В Україні існує тенденція до збільшення впливу жінок у деяких сферах політичного та громадського життя

by Olga Zhurbenko | 22 Вересня 2014 10:37

10_2[1]В Україні існує тенденція до збільшення впливу жінок у деяких сферах політичного та громадського життя. Наприклад, станом на 1 березня частка жінок серед суддів усіх судів становила 49,7%, а серед членів міських рад чи інших місцевих органів управління складала 76,3% (за результатами виборів 2012 року).

Крім того, Законом “Про політичні партії в Україні” вже передбачено, що розмір квот, який визначає мінімальний рівень представництва жінок у виборчих списках політичних партій, має бути не меншим 30-ти відсотків від загальної кількості кандидатів. Але робота щодо забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків у всіх сферах життєдіяльності суспільства потребує системності. Питання гендерної рівності, як і раніше, залишаються вкрай актуальними для нашої країни.

Про це заявила заступник Міністра соціальної політики Наталія Федорович під час прес-конференції, присвяченої презентації восьмої Державної доповіді України про виконання Конвенції ООН про ліквідацію всіх форм дискримінації щодо жінок (CEDAW). У заході також взяла участь представниця Фонду народонаселення ООН в Україні Нузхат Есан.

Наталія Федорович навела дані соціологічного опитування, проведеного Мінсоцполітики спільно з Фондом народонаселення ООН: серед усіх опитаних жінок 11% мали досвід чи зазнавали хоча б один вид дискримінації, 5% – множинної дискримінації.

Було проведене дослідження і щодо основних соціально-демографічних характеристик клієнток спеціалізованих центрів, котрі зверталися за допомогою як жертви насильства. З’ясувалося, що середній вік таких жінок становить 35 років. Хоча, зазначають у Мінсоцполітики, від насильства страждають жінки різного віку – наймолодшій клієнтці було 15 років, найстаршій – 83. 60% жінок перебували в центрах разом з дітьми. 31% – мають вищу та неповну вищу освіту, 55% – середню і тільки 14% – неповну середню. Майже третина жертв насильства – з сільської місцевості. Лише 40% клієнток центрів мали власне житло. Як зауважила Наталія Федорович, саме відсутність можливості отримати доступне житло у власність чи оренду змушує жінок миритися з проявами сімейного насильства.

Зі свого боку Нузхат Есан подякувала Мінсоцполітики за те, що Міністерство взяло на себе лідерство у підготовці звіту для Комітету ООН. „Україна переживає надзвичайно складний етап. Та навіть у таких нелегких умовах ви не відтерміновуєте розв‘язання проблем забезпечення рівності жінок і чоловіків. Переконана, що Уряд й надалі спільно з громадськістю будуватиме в Україні суспільство рівних можливостей, перевагами якого повною мірою зможуть користатися як жінки, так і чоловіки”, – наголосила Нузхат Есан.

Вона також повідомила, що нещодавно мала зустріч з молодими лідерками жіночих організацій на Сході України, під час якої обговорювалися наявні там проблеми. Ідеї, висловлені українськими активістками, зацікавили представницю Фонду народонаселення ООН. Вона заявила про готовність Фонду їх розглянути.

Довідково

Україна однією з перших країн у свій час ратифікувала Конвенцію про ліквідацію усіх форм дискримінації щодо жінок (1980 рік).

Відповідно до статті 17 Конвенції був заснований Комітет з ліквідації дискримінації щодо жінок, якому було доручено стежити за здійсненням положень Конвенції державами-учасницями.

Усі держави-учасниці один раз на чотири роки подають до Комітету Державні доповіді про виконання Конвенції ООН про ліквідацію всіх форм дискримінації щодо жінок. У доповідях відображується прогрес, досягнутий країнами за звітний період, висвітлюються проблемні питання та даються відповіді на запитання та зауваження, отримані за результатами попереднього звітування.

Україною вже представлено сім доповідей про виконання Конвенції і цього року буде подано об’єднану восьму та дев’яту. Її основу склали відповіді на Заключні зауваження Комітету ООН, сформульовані за результатами розгляду попередньої доповіді, які були надіслані Уряду України. Вони, зокрема, стосувалися механізму забезпечення рівності жінок і чоловіків, тимчасових спеціальних дій, гендерних стереотипів, насильства по відношенню до жінок, участі у політичному та суспільному житті, вразливих груп жінок тощо.

Урядовий портал[2]

Endnotes:
  1. [Image]: http://naiu.org.ua/wp-content/uploads/2014/09/10_2.jpg
  2. Урядовий портал: http://www.kmu.gov.ua/control/uk/publish/article;.vapp53?art_id=247613215&cat_id=244277212

Source URL: https://naiu.org.ua/v-ukrajini-isnuje-tendentsiya-do-zbilshennya-vplyvu-zhinok-u-deyakyh-sferah-politychnoho-ta-hromadskoho-zhyttya/