Рання діагностики раку в Програмі медичних гарантій-2021. Пресбрифінг НСЗУ

14 Квітня 2021
Друкувати цю новину

В Україні щороку близько 140 тисяч українців дізнаються про свій онкодіагноз. Понад 65 тисяч пацієнтів помирають від раку. З них 35% – люди працездатного віку. Дуже часто це стається саме через пізнє діагностування хвороби. Тому рання діагностика найпоширеніших онкозахворювань залишилася пріоритетним напрямком і у Програмі медичних гарантій на 2021 рік. Наша мета – виявлення захворювання на ранніх етапах. А відтак, зниження рівня смертності, поліпшення якості життя пацієнтів та забезпечення їх фінансового захисту.

 До Програми медичних гарантій-2021 включено 6 інструментальних досліджень, спрямованих на ранню діагностику найпоширеніших онкозахворювань. Це – мамографія, колоноскопія, цистоскопія, езофагогастродуоденоскопія, гістероскопія та бронхоскопія.
До Національної служби здоров’я України подали пропозиції на надання послуг з ранньої діагностики раку за Програмою медичних гарантій-2021 – 799 надавачів медичних послуг. З них – 62 приватні заклади та ФОПи.
Національна служба здоров’я України укладає договори лише з тими закладами, які мають сучасне діагностичне обладнання для проведення таких досліджень. Зокрема, рання діагностика потребує апаратури з високою роздільною здатністю для візуалізації новоутворень незначних розмірів. Без цього неможливе якісне надання медичної послуги у закладах, що не мають такого обладнання.
З початку 2021 року в України отримали безоплатні послуги з раннього виявлення новоутворень вже близько 117 тисяч пацієнтів. Найбільше виконано мамографічних досліджень – для понад 55 600 пацієнток. Гастроскопію пройшли близько 41 тисячі пацієнтів, гістероскопію – понад 2 300 пацієнтів, колоноскопію – 11,5 тисяч, цистоскопію близько 3 тисяч пацієнтів, бронхоскопію – понад 2 900.
 Для пацієнта безоплатними є:
діагностична або лікувальна процедура з анестезією, за потреби;
гістологічне дослідження взятого матеріалу, за потреби;
аналіз та опис результатів дослідження.
 Щоб пройти дослідження для ранньої діагностики онкозахворювань безоплатно, пацієнту потрібно звернутися до свого сімейного або лікуючого лікаря, який випише направлення на обстеження. Для обстеження пацієнт може обрати будь-який медичний заклад, який уклав договір з НСЗУ на надання амбулаторних пріоритетних послуг – комунальний або ж приватний.

Для проведення діагностичних досліджень встановлено вікові обмеження. Наприклад, мамографія призначається жінці від 40 років та старше, гістероскопія – від 50 років та старше. Гастроскопія, цистоскопія, бронхоскопія для пацієнтів від 50 років і старше, колоноскопія – від 40 років і старше. Проте, пацієнтам молодшого віку лікар також може виписати направлення на такі дослідження, якщо підозрює новоутворення. У такому разі, ці дослідження будуть оплачені Національною службою здоров’я України в рамках пакету “Медична допомога дорослим та дітям в амбулаторних умовах (профілактика, спостереження, діагностика, лікування та медична реабілітація)”.

Джерело

  Категорія: