Підтримка зайнятості в Україні – у фокусі зусиль ПРООН

26 Червня 2015 Друкувати цю новину

ПРООН надала підтримку в організації Першої Міжнародної Конференції щодо ринку праці в Україні

image003

Понад 20 років ПРООН працює в Україні, щоб подолати бідність, зменшити нерівність і підвищити рівень життя. У відповідь на економічну, соціальну та гуманітарну ситуацію, що склалася в Україні, ПРООН постійно розширює свою діяльність для забезпечення сталого розвитку.

«Конфлікт у Східній Україні продовжує негативно впливати на країну, що створює несприятливі умови для збереження робочих місць. Розуміючи потреби уразливих груп, Програма розвитку ООН тісно співпрацює з Міністерством соціальної політики України, Державною службою зайнятості та іншими партнерами щодо надання можливостей працевлаштування та перекваліфікації людям з інвалідністю, особам старшого віку, молоді, а віднедавна – і внутрішньо переміщеним особам та демобілізованим учасникам збройного конфлікту та їх сім’ям»,  - підкреслив Янтомас Хіемстра (Janthomas Hiemstra), директор ПРООН під час міжнародної конференції «Ринок праці в Україні: Європейський вимір».

Міжнародна конференція, що відбулася 25 червня 2015 року в Києві, організована Державною службою зайнятості України спільно з Міністерством соціальної політики за підтримки Програми розвитку ООН, Фонду Фрідріха Еберта в Україні та МОП. Основна мета конференція -  забезпечення розуміння кращих практик та трендів на глобальному, регіональному та національному ринках праці шляхом встановлення платформи для обміну знаннями і досвідом між іноземними та українськими установами. Кінцева ціль конференції полягає у зміцненні потенціалу державних установ та соціальних партнерів для вирішення поточних проблем на ринку праці України, а також для оцінки перспектив розвитку політики в галузі зайнятості в Україні та внесення істотних змін в законодавство, керуючись кращими європейськими практиками.

У ході конференції фахівець ПРООН з питань зайнятості зі Стамбульського регіонального офісу Весна Дзутеска-Бішева поділилися позитивним досвідом щодо політики зайнятості та державних програм в Балканських країнах: «За два десятиліття Балканські країни стикнулися з серйозними проблемами у сфері зайнятості. Однією з причин є також невідповідність навичок: 25% вакансій не може бути заповнена з цієї причини. Державна політика зайнятості була галузевою і, перш за все, спрямованою на розвиток навичок, з презумпцією, що бізнес буде створювати робочі місця і наймати кваліфікованих працівників. Однак такий підхід призвів до зростання безробіття. Нові підходи щодо формування політики зайнятості в Балканських країнах передбачають цілісність та відповідність з політикою соціального захисту та інклюзії, освіти, регіонального розвитку, управління природними ресурсами і зниження ризику стихійних лих. Для підтримки даного підходу ПРООН було сформовано команди з напрацювання рішень (Development Solutions Teams), до яких входять експерти з різних сфер, як-от з питань зайнятості, соціального захисту та інклюзії, зеленої економіки, управління, нерівності, розвитку територій та гендеру. Ці команди надають підтримку країнам у розробці та реалізації програм зайнятості, розвитку продуктів і платформ для обміну досвідом та передовою практикою».

