Вистави стають доступнішими для людей з порушеннями зору у Львові

Вистави стають доступнішими для людей з порушеннями зору у Львові
17 Жовтня 2018
Друкувати цю новину

Вистави стають доступнішими для людей з порушеннями зору у ЛьвовіВідтепер вистави Львівського театру для дітей та юнацтва стали більш доступними  для глядачів з інвалідністю.

Львів називають культурною столицею України. Сьогодні це звання можна доповнити ще й виразом “драйвери змін”. Одночасно з вшануванням історії, старовинною архітектурою, культурою, Львів впроваджує новітні технології, застосовує на практиці принципи універсального дизайну, що робить місто зручним для всіх, в тому числі для маломобільних груп населення.

“Уявімо, що ми знаходимося в театрі, починається вистава, вже запалюється світло, масштабні декорації, грає музика, виходять актори і… все це ми не маємо можливості побачити. Це типова ситуація, з якою мають справу люди з порушеннями зору,” – каже Оксана, мати дівчинки, яка має порушення зору.

IMG_9044.JPG

Першому театру в місті Львів вдалося змінити таку практику. Починаючи з жовтня всі вистави театру будуть адаптовані для глядачів з порушеннями зору завдяки послузі аудіодискрипції – спеціальному голосовому супроводу, який наживо подається через приймачі з навушниками і пояснює, що відбувається на сцені: описує декорації, міміку, дії сценічних персонажів та інше.

Аудіодіскрипція здійснюється підготовленим фахівцем, який коментує, що відбувається на сцені. Актори Першого Театру пройшли спеціальне навчання, яке дозволило застосувати такий метод.

“Озвучувати вистави наживо – це робота, яка потребує значної підготовки, попереднього перегляду вистави декілька разів, аби знайти спосіб коротко та зрозуміло  передати сенс того, що відбувається на сцені, людям з порушеннями зору. Прописавши текст для аудіодіскрипції відразу в сценарій, можна значно полегшити роботу коментатору”, – ділиться враженнями акторка Леся, яка коментувала виставу в цьому театрі вперше.

Вистава з аудіодискрипцією “О восьмій вечора на Ковчезі” відбулась як результат впровадження проєкту «Інклюзивний театр» та відкрила 99-ий театральний сезон. Проєкт реалізується в межах Спільної Програми ПРООН, ВООЗ та МОП «Сприяння інтеграційній політиці та послугам для людей з інвалідністю в Україні».*

Реалізація проєкту «Інклюзивний театр» – це значний крок для покращення доступності театру для різних категорій глядачів. Крім послуги аудіодіскрипції, в театрі буде встановлено пандус та забезпечено достатньо простору для глядачів, які користуються візком. Передбачено тактильну плитку в дворику театру, що полегшить навігацію для осіб з порушеннями зору.

Вистави стають доступнішими для людей з порушеннями зору у Львові

“Раніше, коли я з батьками ходила до театру або опери, спеціально освічена людина на вушко пояснювала, що відбувається на сцені. Це створювало дискомфорт для відвідувачів, та і не завжди було чутно, особливо коли грала голосно музика Але відтепер перегляд вистави є для мене комфортним,” – ділиться враженнями Віра, після перегляду вистави. Вірі 11 років, вона має порушення зору і вчиться у Львові, в класі з інклюзивною формою навчання.

Вистави стають доступнішими для людей з порушеннями зору у Львові

Виставу відвідали також представники партнерів Проєкту: Маркус Бранд, керівник напряму з демократичного врядування та Марина Лебідь, фахівчиння з управління знаннями щодо універсального дизайну з Програми розвитку ООН; Андрій Москаленко – заступник міського голови міста Львів; Оксана Потимко – керівниця Ресурсного центру освітніх  інформаційних технологій для осіб з  особливими  освітніми потребами НУ «Львівська  політехніка».

Вистави стають доступнішими для людей з порушеннями зору у Львові

“Цього року ми святкуємо 70 річницю декларації про права людей. Одна із статей (ред. – стаття 27 Загальної декларації прав людини) говорить, що кожна  людина має право вільно брати участь у культурному житті суспільства,  втішатися мистецтвом, брати участь у науковому прогресі і користуватися його благами”, – наголосив Маркус Бранд під час прес-конференції з нагоди презентації послуги аудіодискрипції у виставах Першого театру.

“Довгий час ми думали, що інклюзія – це про малу кількість людей, але це про кожного, від мами з візочком до людей літнього віку,” – відзначив Андрій Москаленко.

Технології роблять життя зручнішим, а деякі речі доступнішими. Впровадження послуги аудіодіскрипції можливе не лише для театральних вистав, а й для фільмів, спортивних змагань, циркових вистав тощо, а також для опису експонатів в музеях.

Спираючись на власний досвід роботи над проєктом, команда театру вже до кінця цього року презентує модель доступного театру. Поширення такої моделі дозволить зробити культурне життя в Україні доступнішим для людей з інвалідністю.

Спільна Програма «Сприяння інтеграційній політиці та послугам людей з інвалідністю в Україні» впроваджується Програмою розвитку ООН у співпраці з Всесвітньою організацією охорони здоров’я та Міжнародною організацією праці за підтримки Партнерства ООН з питань реалізації прав людей з інвалідністю.

Універсальний Дизайн

  Категорія: