Семінар «Конвенція ООН про права осіб з інвалідністю. Право на абілітацію та реабілітацію»

Семінар «Конвенція ООН про права осіб з інвалідністю. Право на абілітацію та реабілітацію»
10 Серпня 2015
Друкувати цю новину

В спеціалізованому спинальному санаторії “Слов’янський”, в місті Слов’янськ, відбувся соціально-правовий семінар «Конвенція ООН про права осіб з інвалідністю. Право на абілітацію та реабілітацію».

Учасниками семінару стали люди з травмою та захворюваннями хребта з Луганської, Донецької, Харківської областей; з міст Черкаси, Луцьк, Житомир, Вінниця, Полтава, Суми, Миколаїв, Мелітопіль, Запоріжжя, Одеса, Кіровоград, Львів, Івано-Франківськ, Чернігів.

Всі учасники заходу отримали комплекти інформаційно – методичних, правових матеріалів, наданих Національною Асамблеєю осіб з інвалідністю України: Конвенція ООН про права осіб з інвалідністю, “Доступність є важливою. Чому?”, видання “Без бар’єрів”, матеріали з архітектурної доступності, універсального дизайну, диски з самообслуговування людей з важкими травмами та захворюваннями хребта, диски, які несуть питання та відповіді правового напрямку.

Від МБО “Український жіночий Фонд” учасники отримали аналітично-інформаційне видання “Захист прав жінок з інвалідністю – вимушених переселенців зі Сходу України”.

IMG_2009

Головною метою семінару було ознайомлення даної категорії населення з існуючими Державними та Міжнародними правовими актами, регламентуючими право на відновлення здоров’я, отримання реабілітації та адаптації, технічних та інших засобів реабілітації, санаторно-курортного лікування.

Захід відбувся за проханням людей з інвалідністю, які мають важкі фізичні обмеження, молодіжних та інших громадських організацій осіб з інвалідністю. Також за проханням учасників були розглянуті статті Конвенції «Здоров’я», «Абілітація та реабілітація».

Дані статті Конвенції наголошують на правах людей з інвалідністю відносно отримання медичних, абілітаційних та реабілітаційних послуг на рівні зі всіма членами суспільства, в доступних архітектурно закладах, в місцях, які зручні для людини з інвалідністю, з повним комплексом послуг, які забезпечують людині безпечні умови лікування та психологічний комфорт.

IMG_2005

Розглядаючи дані статті Конвенції, учасники визначили головні проблеми адаптації та реабілітації людей з інвалідністю, даної категорії: відсутність знань, щодо своїх прав та вміння користуватися ними;

 • суб’єктивне ставлення працівників закладів соціального захисту до адаптаційних та реабілітаційних потреб людей з інвалідністю;
 • проблеми отримання адаптації, реабілітації, санаторно-курортного лікування в тих закладах, які підходять людині, в яких вона має потребу лікуватися; недоцільність проведення тендерів для спеціалізованиї спинальних санаторіїв;
 • труднощі з отриманням путівок та лікуванням для людей з травмами та захворюваннями хребта, ЦНС, опорно-рухового апарату, тощо;

Серед найголовніших питань, які турбують учасників засідання – надзвичайне хвилювання за майбутнє санаторію “Слов’янський”, який на думку учасників, які представляють всі області України, громадських організацій осіб з інвалідністю, є єдиним лікувальним закладом в Україні, який забезпечує лікування, реабілітацію та адаптацію людей з даними формами інвалідності всіх рівнів важкості травмувань та захворювань.

Відомо, що люди з важкими ураженнями функцій рухових та інших функцій на сьогодні не мають можливості отримати послуги лікування, особистого догляду та реабілітації в жодному оздоровчо-лікувальному закладу, крім спеціалізованого санаторія «Слов’янський».

IMG_2014

Молодь з важкими травмами хребта шийного відділу розповідає про надання путівок в санаторії, де повністю відсутній супровід та те життєво-необхідне лікування та догляд, який повинен бути в спеціалізованих спинальних закладах. Люди приїжджають не тільки в недоступні архітектурно лікувальні заклади, а й отримують ускладнення в результаті відсутності даних послуг, які і регламентують основу «спеціалізованого спинального» закладу.

Ці люди, вимушені відмовлятися від путівок, чи повертатися додому.

