Зустріч представників всеукраїнських громадських організацій осіб з інвалідністю з Головою Комітету Верховної Ради України з питань податкової та митної політики Южаніною Н.П.

Зустріч представників всеукраїнських громадських організацій осіб з інвалідністю з Головою Комітету Верховної Ради України з питань податкової та митної політики Южаніною Н.П.
4 Липня 2018
Друкувати цю новину

Зустріч, що відбулась 26 червня, ініційована Всеукраїнською громадською організацією «Асоціація підприємців та працюючих осіб з інвалідністю України та проходила в приміщенні Секретаріату Комітету. В зустрічі взяли участь президент Асоціації Сергій Гурінов, генеральний Секретар Національної Асамблеї людей з інвалідністю України Вікторія Назаренко, заступник Голови Українського товариства глухих Сергій Котельянець, директор підприємства  громадської організації осіб з інвалідністю «Элкон-дизайн» м. Одеса  Валерій Крутик  та Руслан Рига – фізична особа-підприємець.

Основним питанням, яке обговорювалося під час зустрічі – внесення змін до Податкового Кодексу України (п. 8 підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ)  щодо забезпечення реалізації прав підприємств та організацій громадських організацій осіб з інвалідністю  на пільгове оподаткування, зокрема продовження на 5 років до 01.01.2026 року дію норми, яка передбачає оподаткування постачання товарів і послуг за нульовою ставкою ПДВ, що безпосередньо виготовляються підприємствами та організаціями громадських об’єднань осіб з інвалідністю.

Президент Асоціації Сергій Гуринов проінформував, що за даними Мінсоцполітики сума отриманих  податкових пільг, якими скористалися підприємства ГОІ  у 2017 році склала 291,3 млн грн, у тому числі по ПДВ, згідно пп. 8, підрозділу 2, Перехідних положень Податкового кодексу України «0 ставка) – 210,5 млн грн. (72% від загальної суми податкових пільг). На сьогодні ця пільга є дієвою підтримкою діяльності понад 300 підприємств ГОІ. Директор підприємства Валерій Крутік зазначив, завдяки податковим пільгам продукція  підприємств ГОІ конкурентна при участі у тендерних закупівлях за державні кошти.

Друге питання, яке оголосила Вікторія Назаренко під час зустрічі  – внесення змін до Податкового кодексу України та Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю» в частині приведення у відповідність Закону України «Про громадські об’єднання»    (від 22.03.2012 № 4572-VI).  До цього часу не приведено у відповідність до Закону «Про громадські об’єднання» положення ПКУ та ЗУ «Про основи соціальної захищеності  осіб з інвалідністю в Україні» в частині застосування термінології «громадські організації та їх спілки».

Так, відповідно до Закону України «Про громадські об’єднання» громадське об’єднання за організаційно-правовою формою утворюється як громадська організація або громадська спілка.

Громадська організація – це громадське об’єднання, засновниками та членами (учасниками) якого є фізичні особи.

Громадська спілка – це громадське об’єднання, засновниками якого є юридичні особи приватного права, а членами (учасниками) можуть бути юридичні особи приватного права та фізичні особи.

При цьому у Законі України «Про об’єднання громадян» (втратив чинність 01.01.2013 р.), який регулював правовідносини  у сфері громадянського суспільства, передбачав, що об’єднання громадян, незалежно від назви (рух, конгрес, асоціація, фонд, спілка тощо) відповідно до цього Закону визнається політичною партією або громадською організацією. Тому незалежно від того хто був засновником чи членом (фізичні особи чи юридичні особи) об’єднання громадян мали організаційно-правову форму – громадська організація.

Наразі більшість суб’єктів громадянського суспільства людей з інвалідністю, які мають право на податкові пільги, привели свої статути у відповідність до Закону України  «Про громадські об’єднання» та мають організаційно-правову форму – громадська спілка. У разі не приведення термінології Податкового кодексу України у відповідність до Закону України «Про громадські об’єднання» можуть втратити право на податкові пільги.

Також, відповідних змін потребує Закон України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» і використання терміну «інвалід» в діючій редакції Податкового Кодексу України.

Руслан Рига розповів Голові Комітету про свою діяльність як фізичної особи підприємця. Він зазначив, що при працевлаштуванні у ФОП працівника з інвалідністю, роботодавець сплачує за нього 22% ставки ЄСВ. При цьому, на сьогодні, ставка ЄСВ -8,41 %, якщо особа з інвалідністю працює на підприємстві, установі та організації відкритого ринку праці! Пропонується урівняти ставку ЄСВ – 8,41% працюючих осіб з інвалідністю. Це сприятиме підвищенню зайнятості та працевлаштування  осіб з інвалідністю у фізичних осіб-підприємців та розвитку сімейного бізнесу у складі яких є люди з інвалідністю. Тобто внести зміни та доповнення до частини 13 ст.8 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», в частині встановлення єдиної ставки Єдиного внеску для підприємств, установ і організацій та  ФОП, в яких працюють особи з інвалідністю у розмірі 8,41 відсотка визначеної пунктом 1 частини першої статті 7 цього Закону бази нарахування єдиного внеску для працюючих осіб з інвалідністю.

Під час зустрічі обговорювалися інші питання діяльності підприємств ГОІ: фінансування створення робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю за рахунок коштів Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю; отримання державного замовлення, осучаснення критеріїв надання податкових пільг  тощо.

Наприкінці зустрічі Ніна Южаніна запевнила, що всі питання які були висловлені будуть ретельно опрацьовані Комітетом спільно з представниками громадських об’єднань та запропоновані у вигляді законопроєктів. Ніна Петрівна подякувала  учасникам за професійну розмову, цікаву інформацію  та головне, велику роботу, яку проводять підприємства ГОІ для забезпечення працевлаштування осіб з інвалідністю. Працюємо разом!

  Категорія: