В Україні почнуть працювати 500 інклюзивних центрів. Що це таке? Навіщо вони потрібні?

by Olga Zhurbenko | 13 Червня 2019 10:57

В Україні почнуть працювати 500 інклюзивних центрів. Що це таке? Навіщо вони потрібні?

В ЧОМУ СПРАВА? 

У серпні 2018 року Кабінет Міністрів прийняв постанову про підтримку інклюзивної освіти. За останні кілька місяців в Україні відкрилися десятки інклюзивно-ресурсних центрів (ІРЦ), де діти з інвалідністю та особливими освітніми потребами отримують підтримку фахівців, адаптуються до навчання і побутових реалій. Один з таких центрів відкрився 30 травня 2019 року в Одесі. Директор центру Вікторія Пастерначенко розповіла EtCetera[1], як він працює.

ХТО І ЯК МОЖЕ ПОТРАПИТИ ДО ЦЕНТРУ?

Стати на облік в інклюзивну центрі можуть ті діти, в чиїх школах і дитячих садках немає корекційних педагогів. Щоб така дитина почала займатися в центрі, її батькам потрібно подати документи, а дитині – пройти комплексну оцінку. Фахівці центру оцінюють її мову, фізичні, психо-емоційні, вольові та загальноосвітні здатності.

Після цього вони складають індивідуальну програму, адаптовану під потреби цієї дитини, і передають один з примірників батькам, а два інших – до навчального або дошкільного закладу. На підставі комплексної оцінки дитину направляють у спеціалізований дитячий садок або створюють у школі інклюзивний клас.

ЩО ТАКЕ СЕНСОРНА КІМНАТА?

На території одеського ІРЦ є два спеціальних приміщення, які призначені для роботи з дітьми за допомогою впливу на їх сенсорні системи – візуальну, аудіальну і тактильну. В «темній» сенсорній кімнаті розташований сухий басейн з білими матовими кулями, оснащений різнокольоровим підсвічуванням. «Купання» в такому басейні допомагає дитині розкріпачитися.

На стелі встановлено проєктор, який співробітники називають «чарівним килимом». Він проєктує на підлогу інтерактивне зображення, яке «відгукується» на рух. Наприклад, якщо вибрати програму «Море», то на підлозі з’явиться зображення морського берега. Коли дитина буде ходити «по кромці води», хвилі навколо її ніг почнуть розходитися, як під час зіткнення зі справжньою водою. Устаткування також відтворює звуки: дитина чує шум прибою і шурхіт дрібного каміння. Всього проєктор здатний моделювати 50 різних програм.

За словами Вікторії Пастерначенко, обладнання дозволяє через гру задіяти одночасно моторику рук і ніг. Це допомагає вивести дітей з аутизмом на новий рівень: проявити емоції і піти на контакт з оточуючими.

ЩО РОБЛЯТЬ У РЕСУРСНІЙ КІМНАТІ?

Ще одна кімната призначена для групової роботи з дітьми. В центрі її називають «світлою» сенсорною, або ресурсною кімнатою. Це приміщення розділене на кілька зон. Одна призначена для групових занять. В іншій розташований стіл, за яким діти розмовляють з психологом. У «світлій» кімнаті є ще один сухий басейн і інтерактивна пісочниця.

В ресурсній кімнаті можуть знаходитися книги, пластилін, іграшки, конструктор, іграшкова кухня та інші предмети, що допомагають дітям розкріпачитися і набути навичок, які їм знадобляться у житті. Наприклад, в таких кімнатах співробітники центрів показують дітям, як пришивати ґудзики, вчать їх тримати столові прилади.

ЩО ЩЕ Є В ЦЕНТРІ?

На території одеського ІРЦ розташований зал для ЛФК зі шведськими стінками, матами і роздягальнею. Санітарні кімнати центру оснащені спеціальним обладнанням для дітей з порушеннями опорно-рухового апарату. З дітьми в центрі також працюють психолог, логопед, дефектолог і медсестра. Всі фахівці підтримують тісний контакт з батьками своїх підопічних. Надалі навіть плануються спільні наради.

Крім того, при центрі буде працювати Школа правильного харчування. Батьки зможуть консультуватися з фахівцем і отримувати інформацію про те, як краще харчуватися дітям з різними захворюваннями – цукровим діабетом, ДЦП, епілепсією. За словами Вікторії Пастерначенко, грамотно підібрана дієта може позитивно вплинути на стан дитини. В ІРЦ також обмірковують можливість організації колл-центру для телефонних консультацій.

НАВІЩО В ЦЕНТРІ ПОТРІБНА СОБАКА?

Директор центру розповіла, що з часом в роботу включиться ще один помічник – лабрадор. Зараз чотирилапа «співробітниця» на карантині, але після вакцинації вона буде жити в центрі. Собака пройде курс спеціального дресирування, щоб вона могла правильно контактувати з дітьми. За словами Вікторії Пастерначенко, породу вибрали не випадково. Справа в тому, що лабрадори відомі своєю добротою.

Endnotes:
  1. EtCetera: https://uk.etcetera.media/v-ukrayini-pochnut-pratsyuvati-500-inklyuzivnih-tsentriv-shho-tse-take-navishho-voni-potribni.html

Source URL: https://naiu.org.ua/v-ukrayini-pochnut-pratsyuvaty-500-inklyuzyvnyh-tsentriv-shho-tse-take-navishho-vony-potribni/