В.Сушкевич: «Міжнародний проєкт UEFA «EURO 2012: Respect Inclusion – Football with No Limits» покликаний змінити свідомість українського суспільства по відношенню до людей з інвалідністю»

by Olga Zhurbenko | 22 Червня 2012 12:51

Триває унікальна історична подія – Чемпіонат Європи з футболу Євро-2012, який приймають чотири міста України – Харків, Донецьк, Львів, Київ. Чи готові громадські заклади, принаймні, тих українських міст, що стали господарями Євро-2012, – стадіони, готелі, кафе, ресторани, медичні установи, транспортна інфраструктура зустрічати вболівальників та гостей з інвалідністю?! Відповідь на ці питання отримували волонтери-інспектори Всеукраїнського конкурсу «ЗАКЛАД БЕЗ БАР’ЄРІВ», реалізованого Національною Асамблеєю осіб з інвалідністю України та Центром доступу до футболу в Європі (CAFE) в рамках Міжнародного проєкту UEFA «EURO 2012: Respect Inclusion – Football with No Limits».

Конкурс, у якому брали участь заклади громадського користування різних організаційних форм та форм власності за власним бажанням, проводився серед закладів громадського користування в містах, приймаючих ЄВРО-2012: Києві, Львові, Харкові, Донецьку в період з лютого по травень 2012р. Під час конкурсу команди підготовлених волонтерів проходили визначеними маршрутами (фан-зони, півтора-кілометрова зона та місця можливого перебування вболівальників) й заповнювали спеціально розроблену анкету щодо доступності закладів (готелі, кафе, ресторани т.п.), які знаходяться на цих маршрутах на предмет пристосованості цих закладів для відвідування їх людьми з інвалідністю.

Кожен заклад громадського користування в містах, які приймають ЄВРО-2012, оцінювався за декількома параметрами: його відповідності для можливості відвідування особами з різними функціональними обмеженнями (порушеннями опорно-рухового апарату, зору, слуху тощо); відповідності Державним будівельним нормам України (ДБН), а також естетичного та дизайнерського рішення виконаних робіт з доступності. Підсумки цього волонтерського рейду містами, приймаючих Євро-2012, під час якого було обстежено понад 1100 закладів, підвели у Києві на урочистій церемонії нагородження переможців Всеукраїнського конкурсу «ЗАКЛАД БЕЗ БАР’ЄРІВ», реалізованого в рамках Міжнародного проєкту UEFA «EURO 2012: Respect Inclusion – Football with No Limits».

Урочиста церемонія пройшла у приміщенні Федерації футболу України за участі Лубківського Маркіяна Романовича – Директора Турніру УЄФА ЄВРО-2012 в Україні; Сушкевича Валерія Михайловича – Почесного Радника Директора Турніру УЄФА ЄВРО 2012 в Україні з питань безбар`єрності, голови Національної Асамблеї осіб з інвалідністю України, голови Комітету Верховної Ради України; Бандурко Олександра Івановича – першого віце-президента Федерації футболу України; Михайличенка Олексія Олександровича – заслуженого майстра спорту СРСР, Посла Проєкту «EURO 2012: Respect Inclusion – Football with No Limits»; Нечипорука Володимира Степановича – генерального продюсера UFV (Ukrainian Fashion Week), Посла Проєкту «EURO 2012: Respect Inclusion – Football with No Limits»; Жалдака Валерія Олександровича – заступника голови Національного агентства з підготовки та проведення Євро-2012 і реалізації інфраструктурних проєктів; Маслакова Володимира Олексійовича – голови Державної служби з питань осіб з інвалідністю та ветеранів; Мунтяна Володимира Федоровича – заслуженого майстра спорту СРСР, заслуженого тренера України, старшого тренера молодіжного складу київського «Динамо»; Юрковської Олени Юріївни – Героя України, заслуженого майстра спорту України, багаторазової чемпіонки та призерки Паралімпійських ігор (2002-2010рр); Скрипки Наталії Сергіївни – виконавчого директора Національної Асамблеї осіб з інвалідністю України. Учасники урочистості нагородили переможців у 9-ти номінаціях:

Міжнародний проєкт UEFA «EURO 2012: Respect Inclusion – Football with No Limits» стане для України початком нової роботи
За словами В.Сушкевича, у деяких номінаціях переможця було знайти надзвичайно важко: «Проєкт UEFA, реалізований Національною Асамблеєю осіб з інвалідністю України разом із Центром доступу до футболу в Європі, та Всеукраїнський конкурс «Заклад без бар’єрів», що проводився в рамках проєкту, без сумніву, справили досить позитивний вплив на суспільну думку щодо людей з інвалідністю в нашій державі. Приємним є те, що навіть ті підприємства, які не брали участі у конкурсі, зараз звертаються до нас, аби ми їм допомогли зробити їхні об’єкти безбар’єрними по відношенню до людей з інвалідністю. Так, наприклад, з таким проханням до мене нещодавно звернувся власник київського готелю «Амбасадор»: «Ми, на жаль, не брали участь у конкурсі. Але ми хочемо зробити все для того, щоб наш готель був доступним для людей з інвалідністю». Однак, багато установ в Україні залишаються недоступними для людей з інвалідністю, і особливо прикро, що ці установи побудовані за державні кошти. Задумайтесь: це об’єкти і суб’єкти, що не дотримуються чинного законодавства України. І це засвідчили результати нашого конкурсу: як серед стадіонів, побудованих за державні кошти, залізниць та аеропортів не вдалось знайти об’єкта, який би відповідав умовам конкурсу «Заклад без бар’єрів». До речі, в номінації «Безбар’єрний стадіон» безсумнівним переможцем конкурсу став побудований не за державні кошти стадіон «Донбас Арена», що у м. Донецьку, харківський стадіон «Металіст» отримав приз споживацьких симпатій. Жоден із аеропортів та залізниць чотирьох міст, що прийматимуть Євро-2012, не отримали відзнаки «Заклад без бар’єрів». Аеропорт Бориспіль та залізничний вокзал м. Донецька отримали приз споживацьких симпатій. Проєкт UEFA завершується, але я хотів би звернути увагу усіх, що для нас він – початок нової роботи, метою якої є досягнення абсолютної безбар’єрності українського суспільства», – сказав Валерій Сушкевич.

До слів В. Сушкевича приєднався Маркіян Лубківський, зазначивши, що реалізований в Україні проєкт UEFA, звичайно, не вирішує усіх проблем, але змінює громадянську свідомість нашого суспільства щодо людей з інвалідністю. «Справжнім надбанням турніру має стати впровадження безбар’єрного простору у всіх містах України – на стадіонах, в кав’ярнях, на вулиці, в транспорті – усюди, адже люди з інвалідністю повинні вести активний спосіб життя, як і ми з вами. Я, мабуть, повторюсь, що будучи у Хорватії на дипломатичній службі, мене вразив надпис на паркувальному місці для людей з інвалідністю: «Ти забрав моє місце. Чи готовий ти забрати мою інвалідність?!». Хотілось би, щоб кожен з нас замислився над цими словами… Необхідно створити усі умови, щоб людина з інвалідністю могла зорієнтуватись у місті, відвідати стадіон, театр, кіно, купити ліки у аптеці, проїхати міським транспортом. Хоча не легко, але необхідно змінювати стереотипи, змінювати ставлення до людей з інвалідністю. Ми повинні усвідомити, що наше відношення до людей з інвалідністю і є виявом нашої європейськості», – підкреслив Директор Турніру УЄФА Євро-2012.

«Міжнародний проєкт УЄФА «EURO 2012: Respect Inclusion – Football with No Limits» – найбільш вдалий соціальний проєкт, реалізований в Україні, – зазначив Валерій Жалдак. – Не хотілося б, щоб сьогодні він завершився. Віриться, що у нас з вами буде його продовження і все те, що не вдалось зробити в рамках проєкту, буде досягнуто спільними зусиллями української держави і громадськості».

Загалом переможцями конкурсу «Заклад без бар’єрів» стали:

Заклади, які відповідали вимогам, отримали спеціальний сертифікат доступності від офіційного проєкту УЄФА (наклейка «Заклад без бар’єрів»).

У разі часткової доступності або повної бар’єрності закладу, адміністрація закладу за бажанням отримала безкоштовні рекомендації щодо приведення об’єкту у відповідність вимогам доступності й зможе покращити доступ до свого закладу.

Якщо заклад після отримання рекомендацій впровадить їх у життя до кінця липня 2012 року (завершення Проєкту), він також зможе отримати сертифікат доступності.

Наталя Гарач,
прес-служба В.Сушкевича

Source URL: https://naiu.org.ua/v-sushkevich-mizhnarodnij-proekt-uefa-euro-2012-respect-inclusion-football-with-no-limits-poklikanij-zminiti-svidomist-ukrajinskogo-suspilstva-po-vidnoshennyu-do-lyudej-z-invalidnistyu/