Сьогодні сотні українців стали в черги за ліками

12 Лютого 2013
Друкувати цю новину

1 березня 2013 року вступає в силу Закон України про ліцензування імпортних ліків № 5038-VI, який паралізує ввезення іноземних ліків на території України. За законом, починаючи з весни, всі іноземні медичні препарати повинні мати додаткові українські ліцензії, щоб продаватися на території України. Коштуватиме проходження такого ліцензування більше 30 тис. гривень.

«Досі за законом не затверджено механізм отримання ліцензії, стверджує Дмитро Шерембей, голова пацієнтської організації ЮКАБ. – Все зроблено для того, щоб мати змогу в ручному режимі видавати ліцензії «потрібним» виробникам та отримувати за це прибуток у власну кишеню. Згідно з існуючими підзаконними актами, один і той же лікарський засіб проходить контроль якості уже тричі. Цим законом Україна не дотримається вимог угод Світової організації торгівлі: створення штучного бар’єру для потрапляння товарів іноземного виробництва на ринок України. Це призведе до монополізації та корупції в чистому вигляді. Найгірше те, що багато препаратів немасового виробництва, як то ліки для онкохворих, зникнуть з продажу, що призведе до розквіту чорного ринку фармпрепаратів у країні».

Як результат цього Закону, вже з березня з аптечних полиць та лікарень почнуть зникати: антибіотики для дітей; препарати для літніх людей: гіпертонічні, кардіологічні, і найстрашніше, що життєво-необхідні ліки для смертельно хворих українців: онкологія, гемофілія, СНІД. Фактично всі українці, які мають смертельні захворювання, будуть приречені на смерть. Ті ж препарати, які залишаться на ринку, в рази зростуть в ціні.

«Черги на кшталт цієї почнуть створюватися по всій країні вже починаючи з початку березня, – стверджує Ганна Гопко, член опікунської ради НДФЛ «Охмадит».Паніка, породжена зникненням препаратів та суттєвим підвищенням цін, призведе до того, що з аптечних полиць зметуть все й будуть праві. Люди, скажімо, з тиском чи серцевими хворобами, які пожиттєво приймають препарати, скуповуватимуть їх на декілька років вперед, адже ніхто не знатиме, чи отримає саме необхідний йому препарат ліцензію чи ні, і, якщо отримає, то скільки коштуватиме…»

Ліки іноземного виробництва складають левову частку для лікування тяжких захворювань в Україні: 100% для лікування діабету у дітей і вагітних; 97% – дитяча онкологія та онкогематологія; 80% – доросла онкологія та онкогематологія; пульмонологія – 100%; анестезія – 98%; ВІЛ/СНІД, туберкульоз, гепатит – 97%.

У черзі за ліками, яка простягнулася на декілька сотень метрів по Шовковичній, стояли всі: від зірок українського телебачення до домогосподарок. «У мене 2 дітей, яким я декілька разів на рік купую дитячі препарати від розладу травлення, дисбактеріозу, іноді і антибіотики, – стверджує Ольга, мати 2-х маленьких діток, що стоять в черзі разом з нею. – Ми підрахували з чоловіком, що в середньому на банальне лікування ГРЗ, яким постійно хворіють всі діти, ми витрачаємо близько 400 гривень. Вирішили купити наперед різних препаратів від горла та антибіотики, адже потім, якщо вони зникнуть, не хочемо купувати нашим дітям українські таблетки, призначені для дорослих, та ділити їх на 5 частин, щоб правильно розрахувати дозу, адже в Україні просто не виробляють дитячі препарати».

У Верховній Раді вже зареєстровано в законопроєкт № 2196 про скасування цього вбивчого закону, адже іншого законного шляху анулювати цей Закон немає. Окрім того, пацієнтські та громадські організації звернулися до Президента України Віктора Януковича із закликом посприяти вирішенню цього питання і наразі збирають підписи зі всієї України під відкритим зверненням до Президента, який єдиний може допомогти зупинити медичну катастрофу в Україні.

Контактна особа: Інна Бойко, 050 381 96 00, inna.b@ucab.org.ua

  Категорія: