Всеукраїнська конференція на тему рівного доступу до виборчого процесу

15 Червня 2017 Друкувати цю новину

12-13 червня 2017 року у Києві Міжнародна фундація виборчих систем (IFES), у співпраці з Національною Асамблеєю людей з інвалідністю України, провели конференцію “РівноДоступність: посилення та гарантії прав людини”.

Цей дводенний захід зібрав більше 100 представників органів державної влади, громадянського суспільства (у тому числі організацій людей з інвалідністю), органів управління виборами та ЗМІ. Серед основних спікерів на конференції були Лев Парцхаладзе, Заступник Міністра регіонального розвитку, будівництва та ЖКХ України, Валерій Сушкевич, Уповноважений Президента України з прав людей з інвалідністю, Андрій Магера, Заступник Голови Центральної виборчої комісії, Деніел Райан, Директор відділу сприяння розвитку демократії та врядування USAID, Карім Моркос, Директор відділу технічного співробітництва Посольства Канади в Україні, Пітер Ербен, Старший міжнародний радник IFES, Директор IFES Україна, а також лідери спільноти людей з інвалідністю.

Учасники конференції обговорили шляхи забезпечення повної та рівної участі людей з інвалідністю у виборчих та політичних процесах, а також розглянули останні законодавчі ініціативи, як-от законопроект #5559, що має на меті усунути перешкоди для участі людей з інвалідністю у виборах та національному референдумі. Окрім цього, учасники звернули увагу на необхідність використання позитивного досвіду адаптації виборчих дільниць у Полтавській області на основі рекомендацій аудиту, який був проведений IFES у співпраці з Національною Асамблеєю людей з інвалідністю України, у інших регіонах.

Всеукраїнська конференція на тему рівного доступу до виборчого процесу

За результатами конференції було розроблено заяву, яка містить рекомендації для ключових зацікавлених сторін стосовно посилення доступності та інклюзивності виборчого процесу.

Мова в заяві йде проте, що "Згідно з даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, 15% населення світу або близько 6,6 млн осіб в Україні мають інвалідність. Цей показник може бути вищим у східній частині України, де відбувається збройний конфлікт, а особи, які набули інвалідність, можуть зіткнутися з новими бар'єрами. Доступ до участі у політичному житті та залучення до політичних процесів є одними з найважливіших компонентів громадянства кожної людини. Серед іншого, одним із ключових публічних актів участі у політичному житті є участь у виборах.

Більшість присутніх дійшли згоди, що основну увагу має бути зосереджено на забезпечені дотримання існуючих законів та підходів щодо гарантування прав людей з інвалідністю. Україна долучилась до низки міжнародних угод, в тому числі до Конвенції ООН про права людей з інвалідністю, в якій підкреслюється рівноправність людей з інвалідністю під час всього політичного процесу.

Одним із зобов'язань України як держави-учасниці цієї Конвенції є гармонізація національного законодавства з даним документом, в тому числі з керівними принципами, що стосуються політичного життя, про які зазначено в статті 29. Дана стаття закликає вдосконалювати законодавство, в тому числі виборчого, з метою розширення прав доступу осіб з інвалідністю до політичного життя.

Під час конференції учасники дійшли згоди щодо наступних рекомендацій:

1. Усі заінтересовані сторони мають дотримуватись існуючих законів і міжнародних угод, що гарантують особам з інвалідністю і тим, хто постраждав в результаті конфлікту, політичні права. Державні установи, органи адміністрування виборів, організації громадянського суспільства, політичні партії несуть спільну відповідальність за забезпечення виконання цих законів в рамках відповідних положень, правил і процедур.

2. Парламент має прискорити розгляг та підтримати законопроект №5559 по покращенню доступності виборчого процесу для осіб з інвалідністю, законопроект №6031 щодо поліпшення доступу до інформації осіб з порушенням слуху, а також працювати спільно з експертами та громадянськими організаціями над вдосконаленням виборчого законодавства задля забезпечення доступності.

3. Місцеві органи влади у координації з ЦВК мають гарантувати доступ виборців з інвалідністю до виборчих дільниць та виборчого процесу , що є доступними, з метою розширення можливостей голосування разом із співгромадянами. Пілотний проект з обстеження виборчих дільниць на предмет їх доступності, проведений Національною Асамблею людей з інвалідністю України (НАІУ) в 2016р. в Полтавський області показав, що більше 1 250 (близько 99%) виборчих дільниць в місті були недоступними. Таким чином, існує гостра необхідність в поглибленні співпраці між урядом і громадянським суспільством з метою усунення бар'єрів на шляху доступу до виборчих дільниць по всій країні. Позитивний досвід співпраці місцевих органів влади у Полтавській області та місцевих громадських організацій задня адаптації виборчих дільниць на основі рекомендації обстеження повинен бути використаний в інших регіонах України.

4. Органи адміністрування виборів, засоби масової інформації та політичні партії мають розробити і надавати інформацію виборцям з інвалідністю в різних доступних форматах, наприклад, таких, що легко читаються, тактильних або зі шрифтом Брайля, написаних простим текстом, дублюючи жестовою мовою та/або субтитруванням, з метою забезпечення доступу всіх без винятку виборців до просвіти та інформації.

5. Політичні партії та громадянські організації мають включати жінок з інвалідністю в ширший жіночий адвокаційний рух та заохочувати їх до участі в роботі органів управління виборами в Україні.

6. Політичні партії та молодіжні організації мають сприяти підвищенню активності молодих людей з інвалідністю в політичному житті. Участь молоді має вирішальне значення для закріплення здобутків демократичного розвитку, досягнутих в Україні, але такі люди часто стикаються з перешкодами для участі на рівних засадах з іншими у політичному житті.

7. Парламент має забезпечити рівний доступ до виборчого процесу громадян з інтелектуальними та психічними порушеннями, включаючи можливість реалізації пасивного та активного виборчого права, як це зазначено в Конвенції ООН про права людей з інвалідністю та до чого закликав Європейський суд з прав людини у справі Кісс проти Угорщини.

8. ЦВК, організації осіб з інвалідністю та міністерства мають створити робочу групу заінтересованих сторін щодо забезпечення доступу та залучення до політичного процесу громадян з інвалідністю, яка розробить дорожню карту реалізації політичних прав осіб з інвалідністю".

Всеукраїнська конференція на тему рівного доступу до виборчого процесу

Ця ініціатива є складовою постійної спільної роботи зі зміцнення демократичного прогресу в Україні, яка підтримується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID), Міністерством міжнародних справ Канади та Посольством Великої Британії в Україні.

  Категорія:
написати коментар

0 коментарів

Поки немає коментарів

Ви можете бути тим, хто розпочне розмову.

Додати коментар

Напишіть відгук