Зважаючи на низький рівень зайнятості молоді в Україні, ПРООН було запущено проєкт «Зміцнення національної спроможності для ефективного розвитку молоді та відповіді на епідемію ВІЛ/СНІДу в Україні» у 2014 році. Як пояснює Віра Профазі, керівник проєкту ПРООН, в ході конференції: «У сьогоднішніх мінливих умовах ринку праці і зменшення безпеки зайнятості, дедалі важливішим стає для молодих людей ретельно підійти до вибору освіти й професії та усвідомити наслідки такого вибору для свого майбутнього. На сьогодні велика кількість молодих людей стикаються з серйозними труднощами виходу на ринок праці. Одна з причин для таких несприятливих результатів на ринку праці полягає в недостатній роботі щодо профорієнтації на рівні шкіл та університетів, а також відсутність сучасних інтернет-ресурсів щодо вибору кар’єрного шляху та професійної реалізації.  Портали з профорієнтації для молоді дуже популярні на Заході, однак вони не існують в Україні.  У відповідь на цей виклик ПРООН у співпраці з Міністерством у справах молоді та спорту України розробили веб-сайт  для старшокласників - www.mycareer.org.ua. Сайт покликаний допомогти молодим людям у виборі кар'єри».

Інші зусилля ПРООН в плані підтримки зайнятості в Україні, включають в себе, але не обмежуються такими проєктами:

  • У 2008 році ПРООН спільно з МОП було розпочато трирічний проєкт з соціальної інтеграції людей з інвалідністю через забезпечення доступу до зайнятості. Проєкт був спрямований на зміцнення інституційного потенціалу Державної служби зайнятості щодо сприяння зайнятості людей з інвалідністю шляхом впровадження нової методології, розвитку потенціалу спеціалістів служби зайнятості та їх партнерів, а також покращення інформування цієї групи населення щодо можливостей працевлаштування та зайнятості. Головним результатом проєкту стало зниження рівня безробіття  серед клієнтів з інвалідністю та періоду пошуку роботи в центрах зайнятості, які застосовували нову методологію.
  • У рамках Спільної Програми ПРООН, МПО, ЮНІСЕФ та ВООЗ «Сприяння інтеграційній політиці та послугам для людей з інвалідністю в Україні» (що фінансується Партнерством ООН щодо сприяння правам осіб з інвалідністю UNPRPD спільно з ПРООН та ЮНІСЕФ у 2012-2015 рр.), ПРООН сприяла розробки моделі підтримки та супроводу на робочому місці для людей з інвалідністю. Модель була розроблена і представлена для реалізації в Міністерство соціальної політики України у березні 2015 року.
  • У 2014 році між ПРООН та Державною службою зайнятості було підписано Меморандум про взаєморозуміння та співпрацю в галузі зайнятості, міграції, перепідготовки громадян старше 45 років, підтримки зайнятості молоді та підприємництва. Меморандум передбачає впровадження інноваційних моделей зайнятості молоді на основі фактичних даних, які можуть бути в подальшому відтворені по всій країні, особливо в сфері раннього професійної орієнтації, підтримки молодіжного підприємництва та скорочення розриву між освітою і роботодавцями, а також інших ініціатив щодо забезпечення першого робочого місця.
  • У 2014-2015 в рамках проєкту ПРООН «Підтримка реформи соціального сектору в Україні» була проведена оцінка системи ваучерів щодо перепідготовки та підвищення кваліфікації громадян старше 45 років. У результаті Державній службі зайнятості було рекомендовано проведення реформи в три етапи на основі кращих міжнародних практик.
  • ПРООН було мобілізовано фінансування від уряду Японії для двох проєктів  «Швидке реагування на соціальні та економічні проблеми внутрішньо переміщених осіб» в розмірі 6,3 млн. дол. і «Економічне відновлення Донбасу» на суму 5 млн. дол. Обидва проєкти включають в себе заходи, спрямовані на спів-фінансування створення робочих місць (як тимчасових і постійних) та малих грантів для початку, відновлення або розширення малого і середнього бізнесу, а також навчання, юридичні та консалтингові послуги.

Аліна Стеценко

  Категорія:
написати коментар

0 коментарів

Поки немає коментарів

Ви можете бути тим, хто розпочне розмову.

Додати коментар

Ваші дані будуть надійно збережені! Вашу e-mail адресу не буде опубліковано. Також інші дані не будуть передані третій особі.
всі поля обов'язкові до заповнення.