Як проходять театральні будні «сонячної» дітвори

Як проходять театральні будні «сонячної» дітвори
29 Грудня 2016
Друкувати цю новину

Діти з синдромом Дауна годинами репетирують зі звичайною дітворою і не бояться сцени

На репетиції. Діти не помічають різниці між собою

На репетиції. Діти не помічають різниці між собою. Фото: О. Козлова

У Харкові працює незвичайна дитяча театральна студія, де серед акторів — не тільки звичайні діти, але і “сонячні” малюки (з синдромом Дауна. — Авт.). Творчі особистості прекрасно уживаються один з одним на одній сцені, годинами можуть репетирувати і завжди радіють, коли їхні постановки зривають овації залу.

Театральна студія Cicada з’явилася минулого літа, спочатку тут було дві трупи. В одній займалися звичайні дітки, а в іншій — малюки з геномною патологією. “Я вирішила спробувати і звести дітей разом. Звичайно, у нас змінювався акторський склад. Зараз у студії займаються актори від 4 до 17 років”, — розповідає художній керівник студії Тетяна Крохмаль.

До того, як діти почали працювати разом, педагог попередила маленьких акторів, що вони будуть займатися разом з незвичайними дітьми. “Коли вони запитували, у чому ж різниця між ними, я пояснювала, що “сонячні” хворіють частіше від звичайних діток. Ну а так різницю, можливо, вони побачать самі. І що найдивніше, після знайомства і першої репетиції, діти допитувалися, так чим же все-таки відрізняються від них новенькі”, — згадує Тетяна Василівна.

Готуючись до прем’єри вистави “Ох уже ця Пеппі!” про непосидючу дівчинку, дітвора проводила всі вихідні в обласній дитячій бібліотеці, годинами вигострюючи театральну майстерність і заучуючи ролі. “Сегодня” побувала на одній із репетицій, під час якої діти злагоджено працювали і підтримували один одного. Всі вони дуже відповідально ставляться до своєї справи, тим більше що на репетиціях їм доводилося пробувати себе в різних ролях. Тому кожен актор знав весь сценарій і міг вчасно підказати колезі, якщо той раптом забув репліку. Особливо активною на репетиції була 17-річна Віка Цекало, яка виконувала роль поліцейського. “Сонячна” дівчинка намагалася допомогти тим, хто забув слова, а новеньким і зовсім підказувала рухи під час хореографічного номера.

Прем'єра. Театральна студія "Цикада" повідала історію веселої і безпосередньої дівчинки Пеппі

Прем’єра. Театральна студія “Цикада” повідала історію веселої і безпосередньої дівчинки Пеппі. Фото: І. Шевченка

Через місяці репетицій у вівторок діти дали свій перший спектакль, який пройшов на сцені розважального центру в парку ім. Горького. Актори переживали перед початком, але показали відмінну виставу і заслужили бурхливі оплески глядачів. Для 13-річного “сонячного” Тимофія Шевченка це був акторський дебют. Під час вистави він виконав роль булочника. “Я не переживав, і мені сподобалося виступати”, — поділився враженнями юний актор.

Батьки також не могли натішитися успіху дітвори і кличуть інших “сонячних” дітей на заняття. “Ми довго мріяли, щоб знайшлася людина, яка дивилася б на наших дітей, як на звичайних. Тетяна Василівна абсолютно не поділяє дітей, і мій син займається в студії, як звичайна дитина”, — поділилася з нами мама Тимофія Ірина.

УВАГА ТА НАВИЧКИ

За словами художнього керівника студії, діти з хромосомними особливостями дуже добрі, світлі і чуйні, але вимагають трохи більше часу й уваги. “Цій дитині треба дати трохи більше любові. Якщо ви займаєтеся годину, постарайтеся знайти ще стільки ж часу на заняття. Їм необхідно соціалізуватися й опановувати професійні навички, щоб у дорослому житті знайти роботу та реалізувати себе. Вони можуть бути акторами невеликого театру, але у них буде мета у житті”, — радить батькам Тетяна Крохмаль.

  Категорія: