Програма “Створення суспільства для всіх: доступність та універсальний дизайн”

by Olga Zhurbenko | 20 Січня 2018 17:47

Мета:

Завдання:

Цільова група:

Особи з порушеннями опорно-рухового апарату, особи з інвалідністю по зору, слуху, маломобільні групи населення (МГН), фахівці, представники органів влади, ЗМІ.

Перелік організацій, які беруть участь у реалізації програми (заходів):

Програму розпочато: січень 2002 року

Програма "Створення в Україні безперешкодного доступу людей з обмеженими фізичними можливостями до об'єктів житлового та громадського призначення"

«Національна Асамблея людей з інвалідністю України» (НАІУ) з 2001 року почала займатися питаннями створення в Україні безбар’єрного середовища для людей з обмеженими фізичними можливостями, започаткувавши програму «Безбар’єрна Україна». За роки реалізації даної Програми, НАІУ здобула досвід у вирішенні проблем доступності та створенні універсального дизайну, налагодивши співпрацю з міжнародними партнерами США, Канади і багатьох європейських країн. Саме тому НАІУ було визнано суб’єктом розробки та виконання Указів Президента України №900/2005 та №1228/2007. Відповідно до цих документів було передбачено громадський вплив на процеси створення безбар’єрності через дорадчо-консультативні органи – Комітети доступності. Створення такої структури відкрило шлях до формування мережі активістів з усієї України, яка взяла на себе вирішення багатьох контрольно-консультаційних функцій як на державному. так і місцевому рівнях, в кожному населеному пункті. Представники НАІУ входять в комітети доступності профільних міністерств та відомств; обласні та міські комітети доступності.

У 2007 році НАІУ ініціювала проведення Всеукраїнської наради «Безбар’єрна Україна» за участю Президента України з метою винесення питань доступності до об’єктів соціальної, транспортної та житлової інфраструктури на всеукраїнське обговорення. Вперше питання «доступності» обговорювалися за участю губернаторів, представників профільних міністерств та інституцій, громадських організацій осіб з інвалідністю, правозахисних організацій та громадян з інвалідністю. 4 грудня 2008 року НАІУ провела другу Всеукраїнську нараду «Доступність архітектурної та транспортної інфраструктури для громадян з інвалідністю».

За результатами цих нарад з’явилися державні документи, спрямовані на активізацію діяльності державних та місцевих органів влади. Також в даних документах були надані певні повноваження громадським організаціям та комітетам доступності в частині підготовки рекомендацій щодо вдосконалення законодавства, проведення моніторингу діяльності органів влади щодо забезпечення доступності соціальної, житлової та транспортної інфраструктури, розробки місцевих програм.

Міністерство регіонального розвитку та будівництва України та Національна Асамблея осіб з інвалідністю України досягли відповідного рівня співпраці, результатом якої стала розробка та офіційне введення в дію ДБН В 2.2.-17: 2006 «Доступність будинків і споруд для маломобільних груп населення». Представники НАІУ входять в комітети доступності, які створені при центральних органах виконавчої влади, а також в комітети доступності обласного, міського та селищного рівнів. НАІУ налагодила співпрацю з Мінрегіонбуд, Мінтранс, Мінпраці та іншими державними інституціями з питань створення доступного середовища. НАІУ розробила інформаційно-методичні матеріали для громадських організацій, комітетів доступності, державних та комерційних структур щодо роз’яснення чинного законодавства та ДБН. Для широкого інформування НАІУ створила Інтернет-портал «Безбар’єрна Україна»[1].

Національна Асамблея осіб з інвалідністю України пролобіювала (2009 р.) прийняття Розпорядження Кабінету Міністрів України № 1482-р «Про затвердження плану заходів щодо запровадження інклюзивного та інтегрованого навчання у загальноосвітніх навчальних закладах на період до 2012 року». Сьогодні представники НАІУ увійшли до робочої групи Мінрегіонбуду по розробці ДБН для інклюзивних шкіл.

Коротка інформаційна довідка

2013 рік

Програма “Створення в Україні безперешкодного доступу людей з обмеженими фізичними можливостями до об’єктів житлового та громадського призначення”

15 січня 2013 року в м. Києві НАІУ з метою реалізації Всеукраїнської програми НАІУ «Створення в Україні безперешкодного доступу людей з обмеженими фізичними можливостями до об’єктів житлового-громадського призначення», на запрошення ДП «Міжнародний аеропорт «Бориспіль» провели навчально-практичний семінар для 22 працівників сервісних служб ДП «Міжнародний аеропорт «Бориспіль» «Сфера обслуговування для всіх».

25–27 березня 2013 року в м. Луцьк НАІУ спільно з Всеукраїнською молодіжною громадською організацією осіб з інвалідністю з вадами зору «Генерація успішної дії» провели навчання для 42 представників райдержадміністрацій та громадських організацій осіб з інвалідністю Волинської області щодо створення безперешкодного середовища для осіб з обмеженими можливостями.

20-21 травня 2013 року в м. Львів проведено навчально-практичний семінар для 65 співробітників служби організації пасажирських перевезень на базі ДП «Міжнародний аеропорт «Львів» ім. Данила Галицького» «Сфера обслуговування для всіх».

28-31 травня 2013 року в м. Києві для 106-ти працівників державного підприємства «Українська залізнична швидкісна компанія» НАІУ проведено навчально-практичний семінар з питань обслуговування пасажирів з обмеженими фізичними можливостями.

11-13 червня 2013 року в м. Чернівці проведено регіональний навчально-практичний семінар «Участь ГОІ у здійсненні державного архітектурно-будівельного контролю за дотриманням вимог щодо забезпечення безперешкодного доступу людей з обмеженими фізичними можливостями до об’єктів житлового та громадського призначення». Участь взяли 60 представників Чернівецької обласної державної адміністрації, Чернівецької міської ради, Управління регіонального розвитку містобудування та архітектури обласної державної адміністрації, Управління житлово-комунального господарства Чернівецької обласної державної адміністрації, громадських організацій осіб з інвалідністю – членів та партнерів НАІУ.

24-28 червня 2013 року в м. Євпаторія проведено всеукраїнську нараду/збори представників громадських організацій осіб з інвалідністю членів місцевих комітетів доступності на базі Центру параолімпійської та дефлімпійської підготовки та реабілітації осіб з інвалідністю.

10 липня 2013 року з метою реалізації Всеукраїнської програми НАІУ «Створення в Україні безперешкодного доступу людей з обмеженими фізичними можливостями до об’єктів житлового-громадського призначення», а також в рамках угоди про співпрацю, проведено аудит доступності щодо використання маломобільними групами населення експозицій Національного музею народної архітектури та побуту України (м. Київ, с. Пирогів).

22 липня 2013 року з метою реалізації Всеукраїнської програми НАІУ «Створення в Україні безперешкодного доступу людей з обмеженими фізичними можливостями до об’єктів житлового-громадського призначення», а також відповідно до пропозиції Ініціативної групи випускників
Міжнародної школи прав людини в рамках Всеукраїнської кампанії «Правосуддя без бар’єрів» проведено аудит архітектурної доступності приміщень судів Солом’янського та Дарницького районів м. Києва для маломобільних груп населення.

24 липня 2013 року НАІУ відповідно до пропозиції Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м. Києві проведено навчальний семінар з питань створення безперешкодного доступу до об’єктів містобудування та архітектури людей з обмеженими фізичними можливостями для 35 співробітників Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м. Києві з метою підвищення їх кваліфікаційного рівня, розширення професійних знань та знайомства з сучасними підходами у містобудуванні.

31 липня 2013 року на запрошення Інспекції державного архітектурно – будівельного контролю у Київській області, та з метою підвищення їх кваліфікаційного рівня, розширення професійних знань та знайомства з сучасними підходами у містобудуванні, НАІУ проведено навчальний семінар з питань створення безперешкодного доступу до об’єктів містобудування та архітектури людей з обмеженими фізичними можливостями. Загальна кількість учасників – 30 осіб.

28 серпня 2013 року з метою підвищення кваліфікаційного рівня, розширення професійних знань та знайомства з сучасними підходами у містобудуванні, відповідно до пропозиції Державної архітектурно-будівельної інспекції України проведено навчальний семінар з питань створення безперешкодного доступу до об’єктів містобудування та архітектури людей з обмеженими фізичними можливостями для 30 представників інспекцій архітектурно-будівельного контролю в АР Крим та 13 областей України.

