Соціальна справедливість на прикладі дітей-осіб з інвалідністю

15 Квітня 2013
Друкувати цю новину

У сучасному світі існують різні типи держав. Вони відрізняються за дуже багатьма ознаками. У тому числі вони різняться за ставленням держави до власних громадян. І якщо ви хочете зробити висновки про рівень цивілізованості держави – подивіться, як живуть у ній найвразливіші соціальні верстви. Наприклад, діти-інваліди.

В Україні, яка вже давно претендує на статус європейської держави, це питання є доволі актуальним. За багато років безліч урядів, що змінювали один одного, не надто просунулись вперед у вирішені проблем дітей-осіб з інвалідністю. Все обмежувалось, у кращому випадку, деклараціями.

Лише у 2011 році, після приходу нової влади і проголошення курсу на реформи, це питання зрушило з місця. Не в останню чергу завдяки персональній увазі до нього Президента. Соціальні ініціативи Президента Віктора Януковича набирають сьогодні обертів. Однією з таких ініціатив є турбота про дітей-осіб з інвалідністю.

Головним напрямом цієї ініціативи є забезпечення дітей-осіб з інвалідністю умовами для виховання в сім’ї. Не секрет, що  через важке матеріальне становище батьки дітей-осіб з інвалідністю не можуть звільнитися з роботи і доглядати за ними, тому змушені віддавати дітей в інтернати.

Для вирішення цієї проблеми передбачається створення протягом 2013-2014 років мережі центрів денного перебування для дітей-осіб з інвалідністю (відділень при реабілітаційних центрах). Можливість залишити на кілька годин протягом доби дитину-людини з інвалідністю в спеціалізованій установі створить умови для сімейного виховання дітей-осіб з інвалідністю, отримання позитивної динаміки з реабілітаційних заходів.

Іншим важливим напрямом програми є розширення мережі центрів матері та дитини. На сьогодні майже 700 дітей щорічно залишають у пологовому будинку.

Для забезпечення соціального супроводу жінок, які мають ризики відмовитися від дитини в пологовому відділенні, необхідно розширити в 2013-2014 роках мережу центрів матері і дитини. У таких закладах мати з дитиною будуть забезпечені тимчасовим житлом та соціальним супроводом.

Суттєву роль відіграє і раннє виявлення і своєчасна медико-соціальна реабілітація для дітей з вродженими вадами або затримками розвитку. Задля цього передбачається створення у всіх регіонах патронажної служби при дитячих поліклініках, соціально-реабілітаційних центрах або будинках дитини. Це забезпечить своєчасне медичне і психологічне супроводження матері з дитиною. Допомога надаватиметься дитині з моменту народження, що сприятиме зменшенню інвалідизації дітей, стан яких вимагає ранньої корекції і подальшої реабілітації.

Насамкінець необхідне створення всеукраїнської «гарячої телефонної лінії» з питань захисту сімей з дітьми.

Створення «гарячої телефонної лінії» забезпечить можливість для оперативного реагування на порушення прав дітей, випадки загроз їх життю і здоров’ю. Крім того, діти зможуть вчасно отримати невідкладну психологічну допомогу і поради фахівців.

Це лише невелика частина з багатьох соціальних ініціатив Президента, але, погодьтеся, дуже важлива. Виконання усього наведеного є питанням авторитету держави. Звичайно, цього не достатньо, щоб Україна досягла європейських стандартів у питаннях забезпечення дітей-осіб з інвалідністю. Але це вже чималий крок у їх напрямі. І якщо ми не збавлятимемо обертів, Україна незабаром не червонітиме за стан своїх соціальних програм. А наші громадяни носитимуть український паспорт із гордістю.

А.МИРОНЕНКО

Вільне життя 

  Категорія: