Увага держави на необхідність вдосконалити механізм державної підтримки благодійних і громадських організацій, які надають допомогу соціально незахищеним верствам населення – важливе питання сьогодення.

На зустрічі з представниками громадських організацій для обговорення реформування системи соціального захисту населення Прем’єр-міністр України Микола Азаров запропонував визначити принципи соціального замовлення на послуги таких організацій і передбачати в держбюджеті кошти на реалізацію такого замовлення громадськими організаціями.

«Держава має визначити принципи соціального замовлення і передбачити в бюджеті певні ресурси на реалізацію цього замовлення благодійними організаціями», – сказав він.

Присутні на зустрічі представники громадських об’єднань також поділилися власним баченням необхідних кроків, що мають бути зроблені державою в досяжній перспективі. На думку керівника відділу юридичного забезпечення діяльності Національної Асамблеї інвалідів України Лариси Байди, необхідність реформування існуючої системи надання пільг та послуг є вкрай актуальною, і звернення уваги Уряду на формування якісних послуг для різних верств населення дає можливість здійснити реальні заходи, що зможуть виправити існуючі недоліки.

Для цього необхідно:

  • сформувати правові основи для впровадження у сферу соціальних послуг механізму соціального замовлення;
  • розширити перелік суб’єктів, які надають послуги відповідним верствам населення;
  • закріпити дані правові надбання при подальшому плануванні у бюджеті.

Ще одне важливе завдання, яке стоїть на сьогодні, це навчання фахівців, які надають ці послуги, а також, і навчання державних службовців, які формують нову соціальну політику.

Якість послуг та професійна підготовка повинні лежати в основі нової політики. Багато європейських країн вже здійснюють системну роботу з поліпшення якості послуг і підготовки спеціалістів та персоналу. Важливо, щоб всі послуги та політика відповідали стандартам належної якості і запроваджувалися належним чином. Важливо також, щоб організації, які представляють інтереси осіб з інвалідністю залучались до процесу контролю якості послуг. В нашій країні також вже напрацьовано чимало позитивного досвіду – наприклад, реалізація Національною Асамблеєю інвалідів України проєкту МАТРА щодо покращення якості життя та стандартів послуг для дітей з інвалідністю, який фінансувався урядом Королівства Нідерландів. Слід зазначити, що без співпраці з Міністерством соціальної політики реалізація даного проєкту була б неможлива. А найголовніше, що проєкт створив пілотну модель надання якісних послуг для дітей, що виховуються в будинках – інтернатах, а це означає, що вони можуть бути інтегровані в суспільство як повноправні його члени.

Ще один, нині діючий проєкт – це Українсько-канадський проєкт «Інклюзивна освіта для дітей з особливими потребами». В його реалізації задіяні одразу п’ять міністерств. Мова йде про інтегроване планування соціальних послуг. Інтегрований підхід передбачає відсутність поділу між послугами, які надаються людям з інвалідністю і послугами для інших громадян. На практиці це виглядає так, що політика щодо людей з інвалідністю не розглядається як відповідальність лише одного міністерства, наприклад, Міністерства соціальної політики або окремого департаменту. Відповідальність має бути покладена на всі міністерства. А при визначенні об’єднань, що надаватимуть соціальні послуги, головним критерієм відбору має бути їхній професіоналізм та реальні можливості.

Прес-служба НАІУ