«Вчимося незалежності та самостійності»

12 Червня 2013
Друкувати цю новину

Подоляни вкотре щиро та сердечно зустрічали гостей з усієї України!

21 – 25 травня 2013 року у місті Вінниці Національна Асамблея осіб з інвалідністю України підготувала та провела Всеукраїнський навчальний семінар – тренінг “Табір активної реабілітації для опікунів та людей з інвалідністю”. Регіональний представник НАІУ у Вінницькій області, Світлана Демко, разом з Асоціацією захисту та допомоги людини з інвалідністюм «Відкриті серця» у тісній співпраці з Вінницьким обласним центром соціально-психологічної реабілітації дітей та молоді з функціональними обмеженнями «Обрій» забезпечили участь 36 сімей людей з інвалідністю (по дві особи) з 18 областей України (АР Криму, Вінницької (м. Вінниця, Вінницький, Жмеринський, Іллінецький, Літинський, Шаргородський райони), Волинської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Івано-Франківської, Київської, Львівської, Луганської, Одеської, Полтавської, Сумської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернігівської, Чернівецької), 21 фахівця, всього 93 осіб. У таборі взяли участь 36 опікунів, з них 4 – батька. 19 – мам, 2 – бабусі, 1- спеціаліст центру реабілітації та 36 людей з інвалідністю, які мають інтелектуальні обмеження, синдром Дауна, аутизм, психічні розлади, ДЦП, серед них 20 дівчат та 16 хлопців, від 18 до 35 років – 23 особи, до 18років -13 осіб, з них – 6 дітей до 13 років. Вперше до участі в цьогорічному таборі були запрошенні мешканці інтернатних закладів з батьками чи біологічними родичами. Учасники табору проживали в готельному комплексі «Добродій» (м. Вінниця, вул. Медвєдєва, 7-а). Всі учасники були поділені на 3 групи опікунів та на 3 групи людей з інвалідністю, які займались за окремими розкладами занять, в окремих приміщеннях з 9 годин ранку до 18 години вечора.

Мета семінару – готувати опікунів та людей з інвалідністю до незалежного проживання у громаді. Навчити опікунів та людей з інвалідністю долати труднощі, які пов’язанні з ізоляцією їх родин.

Переважна більшість сімей, які опікуються людьми з інвалідністю, в тій чи іншій формі відчувають на собі проблеми ізоляції у всіх сферах організації життя людини з інвалідністю. Значна частина батьків та опікунів оточує людей з інвалідністю гіперопікою та позбавляє їх самостійності. Ті ж батьки чи родичі, які віддають людей з важкими формами інвалідності в інтернатні заклади, позбавляють їх родинної підтримки та посилюють їх ізоляцію. Тому з початку своєї діяльності, з 2003 року Асоціація «Відкриті серця» спрямовувала роботу всіх своїх програм на подолання ізоляції людей з інвалідністю, членів їх родин та створення умов для успішної інтеграції їх у суспільство. Під час поїздки в Польщу з обміну досвідом партнери подарували Асоціації свою інтелектуальну власність по проведенню таборів соціально-психологічної підтримки опікунів та людей з інвалідністю. Завдяки цьому подарунку та фінансовій підтримці НАІУ стало можливо проведення з 2010 року трьох обласних та одного Всеукраїнського семінару–тренінгу «Табір активної реабілітації для опікунів та людей з інвалідністю». У Вінницькій області підготовку до незалежного проживання в 3 таборах пройшли 216 осіб з 27 районів області. У всеукраїнському таборі пройшли підготовку 72 особи з 14 областей. В анкетах учасники попередніх таборів відмітили, що участь в таборі змінила їх ставлення до дітей, погляди на особисті проблеми та труднощі у спілкуванні з дітьми, дала змогу знайти вихід із складної життєвої ситуації, наснажила їх на активну підготовку дітей до незалежного проживання та створення

Цьогорічний дружній та розмаїтий колектив з 21 спеціаліста-волонтера працював, готуючи опікунів та людей з інвалідністю до незалежного проживання у громаді, навчаючи їх долати перешкоди, які пов’язанні з ізоляцією їх родин, труднощі спілкування, самореалізації та інші соціально-побутові негаразди, з якими стикається людина з інвалідністю та члени її родини. В цьому році в таборі працювали 6 практичних психологів, 5соціальних педагогів та фахівців з соціальної роботи, 1 правозахисник–юрист. 2 музичних керівники, 7 супроводжуючих для груп осіб з інвалідністю та 3 старші супроводжуючі з проживанням в готелі для опіки осіб з інвалідність в вечірній та нічний час, що забезпечило якісне та змістовне проведення занять, індивідуальних консультацій. До роботи в таборі також були залучені 1 реабілітолог, 3 медичних фахівці, 1 інструктор з працетерапії, 1 фотохудожник, 12 учасників танцювального ансамблю бального танцю «Грація» під керівництвом Заслуженого працівника культури Мацюка О.М, 12 перукарів, 6 візажистів, 6 манікюрниць Вищого професійного училища сфери послуг, 6 студентів стоматологічного факультету Вінницького національного медичного університету ім. М.І. Пирогова.

