Як херсонцям з інвалідністю влаштуватися на роботу

Як херсонцям з інвалідністю влаштуватися на роботу
20 Січня 2020
Друкувати цю новину

Як херсонцям з інвалідністю влаштуватися на роботуБезробіття торкнулося майже кожного другого мешканця Херсонської області. Люди не погоджуються працювати по 8 годин за мізерну заробітну плату, тому намагаються знайти кращу роботу.

Так, за 11 місяців минулого року до центру зайнятості звернулося 26,7 тисяч безробітних осіб, з них 957 людей з інвалідністю. Звичайно, люди з інвалідністю отримують державну допомогу, але на ті кошти можливо лише існувати. Як влаштуватися на роботу особам з інвалідністю читайте в матеріалі сайту Гривна.

Популярні професії для людей з інвалідністю

Усі люди мають право на зайняття професійною діяльністю та розвиток. За словами начальника відділу працевлаштування Тетяни Андріївни, статистика 2019 року краща за попередню, адже кількість працевлаштованих щороку зростає.

У центрі зайнятості підшукають певну вакансію чи запропонують пройти безкоштовні курси для здобування нових професійних навичок. Скільки людей з інвалідністю відвідали навчання та після працевлаштувалися за фахом дивіться на фото (нижче)

Як херсонцям з інвалідністю влаштуватися на роботу

Що стосується саме професій, то найчастіше людей з інвалідністю влаштовують на такі посади: підсобні робітники, опалювачі, укладальники, пакувальники та сторожі. Дані місця зайняли у цьому році 33% осіб з інвалідністю, адже вони є найпростішими і заробітна плата коливається від 5 до 10 тисяч гривень.

18% займають професії за такими напрямками, як: менеджери, економісти, юристи, бухгалтери.

14% – працівники сфери торгівлі та послуг, продавці непродовольчих товарів, кухарі.

13% – робітники обслуговування, машиністи, кочегари, трактористи.

Також у Центрі зайнятості додали, що більшість людей з інвалідністю працевлаштовуються на повний графік роботи. Є певні виключення, але це все обговорюється безпосередньо між директором та працівником.

Документи, які необхідно подати до центру зайнятості

Як херсонцям з інвалідністю влаштуватися на роботу

Приходячи до державної установи, аби отримати послуги, особа обов’язково повинна мати при собі повний пакет офіційних документів. Так ось, щоб стати на облік у центрі зайнятості, особи з інвалідністю мають надати такі документи:

  • що посвідчує особу та підтверджує громадянство України (зазвичай, це паспорт);
  • довідку про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платників податків;
  • документи, які інформують про освіту, досвід роботи, зайнятість або перебування у трудових відносинах;
  • копію довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією та у разі наявності пред’являє індивідуальну програму реабілітації.

Тільки після того, як працівники центру ознайомляться з вашими документами, дані потрапляють до єдиної бази і розпочинаються пошуки вакансій.

Підприємці, не нехтуйте!

Усі ми знаємо, що влаштуватися на роботу зараз доволі-таки непросто, а особам з інвалідністю – ще складніше. Так, роботодавці шукають універсальних працівників, які зможуть не лише виконувати свої завдання, а й у будь-який момент замінити колегу. Тобто виконати у два рази більше.

Саме тому деякі роботодавці нехтують працівниками з інвалідністю та вказують їм на двері. Аби таких випадків ставалося дедалі менше, в Україні прийняли тактику заохочення.

Підприємствам та установам, де працюють люди з інвалідністю, надаються кошти Фонду соціального захисту інвалiдів. За ці гроші власникам підприємств чи організацій пропонується:

  • цільова позика (на поворотній основі) на створення робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю, фінансування витрат на професійне навчання осіб з інвалідністю;
  • надання фінансової допомоги на здійснення заходів щодо соціальної, фізкультурно-спортивної та професійної реабілітації осіб. Також надаються кошти на придбання спеціальної техніки та облаштування.

Крім цього, роботодавцю, який працевлаштовує осіб з інвалідністю, здійснюються компенсаційні виплати у розмірі єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за відповідну особу за місяць. Компенсація роботодавцю виплачується протягом одного року з дня працевлаштування особи за умови збереження її зайнятості протягом 2 років.

  Категорія: