У Черкасах кожен охочий міг відчути, як це – бути інвалідом

by Olga Zhurbenko | 8 Травня 2013 07:58

Вони приречені бути в’язнями все своє життя. Черкаси, говорять люди з інвалідністю, просто не пристосовані для людей із особливими потребами. Долати перешкоди їм доводиться чи не на кожному кроці. Прогулянки містом, громадський транспорт, закупи в магазинах для них є справжньою розкішшю. Як воно – бути неповносправним – на собі відчула й наша Світлана Литвак.

Тротуари, які більшість переступає з легкістю, для деяких жителів нашого міста – складне випробування. Без досвідченого провідника людям із обмеженими можливостями проблема навіть із квартири вийти. А пересування містом – то взагалі випробування на міцність. Укотре заявляючи про свої особливі потреби, люди з інвалідністю зініціювали акцію «Проживи одну годину з інвалідністю». На Театральній площі кожен охочий міг сісти в інвалідний візок. Вікторія на колесах долає перші метри.

Вікторія Феофілова, учасниця акції: «Ну, це дуже складно. По-перше, вона дуже погано маневрує, розвернутися чи пригальмувати дуже важко. Таке враження, що ти несешся, як потяг під відкіс, збитий партизанами. Збиваєш усе на своєму шляху».

А Віталій замахнувся на більше. Ризикнув підкорити бордюри та переїхати через дорогу.

Усі експериментатори кажуть: на шляху – непереборні перепони. Не сила заїхати і туди, де є пандус. Виявляється, це небезпечно для життя. У «зрячому» житті на машини в пішохідних зонах зазвичай уваги не звертаєш.

А от рухатися між машин наосліп – то справжня спецоперація. Дар’ї зав’язують очі. Далі від Театральної площі до готелю «Росава» вона йде в цілковитій темряві.

Дар’я Бунякіна, учасниця акції: «Було дуже страшно. Почувалася, як на атракціоні: коли злітаєш уверх і боїшся, що летиш у безодню. Так і тут: ти ніби відчуваєш, що ти йдеш, але боїшся, що за кожним бордюром ти можеш впасти, на дорогах – що тебе може збити машина, тому що вони так близько біля тебе проїжджають».

Організатори акції проводитимуть такі заходи й надалі. Бо понад усе вони хочуть бути почутими.

Анна Харченко, керівниця проєктів КМГО «Молода Черкащина»: «Цією акцією ми хотіли показати людям те, що знати, що є така проблема, і розуміти, що це таке, – це трішки різні речі».

ТРК ВІККА[1] 

Endnotes:
  1. ТРК ВІККА: http://vikka.ck.ua/ua/news.php?bl=1&pid=6&view=7796

Source URL: https://naiu.org.ua/u-cherkasakh-kozhen-okhochij-mig-vidchuti-yak-tse-buti-invalidom/