На передодні табору – 20 травня була проведена прес- конференція, на якій були присутні:

  • регіональний представник НАІУ у Вінницькій області – Демко С. В,
  • заступник голови Ради Асоціації захисту та допомоги людини з інвалідністюм «Відкриті серця» – Головко Н.О.,
  • начальник Департаменту соціальної політики Вінницької ОДА – Коваль М. Є.,
  • заступник директора Вінницького обласного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді – Слободяник О.Г.,
  • директор Вінницької обласної універсально-наукової бібліотеки ім. Тімірязєва – Мороз Н.І.,
  • керівник зразкового танцювального ансамблю «Грація» – Заслужений працівник культури – Мацюк О.М,
  • заступник директора Вищого професійного училища сфери послуг – Карпюк А.В.
  • журналіст «Радіо – хвиля» державної телерадіо компанії «Вінтера» – Скомаровська Т.П.
  • спеціалісти Вінницького обласного центру соціально-психологічної реабілітації дітей та молоді з функціональними обмеженнями «Обрій» – практичний психолог – Слободинська В.М. та соціальний педагог – Прядкіна Г.Р.

Під час прес-конференції 11 кореспондентам учасники розповіли про роботу табору та свою роль в проведені табору.

Після відкриття навчального семінару-тренінгу, знайомства з керівниками, фахівцями та програмою роботи табору в бібліотеці був проведений творчий вечір аматорської пісні до Міжнародного дня матері «Матір – берегиня добра на землі».

Організатори табору вдячні за тісну співпрацю та підтримку Вінницькому обласному центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, Департаменту соціальної політики Вінницької ОДА, Вінницькій обласній універсально-науковій бібліотеці ім. Тімірязєва, Вінницькому міському Палацу дітей та юнацтва, танцювальному ансамблю бального танцю «Грація» під керівництвом Заслуженого працівника культури Мацюка О.А, Вищому професійному училищу сфери послуг, Вінницькому соціально–економічному Інституту Міжнародного Університету розвитку людини «Україна», Вінницькому національному медичному університету ім.М.І.Пирогова, обласному центру планування сім’ї, репродукції людини та медико – генетичного консультування, а також тим бізнесменам та приватним підприємцям, які надають якісні послуги з проживання та харчування учасників. Саме завдяки постійній їх підтримці, Асоціація мала можливість для учасників табору запропонувати цікаві види роботи Зустрічі з обміну досвідом за принципом «рівний – рівному» з переглядом відеоматеріалів були корисними для батьків та опікунів людей з інвалідністю. Великий інтерес та задоволення учасники семінару отримали від творчого вечора аматорської пісні до Міжнародного дня матері «Матір – берегиня добра на землі», виставки ХХ1 обласного фестивалю творчості і талантів дітей та молоді з функціональними обмеженнями «Повір у себе» у Краєзнавчому музеї, відвідування кінотеатру «Родина» з переглядом мультфільмів, екскурсії до плаваючого світло-музичного фонтану «Рошен».

Під час урочистого закриття семінару-тренінгу учасники мали змогу ознайомитися з виставкою-ярмарком творчих робіт та світлин ГО Асоціації «Відкриті серця». На згадку всі учасники отримали сувеніри-подарунки виготовлені руками молодих людей з важкими формами інвалідності, світлини, подяки за активну та плідну роботу, диски з фото, відео матеріалами роботи семінару-тренінгу.

Учасники відмітили, що участь в таборі дала змогу їх дітям відчути себе самостійними, відповідальними, здобути навики самообслуговування, спілкування, у батьків – змінила їх ставлення до дітей, погляди на особисті проблеми та труднощі у спілкуванні з дітьми, дала змогу знайти вихід із складної життєвої ситуації, наснажити себе на активну підготовку дітей до незалежного проживання та створення громадських організацій та груп самодопомоги.

Для організаторів табору найважливішим ступенем винагороди є подяка від батьків, їх перегляд інколи несправедливих вчинків чи стереотипів та радісні обличчя дітей, що подружилися між собою, стали проявляти ініціативу та розмовляти про наболіле, почали підтримувати один одного, щиро сміятися та радіти.

Регіональний представник НАІУ
у Вінницькій області С.В.Демко

  Категорія: