У кожного свої здібності, або приклади професій, де можуть реалізуватися особи з інвалідністю. Частина 3

У кожного свої здібності, або приклади професій, де можуть реалізуватися особи з інвалідністю. Частина 3
4 Квітня 2018
Друкувати цю новину

У кожного свої здібності, або приклади професій, де можуть реалізуватися особи з інвалідністю

Попри те, що на сьогодні законодавство захищає осіб з інвалідністю в питаннях працевлаштування, велика частина роботодавців насторожено ставляться до ідеї залучення такої категорії населення до праці на підприємстві. Деякі скаржаться, що не можуть зрозуміти, як можна використовувати працю людини з інвалідністю, яку посаду їй можна запропонувати? Ми вже писали про професії, які можуть бути доречними для осіб на візках. Також розглядали приклади професій для осіб із порушеннями слуху. У цій статті йтиметься про приклади осіб із порушенням зору, що успішно реалізовують себе в різних професіях. Як показує практика, спектр професій, де можуть реалізувати себе особи з порушеннями зору досить широкий. А завдяки новітнім технологіям такі працівники мають змогу розширити коло професій, для реалізації своїх навичок та творчого потенціалу.

Першим розглянемо приклад Андрія, фахівця з рекрутингу у сфері інформаційних технологій.

1. Вид Вашої діяльності, професія?

Я працюю у сфері IT рекрутингу як IT рекрутер.

Якщо говорити про IT сферу, то найбільш яскравим є приклад Олексія Садового. Цей незрячий програміст був запрошений на стажування компанією Microsoft в США. Проте не захотів там залишатись, повернувся й зараз очолює в Києві команду програмістів. Є ще програміст Богдан Радіонов, який успішно втілив себе у ролі викладача курсів програмування. Родзинкою цих курсів було те, що незрячий вчив зрячих. Є Ігор Кушнір, який часто бере участь у різноманітних IT проєктах, що спрямованні на покращення життя незрячих. Є багато інших.

2. Як давно займаєтеся Вашою діяльністю? Стаж роботи? Як і чому Ви почали займатися такою діяльністю?

Загалом вже рік цим займаюсь. Хотів спробувати щось нове й пов’язане з IT. IT – це найпрогресивніша й найперспективніша сфера економіки. Вона дає змогу кожному реалізувати себе, тому що, насправді, там нема жодних бар’єрів. Звичайно, завжди можна наштовхнутись на бар’єри в самому собі, але це вже інша історія.

3. Скільки годин на день або на тиждень присвячуєте Вашій діяльності?

Звичайний графік: восьмигодинний робочий день.

4. Мабуть. Ваша діяльність передбачає часті зустрічі із людьми офлайн… із клієнтами? Із потенційними працівниками? Як вирішуєте проблему переміщення містом?

Питання неоднозначне. Добирається незрячий на роботу самостійно, чи його супроводжують – яка різниця? Головне, чи може він виконати ту роботу, яку потрібно. Важлива його цінність як працівника. От у мене наприклад так: компанія у Львові шукає програміста. а програміст із потрібними навичками живе в Херсоні, то ж мені, щоб їх звести, потрібна лише електроенергія та Інтернет. Не потрібно нікуди їхати.

5. Які саме функції передбачає Ваша діяльність? (що Ви робите на роботі?)

Рекрутинг – це пошук кандидатів, їхня оцінка, спілкування з ними, опис вакансій, реклама вакансій, запрошення на співбесіди, отримання зворотнього зв’язку як від кандидатів, так і від компаній тощо.

6. Чи використовуєте якісь специфічні інструменти, які пристосовані саме для Вас (для Ваших потреб)?

Є один, але дуже, дуже важливий інструмент. Це програма екранного доступу із синтезом мовлення NVDA. Це спеціалізована програма для незрячих і слабозорих, що озвучує всі дії користувача на комп’ютері.

7. Чому Вам подобається ваша діяльність?

Ця діяльність цікава тим, що це, найперше, спілкування з людьми й саморозвиток. Потрібно завжди бути в курсі нових технологій, стану ринку та оперативно вивчати нові інструменти комунікації.

8. Ваші поради тим особам з порушеннями зору, хто хотів би зайнятися аналогічною діяльністю?

Вчити англійську й цікавтесь новими технологіями.

Наступна історія про масажиста Швидунова Сергія, який працює в київській організації «На кінчиках пальців»

1. Вид Вашої діяльності, професія?

Масажист-реабілітолог

2. Як давно Ви займаєтеся цією діяльністю?

Масажем займаюся більше семи років. Вибір було зроблено через обмеження зору. Зір втрачав поступово. Коли ще добре бачив. займався будівництвом та ремонтними роботами.

Коли стало зрозуміло, що зір погіршується, батьки наполягли на отриманні освіти масажиста. До екзаменів у медичне училище не готувався й провалив їх. Але доля розпорядилася так, що людина, яка вступила, не змогла навчатися, і на її місце запросили мене. Так що професія сама мене вибрала.

При медичному училищі, де я навчався, функціонував реабілітаційний центр. Там проходили практику студенти нашого закладу, приїздили на реабілітацію люди, які цього потребували. Я також працював там неповний робочий день. Це був молодий та дружній колектив, мені подобалося.

Приблизно у 26-27 років я почав змінювати свої погляди на життя. Захопився інформацією про філософські течії. Серед усього іншого мене зацікавила йога. У мене був один знайомий, у якого у свою чергу також була знайома, яка цікавилася йогою. Ми із нею домовилися про бартер, обмін послугами. Вона надає мені надає послуги з вивчення йоги, я надаю їй послуги з масажу. Згодом через спільних знайомих мене прилаштували в масажний салон. Я там непогано заробляв і був задоволений роботою.

Протягом деякого часу я серйозно захопився йогою. Поїхав до матері в Маріуполь, жив там деякий час. Дотримувався спеціальної дієти, пізнавав філософію йоги.

До Києва я поїхав на реабілітацію. Це була реабілітація, орієнтована на спортсменів. Поїздка до Києва посприяла моєму розвитку. У мене з’явилися нові знайомі. Я присвятив деякий час подорожам Україною. Побував у Карпатах. З того часу я постійно перебуваю у Києві. Працюю в організації «Здоров’я на кінчиках пальців». Також займаюся приватними замовленнями.

3. Скільки годин на день або на тиждень присвячуєте Вашій діяльності?

По-різному. Десь я працював на півставки (неповний робочий день). Десь потрібно було провести певну кількість процедур.

4. Як дістаєтеся до роботи чи працюєте вдома?

Необхідно зазначити, що я працюю не лише в основному офісі нашої організації, а й виїжджаю до замовників послуг. Інколи, коли їду перший раз у незнайомий район, прошу, щоб мене зустріли. Користуюся громадським транспортом, маршрутками, метрополітеном тощо.

5. Чи використовуєте якісь специфічні інструменти, які пристосовані саме для Вас (для Ваших потреб)?

Ні

6. Чому подобається Ваша діяльність?

Коли роблю масаж. я медитую. Отримую задоволення від процесу своєї роботи. Я отримую задоволення, коли мене не те, що хвалять, а коли я бачу, що людина почувається краще від результатів моєї роботи. Вважаю, що масаж – це не тільки комплекс механічних дій. У будь-яку діяльність необхідно вкладати частинку своєї душі.

7. Ваші поради тим особам із порушеннями зору, хто хотів би зайнятися аналогічною діяльністю?

Необхідно не сидіти склавши руки, а робити якісь кроки. Користуватися кожною можливістю, яку посилає Вам доля. А чи правильний вибір Ви зробили, покаже життя.

І наостанок познайомимося із Світланою Ліра з Одеського радіо.

1. Вид Вашої діяльності, професія?

Журналіст на Одеському обласному радіо.

2. Як давно займаєтеся Вашою діяльністю?

Власне, на радіо працюю більше трьох років. Прийшла сюди за кілька місяців після отримання диплому журналіста. Хоча під час навчання майже не думала про радіо, бо нас більше готували до друкованих ЗМІ, але доля склалася інакше. Просто зустріла давню знайому на дні святкування факультету, і вона запиталася, чим займатимуся після отримання диплому, і сказала, якщо буде потреба, можна приєднатися до їхнього колективу на обласному. Час прийшов, і я до неї звернулася.

3. Скільки годин на день або на тиждень присвячуєте Вашій діяльності?

Оскільки це офіційне працевлаштування, то мушу, як мінімум, 40 годин. Але не новинна журналістика – це, перш за все, творчість у тісному тандемі з натхненням, тому складно виміряти час, витрачений на творчу роботу.

4. Які інструменти та програми Ви використовуєте в роботі?

Нетбук і телефон. Відповідно на неті можна друкувати тексти сценаріїв, із нього ж озвучувати їх, чистити аудіозаписи інтерв’ю, шукати інформацію в інтернеті, вирізати необхідні звуки для атмосферного оформлення передачі. А телефон – для зв’язку з респондентами, домовлення про зустрічі, навігатор та диктофон.

5. Чи використовуєте якісь специфічні інструменти, які пристосовані саме для вас (для ваших потреб)?

Ні. Тільки програмне забезпечення. Скрінрідери для комп’ютерів і телефонів.

6. Як Ви дістаєтеся на роботу?

Як переважна більшість людей)))) громадським транспортом. Іноді доводиться просити допомогу зупинити необхідний номер маршрутки. Але з цим проблем, як правило, не виникає. У зв’язку із цим питанням згадалася одна історія, яка трапилася зі мною на зупинці: Наближаюсь до зупинки, намагаюсь встановити, чи я вже на місці, чи ні. Озивається до мене бабуся: Ви на зупинку прийшли. Дякую!! Чи змогли би ви підказати, коли буде їхати 148 маршрутка? Так. Мені також вона потрібна, але я не можу зупиняти транспорт, бо не маю можливості підвести руки вгору. Тому я вам скажу, коли під’їжджатиме автобус, а ви зупините його. Добре? Авжеж! Треба додати, що наш тандем спрацював швидко і вчасно))))))))))

7. Чому подобається Ваша діяльність?

Можливість творчо реалізуватися. Нові цікаві та незвичайні люди, місця, історії, події. Усе це додає яскравих барв, надихає на нові пригоди, розвиває, штовхає вперед, не лишаючи часу на занурення у власному колі. Дає відчуття свободи, рівних можливостей і необхідності іншим людям.

8. Ваші поради тим особам з порушеннями зору, хто хотів би зайнятися аналогічною діяльністю?

Найкращі радники в будь-якій діяльності – бажання рухатися вперед і досвід. Перший руйнує перепони, бо коли дуже прагнеш, виявляється, що немає нічого неможливого. Варто тільки шукати можливості, а не причини. А другий – дозволить не повторювати помилок, робити висновки з почутого, пережитого, і на основі цього творити щось нове, ліпше, цікавіше.

INVAK.INFO

  Категорія: