Шлях стомованого до безкоштовного забезпечення

by Olga Zhurbenko | 30 Червня 2016 10:17

Шлях стомованого до безкоштовного забезпеченняОдне з самих нагальних питань для стомованих – наявність калоприймачів.

-Чи може стомований в Україні отримувати калоприймачі за рахунок держави?

-Так, може. Але на безкоштовне забезпечення мають право тільки люди, котрі мають підтверджену групу інвалідності.

Безкоштовне забезпечення осіб з інвалідністю в Україні засобами реабілітації гарантовано Законом України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні»[1] (від 21.03.1991)

Цей Закон визначає основи соціальної  захищеності  осіб з інвалідністю в   Україні  і  гарантує  їм  рівні  з  усіма  іншими  громадянами можливості для  участі  в  економічній,  політичній  і  соціальній сферах життя суспільства, створення  необхідних  умов,  які  дають можливість людини з інвалідністюм ефективно реалізувати права та свободи людини і   громадянина   та  вести  повноцінний  спосіб  життя  згідно  з індивідуальними можливостями, здібностями і інтересами.

-Чи мають право стомовані на безоплатне забезпечення саме калоприймачами?

-Саме ст.38 даного Закону[2] дає відповідь на дане питання:

Інвалідам і дітям-людини з інвалідністюм надаються безоплатно або на пільгових умовах послуги з соціально-побутового і медичного обслуговування, технічні та інші засоби реабілітації (засоби для пересування,  протезні  вироби,  сурдотехнічні  засоби, мобільні телефони   для  письмового спілкування тощо), вироби медичного призначення (індивідуальні пристрої, протези очей, зубів, щелеп, окуляри, слухові та голосоутворювальні апарати, ендопротези, сечо- та калоприймачі  тощо) на підставі індивідуальної програми реабілітації.

Тобто, аби стомованому мати право на безкоштовне забезпечення, в першу чергу необхідно отримати групу інвалідності та індивідуальну програму реабілітації (ІПР). Варто зазначити, що наявність індивідуальної програми реабілітації (ІПР) є обов’язковою, аби стомований мав право на безкоштовне забезпечення калоприймачами. В ІПР лікар має зробити відмітку, що стомований «потребує» калоприймачі. Згідно Закону України «Про реабілітацію осіб з інвалідністю в Україні»[3] (від 06.10.2005) індивідуальна програма реабілітації людини з інвалідністю є обов’язковою для виконання. (Розділ V, ст.23).

Коли стомований отримав групу інвалідності виникає питання – куди звернутись і де саме можна отримати калоприймачі.

Відповідь на це питання нам дає Постанова КМУ«Про затвердження Державної типової програми реабілітації осіб з інвалідністю» [4] (від 08.12.2006) в якій чітко розписано хто є надавачем послуги. Навпроти технічних засобів сечо-/калоприймач зазначено – заклади охорони здоров’я.

Що це означає для стомованого? В першу чергу те, що калоприймачі стомований повинен отримати в ЦПМСД (поліклініка) за місцем проживання. Але є певна процедура, котру повинен пройти стомований.

Порядок даної процедури чітко відображений в Постанові КМУ «Про затвердження Порядку забезпечення осіб з інвалідністю і дітей-осіб з інвалідністю технічними та іншими засобами»[5] (від 03.12.2009). Тобто згідно п.7 даної Постанови інвалід повинен звернутись з заявою встановленого зразка та надати зазначений перелік документів.

Дуже часто стомовані звертаються усно до поліклініки і так само усно отримують відмову. Тому, ключовим моментом є саме письмове звернення. Дуже бажано до Вашої заяви додати супровідний лист в якому поросити надати чітку відповідь – коли я можу отримати калоприймачі. Обов’язково попросити надати письмову відповідь, в термін передбачений законом.

Якщо у Вас виникли питання з приводу безкоштовного забезпечення, Ви можете звернутись на гарячу лінію для стомованих пацієнтів та отримати вичерпні відповіді.

Український інтернет портал для стомованих пацієнтів[6]

Endnotes:
  1. Законом України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні»: http://astom.kiev.ua/zakonodavstvo-dlya-stomovanih/pro-osnovi-sotsialnoyi-zahishhenosti-invalidiv-v-ukrayini/
  2. Закону: http://astom.kiev.ua/zakonodavstvo-dlya-stomovanih/pro-osnovi-sotsialnoyi-zahishhenosti-invalidiv-v-ukrayini/
  3. Закону України «Про реабілітацію осіб з інвалідністю в Україні»: http://astom.kiev.ua/zakonodavstvo-dlya-stomovanih/pro-reabilitatsiyu-invalidiv-v-ukrayini/
  4. Постанова КМУ«Про затвердження Державної типової програми реабілітації осіб з інвалідністю» : http://astom.kiev.ua/zakonodavstvo-dlya-stomovanih/pro-zatverdzhennya-derzhavnoyi-tipovoyi-programi-reabilitatsiyi-invalidiv/
  5. Постанові КМУ «Про затвердження Порядку забезпечення осіб з інвалідністю і дітей-осіб з інвалідністю технічними та іншими засобами»: http://astom.kiev.ua/zakonodavstvo-dlya-stomovanih/pro-zatverdzhennya-poryadku-zabezpechennya-invalidiv-i-ditej-invalidiv-tehnichnimi-ta-inshimi-zasobami/
  6. Український інтернет портал для стомованих пацієнтів: http://astom.kiev.ua/shlyah-stomovanogo-do-bezkoshtovnogo-zabezpechennya/#more-1592

Source URL: https://naiu.org.ua/shlyah-stomovanogo-do-bezkoshtovnogo-zabezpechennya/