ПРООН РОЗПОЧИНАЄ НОВИЙ ПРОЕКТ НА ПІДТРИМКУ ДЕМОКРАТИЗАЦІЇ ТА ПРАВ ЛЮДИНИ В УКРАЇНІ

by Olga Zhurbenko | 12 Червня 2013 11:50

В Києві пройшла презентація Проєкту «Демократизація, права людини і розвиток громадянського суспільства в Україні», який впроваджується Програмою розвитку ООН (ПРООН) за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Данії протягом 2013-2016рр. Презентація була частиною одноденної конференції, яка зібрала понад 100 громадських експертів, представників аналітичних центрів, а також місцевих, обласних і центральних органів влади.

Конференцію відкрила пані Єлєна Панова, Заступник директора ПРООН в Україні, зазначивши, що «…проблематика демократизації в Україні актуальна сьогодні, як ніколи. Демократичні процеси, їхній розвиток – як биття серця самого суспільства. Чим більш нерегулярним воно стає, тим гірше здоров’я організму, тим у більшій небезпеці перебуває суспільство в цілому. Питання прав людини напряму перекликаються з демократичними процесами. Основи демократії – поділ гілок влади, верховенство права, вільні вибори, плюралістична система політичних партій, незалежні ЗМІ – це передумови захисту прав людини. Саме дефіцит демократії часто стоїть на заваді ефективній реалізації таких прав, а сильне і активне громадянське суспільство стають відповіддю на нього».

Пані Марина Ставнійчук, Радник Президента України та Голова Координаційної ради з питань розвитку громадянського суспільства, наголосила на тому, що одним з пріоритетів для подальшого розвитку демократизації в українському суспільстві є прийняття закону «Про місцевий референдум». Окремої нагальної уваги заслуговує розвиток законодавства, що регулює місцеву демократію участі в Україні. Посадовець Адміністрації Президента в Україні наголосила на необхідності стимулювати громадську активність на місцевому рівні, і зокрема активізувати роботу громадських рад, підкреслила необхідність врахування громадської позиції при ухваленні рішень, розвитку місцевих ініціатив, проведення консультацій з громадським активом, тощо. Радник Президента на також відмітила необхідність закріпити законодавчо свободу мирних зібрань в державі.

Аналізуючи виконання міжнародних правозахисних зобов’язань України, пані Валерія Лутковська, Уповноважений Верховної Ради України з прав людини, відмітила роботу Національного превентивного механізму (НПМ). Вона підкреслила необхідність громадської роботи на місцях, оскільки це може допомогти Секретаріату Уповноваженого ефективніше здійснювати свої функції. «Активна громадська робота є запорукою виконання як законодавства України в сфері прав людини, так і її міжнародних зобов’язань», зазначила пані Лутковська.

Максим Лациба, Керівник програм Українського незалежного центру політичних досліджень торкнувся теми важливості освіти у сфері громадянського суспільства. Зокрема він зазначив, що в Україні не існує підручника з громадянського суспільства, який могли б використовувати як студенти. так і викладачі. Найого думку, цю прогалину могли б заповнити українські експерти, котрі працюють в даній тематиці. Крім того, у своєму виступи памЛациба наголосив на важливості залучення широких кіл заінтересованих сторін у процес розвитку громадянського суспільства, включаючи представників бізнес громад та влади.

Протягом другої частини конференції відбулась презентація самого Проєкту і базових напрямків його діяльності. Проєкт сприяє зміцненню відкритого і демократичного суспільства, що спирається на верховенство права та базується на засадах прав людини, відкритості та відповідальності влади на усіх рівнях. Він має на меті посилити спроможність громадянського суспільства для системного та ефективного поширення демократичних цінностей і захисту прав людини. Проєкт сприятиме посиленню діалогу між громадянським суспільством та державними структурами різних рівнів, що заснований на принципах активної громадської участі та орієнтований на результат.

В основу ініціативи лягли досвід та надбання попередніх проєктів ПРООН у сферах розбудови громадянського суспільства, протидії корупції, забезпечення юридичних потреб населення, захисту прав людини, просування рівних можливостей та підтримки національних правозахисних інституцій.

Проєкт складається з трьох компонентів, які відповідають його назві. Так, компонент «Демократизація» має на меті підтримати інститути громадянського суспільства як рушіїв демократії і належного врядування в Україні. Зокрема, в його рамках буде відібрано декілька організацій, які отримають підтримку в організаційному розвитку і стануть регіональними лідерами у своїх сферах. У свою чергу місцеві ОГС матимуть змогу реалізувати проєктну діяльність через механізм грантової програми.

Компонент «Права людини» спрямований на підтримку правозахисної спільноти у сфері захисту та поширення прав людини в Україні. Третій напрямок, «Розвиток громадянського суспільства», зосереджуватиметься на моніторингу виконання закону «Про громадські об’єднання», реалізації обласних цільових програм розвитку громадянського суспільства, підтримки мережування і створення регіональних коаліцій та розвитку ефективних форм співпраці між громадянським суспільством та владою.

В рамках секційних дискусій обговорювались конкретні напрямки майбутньої діяльності Проєкту за трьома компонентами, виходячи з попередніх результатів інтернет-опитування, проведеного в громадському та експертному середовищах щодо пріоритетів в сферах демократизації, прав людини і розвитку інститутів громадянського суспільства.

Source URL: https://naiu.org.ua/proon-rozpochinae-novij-proekt-na-pidtrimku-demokratizatsiji-ta-prav-lyudini-v-ukrajini/