04 вересня 2013 року НАІУ на запрошення Державної архітектурно-будівельної інспекції України проведено навчальний семінар з питань створення безперешкодного доступу до об’єктів містобудування та архітектури маломобільних груп населення для 30 представників інспекцій архітектурно-будівельного контролю міст Києва, Севастополя та 11 областей України.

10 вересня 2013 року в м. Київ відповідно до пропозиції Державної архітектурно-будівельної інспекції України проведено курси з питань створення безперешкодного доступу до об’єктів містобудування та архітектури маломобільних груп населення при Київському національному університеті будівництва і архітектури для 30 головних державних інспекторів з метою підвищення їх кваліфікаційного рівня, розширення професійних знань та знайомства з сучасними підходами у містобудуванні.

24-27 вересня 2013 року відповідно до пропозиції ТОВ «Мастер-Авіа» НАІУ проведено чотири одноденних навчально-практичних семінари з метою поліпшення якості обслуговування пасажирів з обмеженими фізичними можливостями в Міжнародному аеропорті Київ «Жуляни» для працівників груп супроводу.

13 листопада 2013 року в м. Києві на базі Державного підприємства «Міжнародний аеропорт «Бориспіль» терміналу «А» для 50 працівників ТОВ «АК «Роза Вітрів» (Windrose) проведено навчально-практичний семінар по супроводу маломобільних пасажирів/груп населення.

26 листопада 2013 року в м. Суми НАІУ спільно з Сумською обласною державною адміністрацією, Сумським обласним комітетом забезпечення доступності осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення до об’єктів соціальної та інженерно-транспортної інфраструктур та Сумською міською громадською організацією дітей-осіб з інвалідністю та молоді з ДЦП-візочників «Наша родина» проведено семінар «Життя без бар’єрів» для 50 представників комітетів доступності та громадських організацій людей з інвалідністю з різних районів Сумської області.

17 грудня 2013 року НАІУ проведено Круглий стіл «Забезпечення доступу осіб з інвалідністю до виборчого процесу». Захід проводився спільно із InternationalFoundation for Electoral Systems (IFES), Програма реформування виборчого законодавства України

2012 рік

11 квітня 2012 року на запрошення Державної архітектурно-будівельної інспекції України та з метою реалізації Всеукраїнської програми НАІУ «Створення в Україні безперешкодного доступу людей з обмеженими фізичними можливостями до об’єктів житлово-громадського призначення» Національною Асамблеєю осіб з інвалідністю України проведено курси підвищення кваліфікації для 30-ти заступників начальників інспекцій Державного архітектурно-будівельного контролю.

21–23 вересня 2012 року в м. Хмельницький НАІУ спільно з Всеукраїнською молодіжною громадською організацією осіб з інвалідністю з вадами зору «Генерація успішної дії» для 50-ти представників громадських організацій осіб з інвалідністю проведено Всеукраїнську конференцію «Інформаційна та інфраструктурна доступність, як головний чинник індивідуальної мобільності осіб з інвалідністю по зору». Під час конференції обговорювались питання доступності вулично-дорожньої інфраструктури, транспорту, закладів торгівлі та громадського харчування, доступності до інформації та навчального процесу, а також доступності в отримані соціальних послуг, зокрема реабілітаційних послуг та послуг пов’язаних з наданням правової допомоги особам з вадами зору.

22 жовтня 2012 року в м. Черкаси НАІУ спільно з Черкаською міською громадською організацією «Спілка батьків дітей-осіб з інвалідністю-оновлена» проведено Круглий стіл «Можливості і перспективи соціалізації молодих осіб з інвалідністю через співпрацю неурядових об’єднань і підприємств комерційного сектору». Участь у заході брали понад 40 представників громадських організацій осіб з інвалідністю, Черкаської обласної державної адміністрації, обласного центру зайнятості, Черкаського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю, Центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді.

26 жовтня 2012 року в м. Києві з метою підвищення їх кваліфікаційного рівня, розширення професійних знань та знайомства з сучасними підходами у містобудуванні, зокрема щодо створення безперешкодного доступу до об’єктів містобудування та архітектури людей з обмеженими фізичними можливостями у залі засідань Державної архітектурно-будівельної інспекції України проведено навчальний семінар для 35-ти співробітників Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у місті Києві.

02-03 листопада 2012 року в м. Києві з метою реалізації Всеукраїнської програми НАІУ «Створення в Україні безперешкодного доступу людей з обмеженими фізичними можливостями до об’єктів житлового-громадського призначення», а також відповідно до пропозиції Комунальної корпорації «Київавтодор» проведено аудит доступності щодо використання маломобільними групами населення вулично-шляхової мережі міста Києва на ділянці від бульв. Дружби Народів до вул. Шовковичної у Печерському районі.

13 листопада 2012 року в м. Києві спільно з Державною архітектурно-будівельною інспекцією України проведено курси для головних державних інспекторів при Київському національному університеті будівництва і архітектури з метою підвищення їх кваліфікаційного рівня, розширення професійних знань та знайомства з сучасними підходами у містобудуванні, зокрема щодо створення безперешкодного доступу до об’єктів містобудування та архітектури людей з обмеженими фізичними можливостями.

20 листопада 2012 року в м. Києві з метою реалізації Всеукраїнської програми НАІУ «Створення в Україні безперешкодного доступу людей з обмеженими фізичними можливостями до об’єктів житлового-громадського призначення», а також відповідно до пропозиції Комунальної корпорації «Київавтодор» проведено аудит доступності щодо використання маломобільними групами населення вулично-шляхової мережі бульвару Лесі Українки (Печерський район м. Києва).

30 листопада 2012 року в м. Києві з метою підвищення кваліфікаційного рівня, розширення професійних знань та знайомства з сучасними підходами у містобудуванні, зокрема щодо створення безперешкодного доступу до об’єктів містобудування та архітектури людей з обмеженими фізичними можливостями НАІУ проведено навчальний семінар для 30-ти співробітників Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю.

2010 рік

25-27 березня 2010 року на території Всеукраїнського центру професійної реабілітації осіб з інвалідністю Національною Асамблеєю осіб з інвалідністю України проведено навчально-практичний семінар «Участь громадських організацій осіб з інвалідністю у здійсненні державного контролю за дотриманням вимог щодо забезпечення безперешкодного доступу людей з обмеженими фізичними можливостями до об’єктів житлового та громадського призначення».

Представники обласних та місцевих комітетів доступності мали можливість обговорити та проаналізувати стан виконання Постанови Кабінету Міністрів України від 29 липня 2009 року «Про затвердження плану заходів зі створення безперешкодного життєвого середовища для осіб з обмеженими фізичними можливостями та інших маломобільних груп населення на 2009-2015 роки «Безбар’єрна Україна» та перспективи співпраці на майбутнє. До участі також долучилися представники Міністерства регіонального розвитку та будівництва України, Держархбудінспекції, Укрдержбудекспертизи, Української Гельсінської спілки з прав людини.

Загальна кількість учасників-49 осіб.

10 червня 2010 року представник НАІУ брав участь у роботі Міжвідомчої робочої групи з питань перегляду нормативних документів із проєктування загальноосвітніх навчальних закладів з метою створення умов для навчання дітей, які потребують корекції фізичного та/або розумового розвитку, до складу якої залучено представників МОН, МОЗ, НАІУ та ВАТ «Київ ЗДНІЕП».

27-28 вересня 2010 року у м. Київ Національна Асамблея осіб з інвалідністю України в рамках Всеукраїнської програми сприяння забезпечення безперешкодного доступу громадян з інвалідністю до соціальної, житлової та транспортної інфраструктури «Безбар’єрна  Україна» провела Всеукраїнську нараду представників громадських організацій осіб з інвалідністю, які входять до складу обласних, АР Крим, мм. Києва та Севастополя комітетів доступності. Даний захід був присвячений обговоренню питань залучення громадських організацій осіб з інвалідністю, їх підприємств до підготовки та проведення в Україні фінальної частини Євро 2012 з футболу, представленню міжнародного досвіду діяльності Центру доступу до футболу у Європі CAFE (Center for Access to Football in Europe) щодо проведення аудитів доступності об’єктів та споруд чемпіонату та забезпечення врахування потреб осіб-вболівальників з обмеженими фізичними можливостями.

В рамках наради проведено аудит доступності ряду спортивних об’єктів, готельних комплексів та об’єктів транспортної інфраструктури, зокрема залізничного вокзалу м. Києва.

Участь в нараді взяли представники Місцевого Організаційного Комітету «Євро – 2012 Україна», Мінрегіонбуду, Мінтрансу, Мінпраці, Мінжитлокомунгоспу, Мінекономіки, організаційних комітетів міст, що прийматимуть Євро 2012, Центру доступу до футболу у Європі CAFE (Center for Access to Football in Europe), представники громадських організацій осіб з інвалідністю – члени комітетів доступності з усіх регіонів України. Загальна кількість учасників – 116 осіб.

14-15 жовтня 2010 року у м. Запоріжжя Національна Асамблея осіб з інвалідністю України спільно з Запорізьким обласним конгресом осіб з інвалідністю в рамках реалізації організували проведення Всеукраїнської програми сприяння забезпечення безперешкодного доступу громадян з інвалідністю до соціальної житлової транспортної та інформаційної інфраструктур «Безбар’єрна Україна» провели Регіональний навчально-практичний семінар «Транспорт, інфраструктура, послуги – доступність для осіб з інвалідністю та маломобільних пасажирів».

Загальна кількість учасників – 116 осіб.

16-17 листопада 2010 року Національна Асамблея осіб з інвалідністю України спільно з громадською організацією сімей людей з інвалідністю та дітьми «СЛІД» в рамках реалізації Всеукраїнської програми «Створення в Україні безперешкодного доступу людей з обмеженими фізичними можливостями до об’єктів житлово-громадського призначення» організували проведення у м. Івано-Франківськ Регіональний навчально-практичний семінар для керівників та лідерів громадських організацій осіб з інвалідністю – членів та партнерів НАІУ «Участь ГОІ у здійсненні державного архітектурно-будівельного контролю за дотриманням вимог щодо забезпечення безперешкодного доступу людей з обмеженими фізичними можливостями до об’єктів житлового та громадського призначення». Учасникам семінару були представлені напрацювання НАІУ в рамках проєкту «Універсальний дизайн та доступність», презентовано Інтернет-портал «Безбар’єрна Україна» та Інтерактивна карта «Путівник доступних міць в Україні».

Загальна кількість учасників – 60 осіб.

2007 рік

Сайт БЕЗБАР’ЄРНА УКРАЇНА[2]

2005-2006 роки

Діяльність НАІУ в лобіюванні та впровадженні нормативно-правових документів

2003 рік

“Не робіть для нас без нас”

До Програми, яка була прийнята Постановою КМУ від 4.06.2003 № 863 увійшли наступні пропозиції від НАІУ:

9. Розробити навчальний курс із питань формування безперешкодного середовища для життєдіяльності людей з обмеженими фізичними можливостями і його впровадження у вищих навчальних закладах на архітектурних та будівельних факультетах, а також у закладах післядипломної освіти.

10. Включати до складу комісій з прийняття в експлуатацію об’єктів житлового та громадського призначення представників управлінь праці та соціального захисту населення місцевих органів виконавчої влади і громадських організацій осіб з інвалідністю.

16. Розглянути питання щодо створення при місцевих органах виконавчої влади “комітетів доступності” за участю представників НАІУ та інших громадських організацій осіб з інвалідністю.

2001 рік

2001 рік

До Мінпраці – підготувати Державну доповідь щодо становище осіб з інвалідністю в Украйні.

До Держбуду –   розробити Державну програму з безбар’єрності.

Endnotes:
  1. Інтернет-портал «Безбар’єрна Україна»: http://netbaryerov.org.ua/
  2. Сайт БЕЗБАР’ЄРНА УКРАЇНА: http://netbaryerov.org.ua/

Source URL: https://naiu.org.ua/programa-stvorennya-suspilstva-dlya-vsih-dostupnist-ta-universalnyj-dyzajn/