Про соціальні послуги

by Olga Zhurbenko | 9 Жовтня 2011 09:54

 

Важко знайти країну, якою б вона розвинутою не була, здатною самотужки вирішувати соціальні проблеми. Тому частина повноважень у вирішенні соціальних проблем перекладається на громадські організації (у деяких країнах значна частина).

За останні роки в нашій країні значно активізувалася законотворча діяльність у сфері соціального захисту громадян. З-поміж усієї низки правових актів вирізняється Закон України „Про соціальні послуги” завдяки значному потенціалу щодо позитивних змін у житті кожного громадянина України, який у певний період свого життя не в змозі впоратися самотужки зі складними життєвими обставинами і потребує сторонньої допомоги. Недержавні організації сприймають прийняття цього Закону також як свідчення визнання державою суспільної ролі недержавного сектору, адже законом передбачено участь недержавних закладів та організацій (громадських, релігійних, тощо) у конкурсах на надання соціальних послуг за рахунок коштів бюджетів різних рівнів.

Доцільно відзначити перспективи розвитку сфери соціальних послуг вразливим верствам населення у відповідності до вказаного закону: потенціальному розвитку ринку послуг, визначенню гарантованого державою мінімуму послуг для кожної цільової групи, зміні принципу фінансування соціальних послуг (з огляду на кількісний склад та потреби цільових груп, а не на кількість місць у наявних закладах), впровадження механізму контролю якості соціальних послуг шляхом впровадження ліцензування закладів та осіб, що їх надають, впровадження конкурсного механізму фінансування закладів, що надають послугу, впровадження механізму вибору користувачем організації, послугам якої він надаватиме перевагу.

Реалізація усієї названої вище сукупності змін та доповнень відповідно до закону стане справжньою революцією у сфері соціальних послуг вразливим верствам населення.

Оскільки розвиток соціальної сфери в Україні ще далекий від завершення, то попереду залишається великий обсяг робіт, певну частину яких можуть взяти на себе громадські організації (правовий і соціальний захист, інформаційно-аналітична підтримка та ін.).

Громадські організації України перебувають на шляху до того, щоб стати одним з найефективніших каналів взаємодії держави і суспільства та важливим інструментом стабілізації трансформаційних процесів, що відбуваються в соціальній сфері. Але для забезпечення належного місця третього сектору в суспільстві, громадські організації України потребують підтримки з боку держави та міжнародної спільноти. Державні установи мають більш активно залучати громадські організації до співпраці чи навіть делегувати їм виконання деяких функцій, наприклад, соціально-правовий захист осіб з інвалідністю.

Громадські організації повинні більш активно втручатися в процес формування державної політики, брати участь у законотворчій діяльності та зосередитися на своїй найважливішій функції – здійснення громадського контролю за впровадженням соціальної політики, спільно виробленої державними та громадськими структурами.

Про соціальні послуги

Source URL: https://naiu.org.ua/pro-sotsialni-poslugi/