Як інвалідові інтегруватися в колектив?

Як інвалідові інтегруватися в колектив?
13 Січня 2014
Друкувати цю новину

Це добре знають у товаристві з обмеженою відповідальністю “Сумітомо Електрик Борднетце-Україна”. У Тернополі воно виготовляє напівпровідникову продукцію до автомобілів “Фольксваген” і залучає до цього людей з обмеженими фізичними можливостями. Підприємство торік повністю виконало квоту щодо створення робочих місць для осіб з інвалідністю. Нині їх тут працює майже півтори сотні.

Ірина Петровська зуміла швидко інтегруватися в колектив СЕ Борднетце-УкраїнаНа знімку: Ірина Петровська зуміла швидко інтегруватися в колектив “СЕ Борднетце-Україна”. Фото Мар’яни Гребеняк.

– Ми йдемо назустріч таким людям: створюємо сидячі робочі місця, дозволяємо працювати неповний робочий день або вдома, стимулюємо до навчання, одне слово, робимо все, щоб вони могли знайти себе та якнайшвидше інтегруватися в колектив, – розповідає старший менеджер із персоналу підприємства Мар’яна Гребеняк. – Колективним договором передбачено пільги для таких людей, зокрема їм виділяють кошти на оздоровлення. У нас створено команду із слабочуючих працівників, яка бере участь у чемпіонаті підприємства з міні-футболу. Спілкуємося з ними з допомогою сурдоперекладача. Керівники підрозділів також пройшли курси із сурдоперекладу, щоб легше було порозумітися з такими працівниками. Налагодили тісні зв’язки з товариством сліпих, вони вдома виготовляють для нас нескладні деталі.

Підприємство з іноземним капіталом демонструє сучасний підхід до проблеми працевлаштування осіб з інвалідністю, який передусім позначається людяністю. Тут тісно співпрацюють із центром зайнятості. За словами пані Мар’яни, біда в тому, що в осіб з інвалідністю немає мотивації до праці, вони часто занижують свої можливості, прагнучи влаштуватися на будь-яку роботу. Таланти розпізнають уже на підприємстві. Чимало осіб з інвалідністю сьогодні виконують адміністративну роботу, працюють за комп’ютером. Оскільки рівень комп’ютеризації в “СЕ Бортнетце-Україна” високий, тут потрібні саме обізнані в цій справі кадри. Їх почали шукати в Тернопільському національному технічному університеті ще на етапі навчання студентів-осіб з інвалідністю. Згодом випускникам пропонують роботу.

На жаль, лише в окремих колективах так вдумливо, по-людяному ставляться до осіб з обмеженими фізичними можливостями. Крім уже названого підприємства, можна назвати ще “Тернопільобленерго”, “Тернопільгаз”, Національний економічний університет, Державний медичний університет… Роботодавці здебільшого уникають осіб з інвалідністю, хоча підприємства, які беруть їх на роботу, мають пільги. Зокрема, їм компенсують сплату єдиного соціального внеску.

– Певний прогрес є, – констатує начальник відділу організації сприяння працевлаштуванню та надання послуг роботодавцям обласного центру зайнятості Валентина Нікуліна. – За десять місяців цього року послугами місцевих центрів зайнятості скористалися понад 1100 осіб з обмеженою працездатністю. Це на 16 відсотків більше, ніж за відповідний період минулого року. Приблизно половину з них удалося працевлаштувати. 112 осіб з інвалідністю пройшли професійне навчання, перекваліфікувалися, 14 – організували власну справу завдяки одноразовій виплаті допомоги з безробіття.

І все-таки це дуже мало, зважаючи на те, що на Тернопільщині майже 60 тисяч осіб з інвалідністю. Населення області, як і загалом України, зменшується, а кількість неповносправних осіб зростає. Важливо дати їм можливість самореалізуватися, стати економічно незалежними. Проблема інтеграції осіб з інвалідністю у суспільство невдовзі стане однією з найгостріших. За кордоном уже навчилися її розв’язувати, є такі приклади і в нас. Важливо, щоб вони стали масовими.

Любов Левицька, “Голос України

  Категорія: