В Ірпіні розпочалась друга зустріч Всеукраїнського форуму «Батьки за раннє втручання в Україні»

В Ірпіні розпочалась друга зустріч Всеукраїнського форуму «Батьки за раннє втручання в Україні»
23 Травня 2017
Друкувати цю новину

У цьому заході беруть участь батьки Вінницької, Дніпропетровської, Донецької, Закарпатської, Запорізької, Луганської, Львівської, Одеської та Харківської областей.

Принцип, на якому ґрунтується робота системи раннього втручання (РВ), передбачає максимальне наближення умов сім’ї, яка виховує дитину з особливими потребами, до способу життя більшості звичайних: діти живуть зі своїми рідними, відвідують дитячий садок і школу, поступово стають незалежнішими, але при цьому отримують необхідну спеціальну допомогу й реабілітацію. А батьки, тим часом, можуть повноцінно працювати, відпочивати, не боячись думки про майбутнє своєї дитини.

Програми РВ для дітей перших років життя вперше було розроблено в США, ще кілька десятиліть тому і давно активно застосовуються і за океаном, і в країнах Західної Європи. Їх мета — якомога раніше виявити проблеми в розвитку дитини й надати відповідну допомогу не тільки їй, а також її сім’ї. У нашій країні послуга раннього втручання хоча й з’явилася ще наприкінці 1990-х років у декількох великих містах, але поки що не набула системного характеру на території всієї держави. І лише торік у грудні Президент України підписав відповідний указ, а Кабінет Міністрів затвердив розпорядження, які фактично дали офіційний старт розвитку РВ у у нашій країні.

13 квітня 2017 року Уряд України, Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ), міжнародні та національні громадські організації підписали меморандум щодо запровадження національної платформи раннього втручання.

До впровадження цієї моделі дітьми раннього віку з різними особливостями розвитку займалися тільки медичні заклади. Послуга раннього втручання — це комплексна психологічна, соціальна, , медична та освітня допомога. Найбільше мотивовані у створенні такої послуги батьки особливих дітей. Тому тати й мами з усієї України вирішили об’єднати свої зусилля в лобіюванні перед державою системи РВ у нашій країні.

За словами координатора програми «Батьки за раннє втручання в Україні» Альони Скрипко, учасники руху не перебувають в опозиції до влади, а навпаки, є прихильниками її дій, її помічниками і компетентними порадниками, бо вкрай зацікавлені у становленні РВ у країні. І крім таких важливих аспектів, як гуманістичні, у РВ є й досить прагматичні.

За даними дослідження ЮНІСЕФ, на кожен витрачений долар у раннє втручання економічний ефект становитиме 17 доларів. Інвестиції в раннє втручання у багато разів менші, ніж витрати на утримання дітей у дитячих будинках та інтернатах. Значно знижується ризик розвитку тяжких патологій у дітей, а в масштабах суспільства — зменшується кількість людей з інвалідністю.

«Розвиток послуг РВ принесе користь всім дітям, але особливо дітям з інвалідністю або ризиком розвитку інвалідності», – повідомила фахівець із захисту дітей Представництва ЮНІСЕФ в Україні Назгул Чолпонбаева. – Тому «ЮНІСЕФ вважає за необхідне підсилення потенціалу родини по догляду за дитиною з особливими потребами чи ризиком розвитку інвалідності».

Всеукраїнський форум «Батьки за раннє втручання в Україні» – це платформа, створена як основа для участі недержавних організацій (НДО), започаткованих і керованих батьками дітей з інвалідністю, а також активних батьків дітей з порушеннями розвитку в процесі формування державної політики раннього втручання в Україні. Функціонування Форуму забезпечується Програмою «Батьки за раннє втручання в Україні», спрямованою на підтримку недержавних організацій, якими керують батьки дітей з інвалідністю, а також активних батьків дітей з порушенням розвитку.

«Те, що організовуються такі батьківські об’єднання, показує, що йде ініціатива «знизу». Європейський союз розуміє важливість цього питання і не тільки з позиції соціомедіцінскіх послуг, але і з точки зору захисту прав дитини, людини і громадянина. – наголосив менеджер сектора Соціального забезпечення та охорони здоров’я Представництва ЄС в Україні Сергій Полюк. – В умовах реформ в Україні зростає роль громадянського суспільства, яке поступово вчитися співіснувати, співпрацювати і навіть контролювати роботи місцевих адміністрацій. Тим більше це важливо, коли мова йде про питання сприяння соціалізації людей з інвалідністю».

«Зараз до батьківського руху – Всеукраїнського форуму «Батьки за раннє втручання» нас приєдналися вже більше трьох сотень активістів і близько 40 громадських організацій з 10 регіонів України», – зазначила Олена Скрипко.

Захід організовано в рамках проєктів «Підтримка батьків дітей з інвалідністю задля їх ефективного партнерства в розробці раннього втручання в Східній Україні» та «Підсилення спроможності громадських організацій, що керуються батьками, підтримувати здійснення реформ, спрямованих на права та потреби дітей з інвалідністю раннього віку в Україні», що фінансуються Європейським Союзом та Урядом Німеччини, і виконуються за підтримки ЮНІСЕФ. Проєкти є частиною Програми «Батьки за раннє втручання в Україні», що впроваджується Міжнародною громадською організацією HealthProm (Лондон), Національною Асамблеєю людей з інвалідністю України (НАІУ) та Благодійним фондом «Інститут раннього втручання» (Харків).

  Категорія: