«Здорова політика». Валерій Сушкевич, Уповноважений Президента України з прав людей з інвалідністю. Як убезпечити людей з інвалідністю в часи COVID-19

22 Жовтня 2020
Друкувати цю новину
Я

22.10.2020 — За добу в Україні зафіксовані нові антирекорди захворюваності на COVID-19 – захворіло 7053 людей. Все більше і більше українців стикаються з повсякденними проблемами та порушенням своїх прав в зв’язку з коронавірусом, серед них і люди з інвалідністю. Як убезпечити їх у часи коронавірусу, з якими найгострішими проблемами стикаються люди з інвалідністю і чи допомагає їм держава Українському радіо розповів Уповноважений президента України з прав людей з інвалідністю Валерій Сушкевич.

Про міністрів, які захворіли на COVID-19:

Минулого засідання Кабміну я прийшов, переговорив з двома міністрами, а на цьому тижні їх немає на засіданні уряду. Обидва вони захворіли. Ми домовились, що в п’ятницю в мене буде системна глибока зустріч з одним з них з приводу прав людей з інвалідністю. Проте мені передзвонили, що він пішов на самоізоляцію і проводить тест. І в п’ятницю вранці мені повідомили, що він не зможе зустрітися, оскільки тест позитивний. З етичних міркувань я не буду називати їхні прізвища.

Про порушення прав людей з інвалідністю під час пандемії:

Мінімальна пенсія для людини з інвалідністю сьогодні 1732 гривні, а найдешевша маска – 5 гривень. Що таке 5 гривень для людини, яка має таку мінімальну пенсію? Сюди ж можна зарахувати і питання вартості ліків, аналізу ПЛР.

До мене пишуть, дзвонять, звертаються в соціальних мережах люди і тема коронавірусу починає превалювати в тих зверненнях, які є. Кожного тижня я змушений рятувати деяких людей просто від смерті. Буквально за дві години до нашої зустрічі я розмовляв з жінкою, яка потрапила в лікарню, не в Києві, і ця жіночка на візку розповіла, як вона там виживає. Ми сьогодні чуємо багато проблем людей, які не мають ускладнень, пов’язаних з інвалідністю. А говорячи про проблеми людей з інвалідністю, вони помножуються в рази. Наприклад, проблеми гемодіалізу, інсуліну: невчасно зроблений гемодіаліз – це смерть.

Про роботу влади для допомоги людям з інвалідністю:

З Фонду боротьби з COVID цільових витрат на питання людей з інвалідністю не було. Коли трапилася ситуація з першою пандемією, то я вже 3 квітня звернувся до всіх голів облдержадміністрацій зі спеціальним листом, закликаючи звернути увагу на те, що торкається людей з інвалідністю.

Були й неприємні приклади, коли місцеві ради приймають рішення під час карантину, щоб зупинити безкоштовне перевезення всупереч українському законодавству людей з інвалідністю. Для людей без інвалідності транспорт не зупинявся, в першу чергу відмінили пільги, безплатний проїзд для людей з інвалідністю. Я був змушений втрутитись і добитися, щоб ці рішення були відмінені.

В березні Верховною Радою було прийнято закон, яким передбачено автоматичне продовження виплати пенсій та державних допомог в разі, якщо під час карантину є дата перегляду інвалідності.

Про те, що робити дітям з інвалідністю, чиї самотні матері захворіли на COVID-19:

Це проблема, адже якщо захворіла мати, їй не дозволять взяти з собою в лікарню дитину. При чому йдеться як про дитину 3 років, так і 15-20 років та високий рівень інвалідності. В цій ситуації проблема існує і вона не вирішується.

Позавчора я був в президента і просив Володимира Олександровича відреагувати на цю ситуацію, аби уряд прийняв спеціальне рішення. В документі, який ще ніхто не бачив, президент звернувся до Дениса Шмигаля. Він коротко написав, що однією з найуразливіших верств населення, яка потерпає від пандемії COVID-19, є люди з інвалідністю, в тому числі діти з інвалідністю. Президент пише, що “вони мають суттєвий рівень втрати здоров’я і для них пандемія – це збільшення ризику появи ще більших ускладнень. Люди з інвалідністю і до пандемії мали проблеми з доступом до медичної допомоги. На жаль, коронавірус ще більше активізував кричущі для цієї категорії проблеми. Прошу вас вжити заходів щодо посилення підтримки людей з інвалідністю в період пандемії”. Такий лист пішов сьогодні до прем’єр-міністра України і я докладу всіх зусиль, щоб там щось передбачити. Я розумію, що це можуть бути великі кошти. Буде доручення прем’єра зробити постанову Кабміну, що торкається людей, зокрема, дітей з інвалідністю, бо питання дуже складне.

Про умови для голосування на виборах, які держава забезпечила людям з інвалідністю:

Ці кошти (які, за словами прем’єр-міністра Дениса Шмигаля уряд надав, аби забезпечити всім необхідним виборчі дільниці – прим. ред.) зовсім не передбачені на ці цілі і фактично це кошти місцевих органів влади. Якщо говорити історію питання, то в квітні я з громадянським суспільством і ЦВК відпрацював те, що передбачено Виборчим кодексом, де написано “розробити та затвердити критерії доступності для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення приміщень, що надаються виборчим комісіям для їх роботи під час голосування”. Критерій доступності, проект цього був розроблений і переданий ЦВК, ЦВК його погодила, далі передано було на Кабмін. На жаль, Кабмін передоручив Мінрегіону і Мінрегіон до початку жовтня нічого фактично не зробив по цих питаннях. Буквально на минулому тижні були прийняті ці критерії доступності виборчих дільниць. За два тижні до виборів ці критерії тільки з’явилися, а ще треба забезпечити моніторинг й оцінку доступності цих виборчих дільниць. Я вважаю, що це документ, який безпорадно недоопрацьований Міністерством регіонального розвитку. Відповідно сьогодні порахувати, що і скільки потрібно для доступності до виборчих дільниць, неможливо.

При всьому цьому місцеві виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних та обласних рад повинні забезпечити в межах коштів державного та відповідних місцевих бюджетів до 1 січня 2025 року доступність виборчих дільниць. Але, відповідно до Виборчого кодексу, виборець може оскаржити рішення, дії чи бездіяльність окружної територіальної виборчої дільниці щодо незабезпечення передбачених законодавством умов для доступу виборців з інвалідністю до виборчого процесу.

ФОТО: Українське радіо

Українське радіо

 

#НАІУ #Вибори_2020 #Твій_готос_Твій_вибір

Інформацію розміщено в рамках проєкту «Підвищення громадянської активності людей з інвалідністю під час місцевих виборів 2020 р.», який реалізує ГС «ВГО «Національна Асамблея людей з інвалідністю України» за рахунок  коштів державного бюджету.