Україна не має системної моделі допомоги людям із синдромом Дауна – представник омбудсмена

by Olga Zhurbenko | 6 Квітня 2017 10:44

Україна й досі не має системної моделі підтримки та професійної допомоги людям із синдромом Дауна.

Україна не має системної моделі допомоги людям із синдромом Дауна – представник омбудсмена

На цьому наголосила представник Уповноваженого з питань дотримання прав дитини, недискримінації та гендерної рівності Аксана Філіпішина під час зустрічі з батьками дітей із синдромом Дауна. Ця зустріч відбулася 21 березня, у Всесвітній день людей з синдромом Дауна, в Секретаріаті Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.

На ній батьки говорили, зокрема, про те, що вони не відчувають достатньої підтримки від держави та лишаються сам-на-сам із нерозв’язаними проблемами.

На переконання Аксани Філіпішиної, однією з головних причин, що призводить до порушення як міжнародного, так і національного законодавства, – відсутність координації спільних дій Мінсоцполітики, Міністерства охорони здоров’я, Міністерства освіти і науки та місцевих органів виконавчої влади.

“У світі вже давно існує добре відпрацьована методика супроводу таких дітей та їхніх сімей. За наявності психолого-педагогічної та медичної підтримки діти можуть стати повноцінними членами суспільства. Натомість Україна досі не має системної моделі підтримки і професійної допомоги людям із синдромом Дауна та їхнім родинам”, – зазначила вона.

Вона повідомила, що омбудсман Валерія Лутковська звернулася до Голови та першого заступника Голови Верховної Ради, голови Комітету Верховної Ради у справах ветеранів, учасників бойових дій, учасників антитерористичної операції та людей з інвалідністю з пропозицією розглянути Закон України “Про соціальні послуги” (реєстраційний №4607 від 06.05.2016) як першочерговий. Цей закон в умовах децентралізації влади розширить повноваження місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування в організації. Вони зможуть надавати соціальні послуги населенню з урахуванням специфіки регіону та потреб членів громади.

Окрім того, Аксана Філіпішина запропонувала увійти представникам громадських організацій, які працюють в інтересах людей із синдромом Дауна, до складу експертних рад при представникові Уповноваженого, а саме: з питань дотримання прав дитини і з питань недискримінації та ґендерної рівності.

“Залучення громадянського суспільства до співпраці сприятиме не лише виявленню потреб людей з інвалідністю, а й дозволить вносити зміни до законодавства з метою створення необхідних умов для навчання, працевлаштування та проживання таких людей”, – переконана Аксана Філіпішина.

Крім того, 21 березня працівники Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини долучилися до міжнародної благодійної акції “Кольорова шкарпетка”, спрямованої на підтримку людей із синдромом Дауна.

Нагадаємо, 21 березня парламент ухвалив у першому читанні законопроєкт “Про соціальні послуги”. Самопоміч та Опозиційний блок вимагали доопрацювати документ до другого читання. На переконання депутатки від Самопомочі Ірини Сисоєнко, законопроєкт у чинній редакції дозволяє Мінсоцполітики в ручному режимі регулюватиме обсяг та якість соцпослуг.

Напередодні діти із синдромом Дауна та їхні рідні з різних куточків України просили Верховну Раду проголосувати за законопроєкт.

Центр інформації про права людини[1]

Endnotes:
  1. Центр інформації про права людини: https://humanrights.org.ua/material/ukrajina_ne_maje_sistemnoji_modeli_dopomogi_ljiudjiam_iz_sindromom_dauna__predstavnik_ombudsmena

Source URL: https://naiu.org.ua/ukrayina-ne-maye-systemnoyi-modeli-dopomogy-lyudyam-iz-syndromom-dauna-predstavnyk-ombudsmena/