Сприяння щодо створення умов участі людей з інвалідністю у прийнятті рішень. Співпраця

by Olga Zhurbenko | 4 Жовтня 2019 13:17

21 – 24 вересня 2019 року в рамках проєкту «Нічого для нас без нас: участь людей з інвалідністю у прийнятті рішень» в Луганській області було проведено серія тренінгів з питань інклюзивного прийняття рішень, в якому прийняли участь представники Біловодської, Білокуракінської, Новопсковської громад, районних адміністрацій, активісти громадського руху людей з інвалідністю Луганської області, представники батьківського руху.

Мета проєкту: Розробити модель інклюзивної політики участі осіб з інвалідністю у прийнятті рішень на рівні громади, шляхом проведення аналізу перешкод, з якими зіштовхуються люди з інвалідністю в трьох об’єднаних територіальних громадах та підготовки дорожньої карти мінімізації цих перешкод.

Сприяння щодо створення умов участі людей з інвалідністю у прийнятті рішень. Співпраця

В заходах прийняла учать Лариса Байда – начальник відділу Національної Асамблеї людей з інвалідністю України. Лариса Юріївна презентувала в районах області напрямки включення людей з інвалідністю в громаду, необхідність залучення до прийняття рішень, що є вкрай важливим для розвитку та розквіту громад.

Сприяння щодо створення умов участі людей з інвалідністю у прийнятті рішень. Співпраця

Також в кожній громаді відбулася презентація дорожніх карт та загальних політик інклюзивності, які були складені в результаті діяльності проєкту. Модератори заходів – Богдан Мойса – експерт Гельсінської спілки по правам людини та Людмила Фурсова – експерт по правам людини.

Сприяння щодо створення умов участі людей з інвалідністю у прийнятті рішень. Співпраця

Виконавці проєкту спільно з громадами вивчали потреби ОТГ та людей з інвалідністю для створення умов залучення усіх мешканців громади до формування місцевої політики, проводили аудити доступності об’єктів архітектури, транспорту, інфраструктури та інформації.

Одним із спільних завдань є можливість розглянути на сесіях трьох селищних громад дорожніх карт та політики інклюзивності, з метою врахування у подальшій роботі територіальних громад.

Сприяння щодо створення умов участі людей з інвалідністю у прийнятті рішень. Співпраця

Дещо з висновків опитування:

«Чи беруть участь люди з інвалідністю у житті громади? Більшість опитаних зійшлись на тому, що інформацію про життя в громаді отримати нескладно. Інтернет та місцеві газети – основні джерела, а спілкування з місцевими посадовцями доповнює такі можливості.

Складність доїхати до центру громади, де відбуваються різноманітні заходи, є перешкодою для участі в житті громади для частини осіб. Респонденти та респондентки говорять про недоступність транспорту, про відсутність пільг на проїзд та незручний графік. Один респондент розповів, що лише 3 грудня староста організовує машину щоб відвести людей з інвалідністю в центр громади на «святкування».

Що знають люди з інвалідністю про місцеві стратегічні документи? Більшість опитаних про них не знають нічого. Один респондент зазначає, що можливо ці програми десь і друкуються, але при їх оприлюдненні не використовуються доступні формати, тому він їх і не читав. Інший респондент зазначив, що з програмами знайомився, але вони носять дуже узагальнений характер, тому користі від них небагато.

Чи можуть люди з інвалідністю впливати на місцеві рішення? Опитані скептично поставились до такої можливості. Для трьох респондентів та респонденток, які намагались вирішити важливі для них питання, цей досвід виявився невдалим. Характерно, що в двох випадках мова йшла про вирішення питань доступності. Одна з цих респонденток підсумувала: «Брати участь у прийнятті рішень через недоступність неможливо…

Чи є можливість зустрічатись з місцевими депутатами? Люди з інвалідністю були одностайними, що зустрітись з місцевим депутатом для обговорення існуючих проблем досить легко, проте невпевнені, що таким чином можна вирішити існуючі проблеми. Один з опитаних навів приклад позитивного вирішення питання, коли він звернувся до місцевого депутата для виділення коштів на лікування», Людмила Фурсова, єкспертка по правам людини. Більше інформації про результати опитування на сторінці проєкту та сайті ЛОМГО АМІ-СХІД.

Щиро дякуємо всім представникам ОТГ, за відповідальність, професійність та добру співпрацю:

БІЛОВОДСЬКА ОТГ: Олейніков Єдуард Миколайович, голова Біловодської ОТГ, Гніденко Володимир – заступник голови Біловодської селищної ради; Заремба Наталія – начальник відділу соціального захисту населення Біловодської селищної ради; Фоменко Тетяна – директор Біловодського територіального центру соціального обслуговування (НСП); Ставицька Тетяна – управління економічного розвитку та торгівлі Біловодської селищної ради; педагоги Біловодської гімназії; Харченко Тетяна – головний спеціаліст Біловодського відділ освіти; Єфстафієва Тетяна – директор КУ «Біловодська ЦБС»; волонтери, люди з інвалідністю та батьки дітей з інвалідністю Біловодської ОТГ.

БІЛОКУРАКІНСЬКЕ ОТГ: Сірик Сергій – Голова Білокуракінської ОТГ; Вервейко Наталія – заступник голови Білокуракінської РДА; Жукова Наталія – секретар селищної ради Білокуракінської ОТГ, Тилицька Тетяна  начальник центру з надання адміністративних послуг; Журба Сергій –  голова правління Старобільсьої ТПО УТОС; Аполлонова Ірина – директор РЦСССДМ; Ладна Тетяна – заступник начальника УПСЗН; Кононеко Ганна – завідуюча сектором Білокуракінської РДА; Антоненко Віталій  інженер відділу освіти; Заєць Віктор – депутат громади;  Лубенець Олена – завідуюча ДНЗ «Сонечко»; Карпенко Анатолій – директор КУ «Центр надання соціальних послуг»; Ромасюк Вікторія – завідуюча сектором соціальної роботи Білокуракінської ОТГ; Догадайло Маргарита – методист Білокуракінського відділу освіти; начальники відділів та головні спеціалісти Білокуракінської ОТГ.

НОВОПСЬКОВСЬКЕ ОТГ: Гаєв Вадим Вікторович, голова Новопськовської ОТГ, Скороход Олександр – заступник голови РДА; Слюсарєв Віталій – начальник відділу соціального захисту населення Новопсковської ОТГ; Синєбабкіна Вікторія – фахівець Новопсковської селищної ради; Качмар Анастасія – представник КУ «Центр надання соціальних послуг»; волонтери; викладачі; люди з інвалідністю та батьки дітей з інвалідністю Новопсковської ОТГ.

Заходи відбулися в межах проєкту «Нічого для нас без нас: участь людей з інвалідністю у прийнятті рішень на місцевому рівні» Луганської обласної молодіжної громадської організації «Асоціація молоді з інвалідністю Східного Донбасу – Схід» що реалізується GIZ та підтримується Програмою «ULEAD з Європою».

Тетяна Баранцова

Source URL: https://naiu.org.ua/spryyannya-shhodo-stvorennya-umov-uchasti-lyudej-z-invalidinstyu-u-pryjnyatti-rishen-spivpratsya/