Міжнародний день осіб з інвалідністю відзначається у всьому світі щорічно 3 грудня відповідно до резолюцією 47/3 Генеральної Асамблеї від 14 жовтня 1992 року. Його мета – просування прав людей з інвалідністю у всіх сферах суспільного життя, а також привернення уваги широкої громадськості до проблем таких людей.
Ухвалення Конвенції про права осіб з інвалідністю у 2006 році стало логічним продовженням багаторічної роботи ООН в цій галузі. А Порядок денний в галузі сталого розвитку до 2030 року, і ряд основних глобальних стратегій в області розвитку закріплюють основи діяльності щодо подальшого просування прав громадян з інвалідністю.
Тема 2019 року: «Забезпечення активної участі осіб з інвалідністю у житті суспільства – реалізація Порядку денного в галузі сталого розвитку на період до 2030 року».
Тема Дня в цьому році покликана привернути увагу до аспектів розширення можливостей осіб з інвалідністю в контексті досягнення цілей в галузі сталого розвитку, викладених в Порядку денному на період до 2030 року.
Порядок денний до 2030 року спрямований на досягнення благополуччя для всіх жителів планети. Особи з інвалідністю можуть внести свій посильний внесок у вирішення цього завдання, включаючи діяльність в області пом’якшення наслідків стихійних лих, гуманітарних операцій та містобудування. Уряд, особи з інвалідністю, організації, що захищають їхні права, установи та приватний сектор можуть спільно допомогти в досягненні Цілей в галузі сталого розвитку.
На сьогоднішній день населення світу становить понад 7 мільярдів людей. Понад 1 мільярд. людей, що відповідає 15 відсоткам населення світу, мають ту чи іншу форму інвалідності, з них 80 відсотків живуть в країнах, що розвиваються.
Інвалідність видно не завжди. Інвалідність може приймати різні форми, включаючи психосоціальну, інтелектуальну, фізичну чи сенсорну або їхню комбінацію.
У всьому світі люди з інвалідністю часто стикаються з дискримінацією, експлуатацією та насильством. Крім того, вони регулярно стикаються з бар’єрами, які позбавляють їх повних прав у суспільстві, зокрема:
Через ці перешкоди люди з інвалідністю можуть опинитися в ізоляції та бути позбавленими своїх прав.
За статистикою ООН люди з інвалідністю схильні до більш високого ризику насильства:
Діти з інвалідністю майже в чотири рази частіше піддаються насильству, ніж їхні здорові однолітки.
У дорослих з деякими обмеженими формами інвалідності в 1,5 рази більше шансів стати жертвою насильства.
У дорослих з порушеннями психічного здоров’я майже в чотири рази більше шансів стати жертвою насильства.
Фактори, які сприяють підвищенню ризику насильства по відношенню до людей з інвалідністю, включають стигму, дискримінацію і невігластво, а також відсутність соціальної підтримки для тих, хто піклується про них.
Цифри і факти
Сьогодні у всьому світі проживає 7 мільярдів людей.
Більше 1 мільярда людей у світі мають ту чи іншу форму інвалідності, а це кожен сьомий.
Понад 100 мільйонів осіб з інвалідністю – діти.
Діти з інвалідністю майже в чотири рази частіше піддаються насильству, ніж здорові діти.
80% всіх людей з інвалідністю проживають в країнах, що розвиваються.
50% осіб з інвалідністю не можуть дозволити собі послуги в галузі охорони здоров’я.
180 країн ратифікували Конвенцію про права осіб з інвалідністю.
7 завдань цілей в галузі сталого розвитку ООН безпосередньо зачіпають людей з інвалідністю.
За матеріалами: www.un.org