Рівень безробіття серед працездатних осіб з інвалідністю сягає 85%

Рівень безробіття серед працездатних осіб з інвалідністю сягає 85%
18 Вересня 2023
Друкувати цю новину

Залучення на ринок праці щонайменше 1,0 млн працездатних осіб з інвалідністю дозволить прискорити зростання ВВП на 2,5-3,0% на рік. Про це заявив Олексій Мірошниченко, Президент Конфедерації роботодавців України під час презентації найповнішого в країні практичного довідника про працевлаштування осіб з інвалідністю, створеного в рамках проєкту «Разом» .

Посібник з працевлаштування осіб з інвалідністю містить 4 компоненти – інформаційно-консультаційну платформу, аналітичну систему, огляд кращого міжнародного досвіду та відео з кращими практиками працевлаштування осіб з інвалідністю українськими компаніями. Проєкт реалізовано за підтримки Міжнародної організації праці.

«Станом на сьогодні в Україні живуть 2,7 млн людей з інвалідністю. З них 2,56 млн – люди працездатного віку, але роботу мають лише 430 тисяч людей, тобто рівень непрацевлаштованості у цій групі сягає 85% проти 15% в середньому по країні. Держава має боротись за кожне робоче місце, за кожного працівника. Ми бачимо великий потенціал для країни у залученні щонайменше 1,0 млн працездатних людей з інвалідністю, які можуть бути задіяними у відновленні економіки України», – відзначив Олексій Мірошниченко.

Президент Конфедерації роботодавців додав, що максимальне спрощення процесу отримання роботи особами з інвалідністю дає бізнесу можливості отримати кваліфікованих та мотивованих працівників, які дорожать робочим місцем і прагнуть професійної самореалізації. «Бізнес мало знає про можливості залучення людей з інвалідністю. Існують упередження, що ці люди не можуть бути ефективними працівниками. Багато людей з інвалідністю не вірять у свої сили. Держава, бізнес та громадський сектор мають докласти максимум зусиль для руйнування цих міфів», – відзначив Олексій Мірошниченко.

«Зміни починаються з обізнаності, потрібно розвіяти міфи і стереотипи. Питання працевлаштування осіб з інвалідністю було актуальним для українського суспільства багато років, і під час війни набуло особливого значення. Тому дуже важливо дати українському бізнесу корисні підказки щодо найму працівників з інвалідністю та покращення кар‘єрного зростання таких працівників», – сказала Юлія Друмеа, старший спеціаліст Міжнародної організації праці з питань діяльності організацій роботодавців.

«Працевлаштування людей з інвалідністю має безпосередній вплив саме на цю особу. Ці люди мають право на самореалізацію, і саме робота допомагає їм зберегти економічну самостійність», – відзначила Алла Горбатюк, заступник голови Державної служби України з питань праці.

Олена Степаненко, експерт Конфедерації роботодавців України, зазначила, що з числа працездатних осіб з інвалідністю третю групу мають 1,47 млн людей, другу – 890 тисяч людей, першу – 200 тисяч людей. «Ми хочемо показати бізнесу і суспільству, що особа з інвалідністю – це не проблема, а ресурс для розвитку. 70-80% людей з інвалідністю виконують свої обов‘язки так само, як і їхні колеги без вад. Підготований нами посібник з працевлаштування осіб з інвалідністю охоплює питання від підготовки оголошення про пошук кандидатів з інвалідністю та їх прийому на роботу до оплати праці та звільнення», – розповіла Олена Степаненко. Проект реалізовано за сприяння Міжнародної організації праці.

Конфедерація роботодавців України напрацювала серйозну доказову базу, яка дозволяє аргументовано вести розмову з владою щодо створення умов, в яких підприємствам було б просто наймати людей з інвалідністю, відзначив Штефан Тромель, старший спеціаліст Міжнародної організації праці з питань інвалідності. «Розширення можливостей для найму осіб з інвалідністю – це не просто виклик, це не просто відповідальність, це – нагода для зростання та довгострокового успіху у справах відновлення та відбудови», – сказав Штефан Тромель, Перший бар‘єр виникає в момент, коли підприємство вирішило найняти фахівця з інвалідністю, але не може знайти людину з потрібними навичками. Тоді має виникати запит до Державної служби зайнятості. Має бути створена система супроводу підприємств, які вперше наймають осіб з інвалідністю.

Певні напрацювання у цьому напрямку вже зроблено. «Базовий закон про захист осіб з інвалідністю інтегровано в механізм обміну інформації між Пенсійним фондом, центрами зайнятості та Фондом соціального захисту осіб з інвалідністю. Це дає можливість залучити більше людей, які можуть бути працевлаштовані. Наступного року можемо отримати значно якіснішу систему адміністрування працевлаштування осіб з інвалідністю», – розповів Віталій Музиченко, генеральний директор Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю. За його словами, існуючу сьогодні систему стимулювання працевлаштування осіб з інвалідністю можна назвати як систему «з-під палки».

83% осіб з інвалідністю набули її, а не народились з нею, розповіла Діан Лайтфуд, виконавчий директор Business Disability Forum, Великобританія. Міжнародний досвід показує доцільність збереження в компанії працівників, які набули інвалідність – вартість адаптації робочого місця для працівника, який набув інвалідність, становить лише 7% від вартості найму нового працівника, який раніше не працював в компанії.

Завантажити посібник за посиланням.

 

Джерело

  Категорія: