В Запоріжжі пройшла регіональна конференція «Працевлаштування та зайнятість осіб з інвалідністю. Виклики. Перспективи»
Як свідчить статистика протягом 2017 року нашу країну покинули приблизно один мільйон співвітчизників в пошуках кращої долі, в пошуках роботи. І коли вкрай важкі часи переживають нині в державі звичайні громадяни, то як же важко, як скрутно і як складно, в непростих реаліях сьогодення вижити людям з інвалідністю. Особливо важко, самотужки, поодинці це робити, то ж і вирішили люди з інвалідністю згуртуватись. Каже мудре українське прислів’я, що гуртом і батька легше бити. Українці добряче втомились від побиття і руйнації минулого, від дорікань на адресу сучасного, тому об’єднались люди для конструктивного, по-справжньому ефективного вирішення негайних своїх проблем і потреб.
В межах такого спільного об’єднання, для вирішення складного питання трудової реабілітації людей з інвалідністю, 29 – 30 травня цього року на Запоріжжі пройшла регіональна конференція «Працевлаштування та зайнятість осіб з інвалідністю. Виклики. Перспективи». Організатори заходу: Громадська організація Запорізьке обласне об’єднання творчих інвалідів «Майстерня життя» та Всеукраїнська громадська спілка «Національна Асамблея людей з інвалідністю України».
Аналізуючи рівень підготовки, продемонстрований головою громадської організації Іоновою Тетяною, якість проведення, доцільність і важливість питань, які там розглядались, є всі підстави стверджувати: захід цікавий, своєчасний і вкрай важливий. Головною складовою конференції, що власне, і забезпечила їй успіх, став такий чинник, коли рівноправними партнерами в її проведенні були як представники громадських організацій, так і керівники підприємств, працівники державних установ Запорізької області. Всіх поєднало бажання – допомогти людям з особливими потребами не лишатись обабіч життєвого шляху, віднайти себе, стати корисними суспільству.
Модератором конференції, протягом двох днів її роботи, була заступник директора Запорізького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів Сератюкова Ганна Василівна. Її знання і досвід дозволили порівну поділити негатив складності, невдач і проблем з позитивом успіху, з гарантованими чинним законодавством можливостями, з прикладами вже здійснених мрій на шляху до цілком пристойної роботи і гідного заробітку. Так в залі запанувала атмосфера успіху; кожен отримав частку впевненості в собі, віру в здатність змінити на краще започатковану справу з пошуку робочого місця собі, і своїм друзям, на власноруч створеному, або уже працюючому потужному підприємстві, в державній установі.
Відповідальний підхід до підготовки конференції просто не дозволив її учасникам аби як готуватись до своїх виступів: кожне питання висвітлювалось змістовно, цікаво і, що найголовніше, його висвітлення дозволило систематизувати як проблеми працевлаштування людей з інвалідністю, так і напрацювати шляхи ефективного вирішення означених проблем.
Не варто перераховувати всі питання, що було піднято та розглянуто на конференції, але декілька прикладів слід навести. Так було ретельно розглянуто такі питання: Нормативно-правова база в сфері працевлаштування осіб з інвалідністю; показники роботи Запорізького відділення ФСЗІ щодо працевлаштування осіб з інвалідністю. Після зазначеного розгляду в заході взяли участь роботодавці, які не виконали норматив з працевлаштування людей з інвалідністю. Вони докладно поінформували присутніх про чинники, які заважають створювати робочі місця для осіб з інвалідністю і отримали від них низку порад щодо зняття перешкод в справі трудової реабілітації саме таких людей. Для практичного втілення мети заходу в повсякденне життя, конференцію продовжили виступи таких роботодавців – а це представники державних установ, керівники відділів роботи з персоналом потужних підприємств – які успішно виконують 4% квоту по працевлаштуванню осіб з інвалідністю. Так напрацьовувались підсумкові висновки, що мали реальне підґрунтя, сформоване конкретним досвідом.
Виступи керівників підприємств громадських організацій «Агропристань» ВГОЛІ «ВЕЛІД», Запорізького ВП «Неон» УТОГ, продемонстрували позитивний досвід того, як в складні часи проводити успішну роботу по працевлаштуванню людей з інвалідністю.
Цікавим, але дещо приголомшливим був виступ представників Українського товариства людей з вадами зору; тут учасників зацікавив різнобічний досвід громадського об’єднання, креативні рішення в справі працевлаштування тих, хто втратив зір. Керівник громадського осередку Н. Авасян, звернулась до учасників заходу з проханням про підтримку; вона показала відеоматеріали, які переконливо свідчили, про системні порушення Статуту організації з боку керівного органу УТОС. Центральне правління не створює, а руйнує вже створені підприємства громадської організації. Відтак, безпосередньо на підприємстві товариства сліпих в Запоріжжі, з метою вивчення реального стану справ на місці, Наталя Авасян вважає за необхідне скликати і прийняти участь в роботі виїзного засідання Президії Центрального правління Українського товариства сліпих. Вона сподівається на порозуміння ситуації з боку керівництва ФСЗІ, з боку Департаменту соціального захисту, та профільного міністерства.
Проведений в Запорізькому регіоні захід з проблемних питань працевлаштування людей з інвалідністю мав в підсумку корисне і позитивне спрямування, наповнене практичним досвідом, що в подальшому суттєво допоможе людям з інвалідністю віднайти свою справу, своє робоче місце.
Сюжет програми “Акценти” на Телеканалі Z за 5.06.2018.
Тетяна ІОНОВА
