Зверення Уповноваженого Президента України з прав людей з інвалідністю Валерія Сушкевича до Прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана з приводу реалізації людьми з інвалідністю визначеного законом права на пільгове та безкоштовне забезпечення лікарськими засобами

by Olga Zhurbenko | 22 Квітня 2019 10:35

Публікуємо повний текст звернення.

Шановний Володимире Борисовичу!

До мене звернулась О.В. Безкоста щодо запровадження співфінансування з державного та місцевого бюджетів для осіб з інвалідністю життєво необхідних лікарських засобів, що не увійшли до програми «Доступні ліки».

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 17 серпня 1998 р. № 1303 «Про впорядкування безоплатного та пільгового відпуску лікарських засобів за рецептами лікарів у разі амбулаторного лікування окремих груп населення та за певними категоріями захворювань» до 1 липня 2017 року було встановлено, що безоплатно і на пільгових умовах відпускаються лікарські засоби, зазначені у переліку лікарських засобів вітчизняного та іноземного виробництва, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 5 вересня 1996 р. № 1071, з урахуванням змін, які вносяться Міністерством охорони здоров’я України за погодженням з Міністерством фінансів України.

На той час, до зазначеного переліку входило більше 1000 найменувань лікарських засобів, на які особи з інвалідністю мали право на безоплатних або пільгових умовах.

Проте у подальшому постанову Кабінету Міністрів України від 5 вересня 1996 р. № 1071 скасували і передбачили у постанові Кабінету Міністрів України від 17 серпня 1998 р. № 1303 «Про впорядкування безоплатного та пільгового відпуску лікарських засобів за рецептами лікарів у разі амбулаторного лікування окремих груп населення та за певними категоріями захворювань», що безоплатно і на пільгових умовах відпускаються лікарські засоби, які зареєстровані в Україні в установленому порядку та включені до галузевих стандартів у сфері охорони здоров’я, крім лікарських засобів, що включені до переліку міжнародних непатентованих назв лікарських засобів, згідно з додатком до постанови Кабінету Міністрів України від 9 листопада 2016 р. № 863 «Про запровадження відшкодування вартості лікарських засобів», та до Реєстру лікарських засобів, вартість яких підлягає відшкодуванню, що затверджується Міністерством охорони здоров’я України.

Тобто, якщо вчитатися у відповідну норму постанови Кабінету Міністрів України від 17 серпня 1998 р. № 1303, то всі лікарські засоби, що передбачені в протоколах лікування, можуть бути видані пільговим категоріям безоплатно або на пільгових умовах!!! Однак, на практиці ми бачимо зовсім іншу ситуацію!!!

Відсутність чіткого переліку лікарських засобів, які мають видаватись на пільгових умовах, та розуміння відповідних норм призводить до того, що лікарі трактують їх на власний розсуд. Це, в свою чергу, зумовлює відсутність єдиного підходу щодо видачі таких лікарських засобів.

Слід відмітити, що у зв’язку із вищевикладеною ситуацією, люди з інвалідністю все частіше стикаються із відмовою лікарів у наданні їм необхідних лікарських засобів.

Мною попередньо вже направлялись звернення до Міністерства охорони здоров’я України з проханням проаналізувати ситуацію, яка склалась в регіонах, та вжити необхідних заходів щодо її вирішення.

Однак, відповідна робота проведена не була, про що свідчать, в тому числі, численні звернення осіб з інвалідністю щодо відмови їм у забезпеченні пільговими лікарськими засобами.

Через те, що постанова Кабінету Міністрів України від 17 серпня 1998 р. № 1303 «Про впорядкування безоплатного та пільгового відпуску лікарських засобів за рецептами лікарів у разі амбулаторного лікування окремих груп населення та за певними категоріями захворювань» не виконується в повному обсязі, так як відсутнє належне фінансування з боку місцевих бюджетів, пропоную на рівні актів Уряду запровадити співфінансування з державного та місцевого бюджетів для осіб з інвалідністю життєво необхідних лікарських засобів, що не увійшли до програми «Доступні ліки».

З огляду на викладене, прошу Вас, шановний Володимире Борисовичу, доручити Міністерству охорони здоров’я України разом з іншими заінтересованими центральними органами виконавчої влади розглянути зазначену пропозицію та про результати розгляду поінформувати мене та заявницю.

Source URL: https://naiu.org.ua/zverennya-upovnovazhenogo-prezydenta-ukrayiny-z-prav-lyudej-z-invalidnistyu-valeriya-sushkevycha-do-prem-yer-ministra-ukrayiny-volodymyra-grojsmana-z-pryvodu-realizatsiyi-lyudmy-z-invalidnistyu-vyzna/