Тому під час заходу ми почули дуже багато питань щодо надання путівок даного профілю в лікувально-оздоровчі заклади, які до цієї специфіки не мали відношення ще пів року тому. Лунають питання чому спеціалізований санаторій «Слов’янський», який залишився на Україні єдиним з трьох раніше функціонуючих спеціалізованих спинальних санаторіїв – отримав в цьому році лише 200 путівок на лікування своєї категорії, від звичайної кількості – 1 600 путівок – це кількість важких фізично людей, які змогли би отримати послуги життєво-важливих реабілітації та адаптації в цьому лікувально-оздоровчому закладі.

Всі розуміють що трагічні події значно збільшили кількість людей з інвалідністю, і необхідно робити все можливе, щоб подібні скарбниці лікувально-оздоровчого профілю для найважких категорій осіб з інвалідністю працювали, а не виживали.

Учасників заходу турбує доля персоналу санаторію, який є «ціннішим за золото».

Спеціалісти, по пів року працюють, виконуючи свої професійні обов’язки та вкладаючи свою душу та серце, не отримуючи заробітну плату. Для них, цей санаторій є не просто місцем працевлаштування, вони, як ніхто розуміють, що це місце де лікуються не тільки фізично травмовані люди, а й людські долі та людські серця.

IMG_2040

Ми всі добре розуміємо, що працювати в даному закладі можуть далеко не всі медичні працівники – ті хто не може подолати страх перед людським болем фізичним та психологічним – уходять відразу, а ті хто відкриває до цих людей серця та професійні якості – залишаються назавжди.

Учасниками заходу була відмічена велика робота керівництва СКРЦ «Слов’янський курорт» щодо відновлення цього мальовничого, природно обдарованого лікувально-оздоровчого краю. Було відмічено гарне оснащення лікувального озера доступними пристроями для плавання для людей з інвалідністю, які пересуваються на візках, а також надзвичайно відповідальна робота медичних працівників на пляжі, які допомагають при плаванні в озері людям даної категорії.

Серед прохань – сприяти щодо відновлення залізничного сполучення, зручного для людей, які їдуть на лікування з різних областей України.

Так, як було раніше.

В програмі семінару:

 1. Конвенція ООН про права осіб з інвалідністю
 2. Факультативний протокол
 3. Статті Здоров’я, стаття Реабілітація, Абілітація
 4. Комітет по правам осіб з інвалідністю механізми взаємодії.

В заході прийняли участь громадські організації людей з інвалідністю з Луганської, Донецької, Харківської, Сумської, Полтавської, областей та міста Києва.

Модератори заходу:

Олег Лепетюк – голова Харківської Асоціації незрячих юристів, представник Національної Асамблеї осіб з інвалідністю України в Харківській області

Тетяна Баранцова – голова ЛОМГО «АМІ-Схід», представник Національної Асамблеї осіб з інвалідністю України в Луганській області

Надія Паламарчук – голова Донецької обласної громадської організації «СОІУ», представник Національної Асамблеї осіб з інвалідністю України в Донецькій області.

Логістика, організація, ідея – Луганська обласна молодіжна громадська організація «Асоціація молодих осіб з інвалідністю Східного Донбасу – Схід» за підтримки КУ «Луганський обласний центр соціокультурної адаптації молоді з обмеженими фізичними можливостями».

Велику допомогу в організації заходу – підготовці роздаткового матеріалу, в розповсюджені інформаційних матеріалів, надали юні волонтери – Павло Сорока (Луганськ – Київ) та Настя Архіпова (Васильків, Київської області), батьки яких мають складні обмеження в пересуванні.

Організатори заходу:

 • Національна Асамблея осіб з інвалідністю України
 • Управління молоді та спорту ЛОДА

За всебічної підтримки:

 • СКРЦ «Слов’янський курорт»

Спеціалізований санаторій «Слов’янський»

 • КУ «Луганський обласний центр соціокультурної адаптації молоді з обмеженими фізичними можливостями»;
 • Луганська обласна молодіжна громадська організація «АМІ-Схід»
 • Донецька обласна громадська організація «Союз громадських організацій осіб з інвалідністю України»
 • Харківська Асоціація незрячих юристів

На Всеукраїнському рівні захід підтримали:

 • Всеукраїнське видання «Без бар’єрів»
 • Рада громадських організацій людей з інвалідністю та їх родин, вимушених переселенців зі Сходу України

Тетяна Баранцова
Луганська обласна молодіжна громадська організація «АМІ-Схід»

  Категорія: