В Україні створена Мережа організацій на підтримку інклюзивної освіти “Школа – для всіх”

23 Жовтня 2012
Друкувати цю новину

Понад чотири роки ми, батьки особливих дітей, освітяни, представники різних державних та громадських організацій, яких об’єднав українсько-канадський проєкт «Інклюзивна освіта для дітей з особливими потребами в Україні» (2008-2013 р.р.) працюємо разом над тим, щоб наші діти мали можливість вчитися зі своїми однолітками в звичайних школах за місцем проживання. Для них та їх батьків це означає не бути виключеними з життя суспільства сьогодні та у майбутньому. 

19 вересня у Києві зібралися представники різних партнерських організацій нашого проєкту зі Львова, Києва, Криму, Волині, Харкова, Дніпропетровська, Луганська, Білої Церкви та Житомиру. Її особливістю стало питання  презентація створеної в Україні Мережі організацій задля підтримки впровадження інклюзивної освіти «Школа – для всіх», яка об’єднала українську громадськість навколо ідеї створення інклюзивного суспільства шляхом впровадження інклюзивної освіти.

Крок по створенню мережі не є спонтанним. Ми маємо чимало напрацювань в межах діяльності проєкту, значний досвід співпраці та спільного подолання перешкод і ми хочемо, щоб цей чудовий досвід та практика відстоювання прав та лобіювання інтересів всіх дітей з особливими потребами поширювалися та зміцнювалися в Україні і надалі. Ми багато зустрічалися, багато навчалися, багато обговорювали та працювали разом над створенням механізмів цього  об’єднання. 

Влітку цього року, спільними зусиллями було розроблено та затверджено Положення про «Мережу на підтримку інклюзії. Школа – для всіх». Створена Рада Мережі та визначені її повноваження. Членами Ради сьогодні є такі партнерські організації проєкту, як Канадський центр вивчення інвалідності (Вінніпег, Канада), Всеукраїнський фонд «Крок за кроком» (Київ), Національна Асамблея осіб з інвалідністю України (Київ), Львівський інклюзивний ресурсний центр та  Сімферопольський інклюзивний ресурсний центр, ГО Львівське обласне відділення Українського фонду «Реабілітація осіб з інвалідністю» та Кримський БФ для осіб з інвалідністю «Аутизм-2006». Функції координатора Мережі зараз виконує керівник Сімферопольського інклюзивного ресурсного центру Галина Кліменко.

Вже зараз Мережа «Школа – для всіх»  об’єднала  35 організацій, які відчувають необхідність співпраці та скоординованих дій щодо інклюзивних процесів в Україні.

Мережа є відкритою для всіх, хто хоче працювати разом заради  майбутнього наших дітей.

Початком спільної діяльності завжди має бути її планування. Тому під час зустрічі відбулося обговорення першочергових спільних заходів, які треба скоординувати для впровадження найближчим часом.

Всі згодилися з тим, що зараз вкрай необхідним є проведення адвокасі-кампанії щодо просування інклюзивної освіти в різних областях України. Були обговорені її конкретні етапи та методи, від написання листів до проведення постійного моніторингу та аналізу кількісної та якісної інформації щодо шкіл та дітей, які вже навчаються та готуються піти в школу в наступному році.

Для привернення уваги суспільства до проблеми інклюзивного навчання дітей з особливими потребами, ми вирішили 20 листопада 2012 року провести одночасні акції у різних містах України за участю місцевих, регіональних та національних ЗМІ. Можливо, колись цей день буде внесено в календар, як Всеукраїнське свято інклюзивної освіти. Такі наші мрії.

Україна нещодавно вступила на шлях впровадження інклюзивної освіти та створення суспільства, яке б було дійсно відкритим та комфортним для життя в ньому кожного громадянина. Ми розуміємо, що цей шлях не є легким та безболісним, і він має дуже багато перешкод. Але ми впевнені, що допоможе його скоротити та зробити більш безпечним та зрозумілим для всіх – наше об’єднання навколо ідеї інклюзивної освіти, наші скоординовані дії та самовіддана праця заради майбутнього наших дітей.

Галина Кліменко
Координатор Сімферопольського
інклюзивного ресурсного центру

  Новина має такі "мітки":
  Категорія: