Правовий захист осіб з цукровим діабетом в Україні

Правовий захист осіб з цукровим діабетом в Україні
18 Серпня 2017
Друкувати цю новину

Цукровий діабет є одним з найпоширеніших неінфекційних захворювань у світі. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) на нього хворіє близько 3% населення Землі.

20 грудня 2006 року ООН прийняла резолюцію 61/225 по діабету, в якій визнала діабет неінфекційною епідемією. Щороку понад 3 мільйони діабетиків вмирає від таких ускладнень хвороби як інфаркт, інсульт і ниркова недостатність. Крiм того, дане захворювання є причиною тяжких iнвалiдизуючих ускладнень таких як слiпота, ниркова та судинна недостатнiсть та інші.

Про те, яким правовим захистом держави користуються особи, хворі на цукровий діабет консультують фахівці Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Полтавській області.

Стаття 49 Конституції України визначає, що кожен має право на охорону здоров’я, медичну допомогу та медичне страхування. Охорона здоров’я забезпечується державним фінансуванням відповідних соціально-економічних, медико-санітарних і оздоровчо-профілактичних програм. Держава створює умови для ефективного і доступного для всіх громадян медичного обслуговування. У державних і комунальних закладах охорони здоров’я медична допомога надається безоплатно; існуюча мережа таких закладів не може бути скорочена. Держава сприяє розвиткові лікувальних закладів усіх форм власності.

Порядок та умови забезпечення хворих на цукровий діабет лікарськими засобами та виробами медичного призначення регулюються розпорядженням КМУ «Деякі питання забезпечення хворих на цукровий діабет препаратами інсуліну» від 05.03.2009 р. № 247-р та наказом МОЗ України від 23.03.2011 р. № 160 «Про забезпечення хворих на цукровий діабет лікарськими засобами та виробами медичного призначення». Порядок ведення реєстру хворих на цукровий діабет затверджено наказом МОЗ України від 28.05.2009 р. № 365.

Важливим кроком на шляху боротьби з цим суспільно небезпечним захворюванням була реалізація в Україні державної програми «Цукровий діабет» на 2009-2013 роки, затверджена постановою КМУ № 877 від 19 серпня 2009 р., яка, незважаючи на неповноцінне фінансування, певним чином виконувалася та дала свої позитивні результати.

У рамках виконання програми у 2009 році були підготовлені та впроваджені «Протоколи надання медичної допомоги за спеціальністю «Ендокринологія», в яких сконцентрувалися сучасні наукові та галузеві досягнення, рекомендації Американської діабетичної асоціації (ADA) та Міжнародної діабетичної федерації (IDF), настанови, які застосовуються в провідних клініках світу, і базуються на принципах доказової медицини та клінічної епідеміології.

У 2013 році було затверджено і впроваджено в клінічну практику оновлені протоколи лікування хворих на цукровий діабет ІІ типу, які призначені в першу чергу для лікарів первинної та вторинної ланки.

Крім того, завдяки програмі в Україні було створено державний Реєстр хворих на цукровий діабет, в який також увійшли дані про пацієнтів дитячого та підліткового віку.

В Україні нині хворі на інсулінозалежний діабет забезпечуються препаратами інсуліну та цукрознижуючими препаратами за рахунок державних коштів. При цьому усі діти, вагітні жінки та особи, що мають непереносимість препаратів інсуліну вітчизняного виробництва отримують імпортні препарати інсуліну. З 2007 року закупівлі препаратів інсуліну та цукрознижуючих препаратів проводять за рахунок місцевих бюджетів.

З 1 квітня 2017 року в Україні впроваджено нову соціальну програму – компенсація вартості ліків «Доступні ліки», основна мета якої забезпечити кожного громадянина України необхідними лікарськими засобами, які покращать якість їхнього життя і запобіжать виникненню ускладнень та передчасної смертності. Відтак ліки для хворих на серцево-судинні захворювання, бронхіальну астму й цукровий діабет II типу можна отримати безкоштовно або з незначною доплатою.

Для того, щоб отримати ліки потрібно отримати рецепт у лікаря, при цьому рецепт виписується не за торговельною назвою, а за міжнародною непатентованою назвою. Після цього пацієнт повинен зайти в аптеку із позначкою “Доступні ліки”, у кожній аптеці має бути наявний препарат із програми та перелік цін із відшкодувань. Ліки можна отримати в аптеці безкоштовно або з незначною доплатою лише за рецептом лікаря. Аптеці вартість ліків компенсує держава.

Безкоштовно надаються ліки-учасники програми за найнижчою ціною. Тобто вартість препарату із середнього цінового діапазону держава компенсує частково, його можна придбати з незначною доплатою. При цьому лікар повинен виписати окремий рецепт на кожний лікарський засіб. Вартість ліків, які не беруть участі в програмі, не компенсується.

Перелік аптек можна знайти у медзакладах, на сайтах органів місцевої влади, МОЗ, де пацієнт може дізнатися чи бере аптека участь у програмі за спеціальною позначкою.

У випадках, коли в аптеці закінчились безкоштовні ліки, або ті, що відшкодовуються, то пацієнт може зачекати, поки ліки надійдуть в аптеку, звернутись в іншу аптеку, обрати іншу торгову марку та доплатити різницю.

У тому випадку, коли у хворого на цукровий діабет виникають ускладнення, що вражають різні органи, або хвороба вимагає періодів декомпенсації, лікарем вживаються заходи за призначенням інвалідності, проте остаточне рішення залишається за медико-соціальної експертизою до складу якої обов`язково входять фахівці з лікуванню цукрового діабету. Група непрацездатності визначається на підставі об`єктивного обстеження.

З моменту винесення висновку про призначення інвалідності хворий набуває право на пенсію, ряд пільг, окремі види державної соціальної допомоги, в тому числі на безкоштовне забезпечення ліками.

Діабет – серйозна хвороба. Держава приходить на допомогу хворим, а й самі пільговики повинні знати про свої права, в тому числі про право на забезпечення безкоштовними ліками.

Нагадуємо, що реалізувати своє право на безоплатну правову допомогу громадяни можуть звернувшись до Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Полтавській області, який знаходиться за адресою: м. Полтава, вул. Європейська 37/40, тел.(0532) 56-26-66.

Додатково інформуємо, що цілодобово функціонує єдиний телефонний номер системи безоплатної правової допомоги – 0 800 213 103. Дзвінки зі стаціонарних та мобільних телефонів в межах України безкоштовні.

ОКІА «Новини Полтавщини»

  Категорія: