В. Сушкевич: «Футбол несе із собою з Європи права людини»

by Olga Zhurbenko | 19 Березня 2012 11:17

прес-конференція у КиєвіНаціональна Асамблея осіб з інвалідністю України разом із Центром доступу до футболу в Європі (Centre for Access to Football in Europe, CAFE) презентує унікальний конкурс «Заклад без бар’єрів», що проводитиметься у рамках Міжнародного соціально-гуманітарного проєкту УЄФА «Euro-2012: Respect Inclusion – Football with No Limits» («Євро-2012: поважаємо інтеграцію – футбол без обмежень»).

У трьох містах, приймаючих Євро 2012 – Харкові, Львові та Києві, – пройшла презентація міжнародного гуманітарно-соціального проєкту УЄФА в рамках футбольного турніру Євро-2012 «Євро-2012: поважаємо інтеграцію – футбол без обмежень» та оголошення унікального конкурсу «Заклад без бар’єрів», що пройде у всіх чотирьох містах-володарях Євро-2012. На черзі – четверте місто – Донецьк, який незабаром відвідає делегація Національної Асамблеї осіб з інвалідністю України на чолі з головою НАІУ Сушкевичем Валерієм Михайловичем та послами Проєкту УЄФА.

На прес-конференціях, що пройшли у Харкові, Львові та Києві В.Сушкевич зауважив, що Проєкт, який було започатковано близько 8 місяців тому, а також і конкурс «Заклад без бар’єрів» презентується саме у ці дні відповідно до регламенту УЄФА. Заходи у рамках цього Проєкту, що реалізується Національною Асамблеєю осіб з інвалідністю України [1]спільно з Центром доступу до футболу в Європі (Centre for Access to Football in Europe, CAFE)[2], до початку Євро-2012 мають заохотити керівників установ забезпечити максимальну доступність своїх об’єктів, що передбачено чинним законодавством України.

«Кілька років тому я був щасливим свідком оголошення перемоги України в тендері на проведення Євро-2012. Тоді я спілкувався із Мішелем Платіні про доступність футболу для всіх. Адже футбол – гра мільйонів – є тим об’єднуючим фактором, який може привернути увагу всього суспільства до проблеми інвалідності, до проблеми бар’єрності суспільства по відношенню до людей з інвалідністю. І тут справа навіть не в спортивних об’єктах, які згідно чинного законодавства мають бути доступними для всіх категорій громадян, але й іншої інфраструктури – аеропортів, вокзалів, транспортної мережі міст, готелів, об’єктів харчування тощо. Якщо людина з перших хвилин перебування в Україні відчуває, що для неї немає рівних умов, то про яке вболівання може йти мова», – зазначив Сушкевич.

М.Лубківський, В.Сушкевич, О.Шовковський під час прес-конференції у Києві 1 березня«Футбол несе із собою з Європи права людини. Хотілось би, щоб усі в Україні звернули на це увагу – владні інституції, державні заклади, а також і комерційні установи. – наголосив В.Сушкевич – Можу сказати з повною відповідальністю – ні одне кафе у Львові, ні один заклад в Харкові, практично, ні один об’єкт на прилеглій до НСК «Олімпійський» території не готові до прийому і обслуговування людей з обмеженими фізичними можливостями. Це стосується і власне самих спортивних об’єктів, адже незважаючи на досить високу позитивну оцінку стадіону «Металіст» у Харкові, «Львів-Арени», ще є чимало доопрацювань задля досягнення повної безбар’єрності цих об’єктів. Не так позитивно я можу оцінити головну спортивну арену НСК «Олімпійський» щодо дотримання принципів універсального дизайну пропагованих Європою та світом та втіленим у ДБНах України. Людині з інвалідністю саме на НСК досить важко буде подивитись матчі, адже на верхніх місцях огляд закривають бетонні балки, внизу – рекламні щити. Проблемність, на жаль існує і з аеропортами приймаючих міст, із залізницями є певні проблеми, гостро стоїть питання громадського транспорту, включаючи метро… Жодна фан-зона не готова прийняти людей з інвалідністю. Я вважаю, що за п’ятибальною системою за рівнем підготовки до Євро-2012 ми можемо собі поставити лише трієчку з плюсом».

Втім, за словами Сушкевича, ще є надія та певний рівень оптимізму щодо подолання проблемних моментів, які були виявлені в результаті моніторингу доступності об’єктів Євро-2012, що проводиться в рамках Проєкту «Євро-2012: поважаємо інтеграцію – футбол без обмежень».

Власне проєкт, що проходить в рамках підготовки до проведення фінальної частини матчів чемпіонату Європи 2012 року з футболу в Україні та Польщі, має за мету сприяння доступності футбольного дійства чемпіонату для всіх вболівальників без виключення. Виконавець проєкту в Україні – Національна Асамблея осіб з інвалідністю України – ставить перед собою завдання поінформування суспільства про сучасне бачення європейських інституцій, у тому числі УЄФА, щодо дотримання прав вболівальників з інвалідністю при користуванні об’єктами спортивної, транспортної, готельної, соціальної інфраструктури чемпіонату Європи з футболу.

О.Лепетюк, В.Сушкевич на прес-конференції у Харкові 23 лютогоНа думку виконавців Проєкту, його впровадження сприятиме розвитку та вдосконаленню інфраструктури об’єктів, в тому числі Євро-2012, розширенню мережі доступних для осіб з інвалідністю місць, а також надасть започаткований в рамках Проєкту УЄФА інформаційний ресурс для людей з інвалідністю щодо доступної інфраструктури та послуг з подальшим удосконаленням його роботи на теренах усієї України.

За словами В.Сушкевича, за цей досить стислий час у рамках Проєкту вже зроблено чимало: активно працює створена в рамках Проєкту спеціальна консультативна група, до складу якої увійшли представники Національної Асамблеї осіб з інвалідністю України та громадських об’єднань осіб з інвалідністю, місцевої влади міст приймаючих Євро-2012, профільного комітету парламенту; в містах-господарях Євро-2012 відібрані та вишколені волонтери, які оцінюватимуть доступність закладів та установ; проведено конкурс по відбору коментаторів для аудіо-озвучення матчів Євро-2012 для людей з вадами зору, а також розпочалася широка інформаційна кампанія, в рамках якої розроблено інформаційні відеоролики Проєкту тощо.

Так, зокрема, створено унікальний інформаційний ресурс www.invatourism.org.ua, де розміщено Довідник доступних місць[3] по 4-м містам: Київ, Харків, Львів, Донецьк на 3-х мовах (українська, російська та англійська). Ресурс доступний для незрячих користувачів та передбачає можливість для кожного відвідувача залишити власні відгуки, коментарі та поділитися власним досвідом. Довідник, який щодня удосконалюється та наповнюється згідно моніторингу волонтерів Проєкту, надає детальну інформацію стосовно доступних місць: визначних пам’яток культури; громадських закладів (проживання, харчування, послуги); транспортної інфраструктури; телефони та адреси служб допомоги у 4-х містах-господарях. У планах Асамблеї, за словами Сушкевича – не зупинятись на досягнутому і після Євро-2012 екстраполювати позитивний досвід інформресурсу на інші міста України: «Євро-2012 закінчиться, у нас залишиться українська держава з рівними правами та можливостями для всіх без виключення громадян».

В.Сушкевич, Я.Грибальський під час відвідування стадіону у ЛьвовіОдним із важливих аспектів кампанії є, за словами В.М.Сушкевича, конкурс «Заклад без бар’єрів», який проводитиметься у всіх українських містах-господарях Євро-2012. «У конкурсі, під час якого будуть визначені найбільш доступні для осіб з інвалідністю заклади, за бажанням можуть брати участь всі організації, заклади та установи, повідомивши організаторів до 30 березня 2012 р. Більш детально про процедуру подання заявки можна дізнатись на сайті Проєкту http://www.invatourism.org.ua/[4]. Заклади, які відповідатимуть усім вимогам, отримають спеціальний сертифікат доступності УЄФА, позначку «Заклад без бар’єрів», а також будуть безкоштовно включені до Довідника доступних місць та рекомендуватись Національною Асамблеєю осіб з інвалідністю як зразкові заклади, повністю облаштовані для потреб маломобільних груп. Мова йде про всіх людей, які мають проблеми з пересуванням. Вся інформація про результати оцінювання доступності закладів, розташованих на маршрутах можливого пресування вболівальників, постійно оновлюватиметься на сайті http://www.invatourism.org.ua/[4]. Крім того, інформацію про переможців – заклади «без бар’єрів» – буде безкоштовно розміщено в туристичних довідниках для вболівальників».

Втім, вболівальників з інвалідністю у восьми містах, що приймають ЧЄ Євро-2012 (В Україні та Польщі) чимало. За словами Маркіяна Лубківського, директора Турніру УЄФА ЄВРО 2012 в Україні, який взяв участь у прес-конференції в Києві, 14000 осіб з інвалідністю з 23-х країн світу відправили заявки на отримання квитка на футбольні матчі Євро-2012. Однак, не кожен із тих, хто хоче бути вболівальником на Євро-2012 зможе ним стати, адже усього в Польщі та Україні лише 2500 місць для осіб з інвалідністю. У цьому проблема – УЄФА буде розігрувати спеціальну лотерею для усіх, хто зареєструвався в системі продажу квитків УЄФА.

презентація проєкту у Львові 28 лютогоЗа інформацією Маркіяна Романовича, УЄФА понад 1,5 років працює над програмами соціальної відповідальності Respect, що будуть реалізовані в Україні та Польщі під час підготовки та проведення Євро-2012 . Власне Проєкт УЄФА в рамках футбольного турніру Євро-2012 «Euro-2012: Respect Inclusion – Football with No Limits» («Євро-2012: поважаємо інтеграцію – футбол без обмежень») – один із напрямків, що спрямований на людей з інвалідністю та реалізований УЄФА. За словами Лубківського, основною задачею програм Respect є звернення уваги суспільства до тих соціальних проблем, які притаманні Україні та Польщі, а особливо – проблеми забезпечення прав людей з інвалідністю. В рамках програми Respect Inclusion буде реалізовано благодійний напрямок, у якому за кожен із забитих м’ячів в рамках Євро-2012 УЄФА нараховуватиме 3000 Євро. Кошти акумулюватимуться на спеціальному рахунку, по закінченню Чемпіонату Європи будуть рівномірно спрямовані на потреби осіб з інвалідністю в Україні та Польщі.

З цього приводу трішки «засмутився» Посол Проєкту «Euro-2012: Respect Inclusion – Football with No Limits» Олександр Шовковський, адже на Євро-2012 він не забиватиме голи, а захищатиме ворота своєї команди. «Футбол – гра мільйонів. – додав відомий голкіпер. – Як іще, ніж не через футбол допомагати усім, без обмежень».

Посол Проєкту «Euro-2012: Respect Inclusion – Football with No Limits» Володимир Нечипорук додав: «Всі сфери, в яких ми живемо – пов’язані. Наприклад, ми, проводячи тижні моди в Україні, пропагуємо і впроваджуємо тему «Захід без обмежень». У рамках цього проєкту УЄФА мені дуже імпонує конкурс – «Заклад без обмежень». Вважаю, що кожна людина має право без будь-яких обмежень потрапити до театру, в кіно, кафе, на стадіон, на показ мод. І це абсолютно правильно. Певний, що всі ми дякуватимемо Євро-2012 за інфраструктуру, а найбільш за те, що в нашу свідомість запровадили рівні цінності».

Наталя Гарач
Прес-служба НАIУ

Endnotes:
  1. Національною Асамблеєю осіб з інвалідністю України : http://www.paralympic.org.ua/www.naiu.org.ua
  2. Центром доступу до футболу в Європі (Centre for Access to Football in Europe, CAFE): http://www.cafefootball.eu/
  3. Довідник доступних місць: http://invatourism.org.ua/?q=uk/m-sta-vro-2012/m-sta-vro-2012
  4. http://www.invatourism.org.ua/: http://www.invatourism.org.ua/

Source URL: https://naiu.org.ua/v-sushkevich-futbol-nese-iz-soboyu-z-evropi-prava-lyudini/