НАІУ продовжує роботу над створенням доступних умов для людей з інвалідністю в громадах України. У рамках проєкту «Криза в Україні: реагування та відновлення потреб людей з інвалідністю» на Полтавщині встановлено пандус у фельдшерсько-акушерському пункті в селі Голобородьківське Карлівської громади, і розпочато ремонтні роботи, щоб зробити його приміщення максимально доступним та зручним для всіх відвідувачів. А […]
З 25 листопада по 4 грудня в Україні традиційно проходить Декада прав осіб з інвалідністю — ініціатива, яка спрямована на привернення уваги до захисту прав людей з інвалідністю та створення рівних можливостей для їхньої повноцінної участі у суспільному житті. Над створенням таких умов в Україні активно працює громадська організація “Відкриті серця” в Вінниці, яку очолює […]
Національна Асамблея людей з інвалідністю України (НАІУ) приєдналася до ініціативи понад 90 організацій, які звернулися до Міністерки закордонних справ, європейських справ і зовнішньої торгівлі Королівства Бельгія, Хаджі Лабіб, із закликом продовжити активну підтримку прав людей з інвалідністю. Цей заклик має на меті забезпечити, щоб під час головування Бельгії в Раді ЄС (перша половина 2024 року) […]