Як суди дотримуються нової процедури визнання людини недієздатною?

20 Квітня 2018 Друкувати цю новину
Віталій Дроботун

Віталій Дроботун

В Україні змінилася процедура визнання людини недієздатною. Як складається судова практика після внесення змін до законодавства?

Дізнаємося в директора громадської правозахисної організації «Права людини» Віталія Дроботуна.

Тетяна Курманова: Нагадаємо, як саме змінилася процедура визнання фізичної особи недієздатною, і чому ви вирішили промоніторити судові вироки?

Віталій Дроботун: 15 грудня 2017-го року були внесені зміни в Цивільно-процесуальний кодекс України, де передбачено, що максимальний термін, на який особа визнається недієздатною, це 2 роки. Раніше особа визнавалася недієздатною безстроково, на все життя. Ця новела дає шанс людям, які мають психічні розлади, але покращили своє здоров’я після лікування, відновити свою дієздатність.

Крім того, раніше в 99% випадків, коли людину визнавали недієздатною, вона не була присутня у судовому засіданні. Суд за своїм бажанням міг викликати особу, а міг і не викликати, і частіше не викликав. Наприклад, у 2017-му році по місту Києві було 282 такі справи, а лише у двох справах були присутні особи у судовому засіданні.

Зараз ця ситуація покращилася – суд зобов’язаний викликати особу в судове засідання. Якщо  з певних причин особа не може бути присутньою в судовому засіданні, суддя ухвалює ухвалу, в якій призначається експертиза, де одним з питань ставиться, чи особа може бути присутньою у судовому засіданні і давати пояснення у суді.

Далі – коли раніше людину визнавали недієздатною, вона вже не мала права особисто подати заяву до суду, щоб суд відновив її дієздатність. За неї це мав робити опікун або орган опіки і піклування, але якщо вони не хотіли цього робити, ніхто в особи заяву не приймав. Тепер після зміни в законодавстві, особа може сама подати заяву до суду щодо поновлення своєї фізичної і цивільної дієздатності.

Тетяна Курманова:  І ви вирішили перевірити, як це впроваджується на практиці?

Віталій Дроботун: Так, ми зробили аналіз судових рішень, які приймалися після цих новел. Аналіз ми робили за два місяці – з першого січня по кінець лютого 2018-го року. Ми проаналізували рішення суддів по всій Україні – загалом 370 рішень. З них було прийнято 365 рішень, де людей визнали недієздатними.

Тетяна Курманова: Скільки таких осіб були присутніми на судовому засіданні?

Віталій Дроботун: Ситуація трошки покращилася – з 370 справ були присутні на судовому засіданні 25 осіб, це майже 7% від всієї кількості справ. Судами було прийнято 383 ували про призначення судово-психіатричної експертизи, за якою визнається дієздатною або недієздатною людина. І в 73 ухвалах про призначення експертизи судді ставили питання про можливість участі особи в судовому засіданні та давати поясненні. І коли ми бачимо, що з 370 справ 25 людей були присутніми на судових засіданнях, а з 383 ухвал суддями ставилося питання про можливість бути присутніми таких осіб у 73 ухвалах, то це означає, що українські суди починають практикувати нові зміни.

Громадське радіо

  Категорія:
  1. С.Білоніжка
    23 Квітня, 11:15 #1 С.Білоніжка

    Забули прокоментувати, а яку суму коштів кожних 2 роки батьки-опікуни мусять платити за судово-медичну експертизу? Якби це сплачувала держава малозабезпеченим сім’ям, то була б надія на боротьбу з можливими порушеннями прав, а то виглядає викачування останніх коштів з нещасних. А коли не заплатять, не буде ні допомоги, ні субсидій, ні пенсії…

    Reply to this comment

Додати коментар

Ваші дані будуть надійно збережені! Вашу e-mail адресу не буде опубліковано. Також інші дані не будуть передані третій особі.
всі поля обов'язкові до заповнення.