Право на освіту

by Olga Zhurbenko | 18 Липня 2012 08:53

Право на освітуЦього року вступну кампанію подовжено до кінця липня. Зважаючи на величезні труднощі, які змушені долати чимало абітурієнтів з різними нозологіями у нашій країні, ми вирішили присвятити цю сторінку саме праву кожної людини на обрану нею освіту. Інтереси окремої особи знову повністю співпадають з інтересами всього суспільства та держави — освіта надає людині з інвалідністю більші можливості стати повноправним членом в усіх сферах життя. Тому розуміння основ власного права на здобуття гідного майбутнього є необхідним для кожної людини незалежно від її фізичних особливостей.

Сьогодні ведучою стратегією політики багатьох країн можна вважати науково обґрунтоване та доведене практикою твердження що «економічно доцільним є здійснення інвестиції в людський капітал скрізь, де це можливо, замість прямого інвестування в соціальне обслуговування». Відповідно до цієї стратегії інклюзія осіб з інвалідністю в суспільство розглядаються як стратегічний напрям соціального інвестування для майбутнього.

Насамперед, питання соціальної інклюзії повинні знайти своє відображення у сфері освітньої політики, тому що освітня система є віддзеркаленням стану суспільства и одночасно важливим засобом його перебудови.

Мета освітньої інклюзії полягає у ліквідації соціальної ізоляції (виключення), яка є наслідком негативного відношення до різноманітності. Відправною точкою цього поняття є переконання, що освіта є одним з основоположних прав людини і основою для більш справедливого суспільства. На міжнародній конференції ООН з питань освіти, науки і культури «Інклюзивна освіта: шлях у майбутнє» відмічалося:

«Запровадження інклюзії в освітній сфері є не другорядним, а центральним питанням для забезпечення високоякісної освіти і створення більш інклюзивних суспільств… Освіта широкого розглядається як засіб розвитку людського капіталу, підвищення економічних показників, посилення індивідуальної спроможності й розширення меж вибору задля використання свобод громадянства. Освіта сприяє розвитку здатності особи або групи осіб приймати власні рішення та, більше, ніж будь-коли раніше, творити свою долю. Крім того, освіта є важливим засобом подолання виключення для дорослих та дітей, збільшуючи їхню спроможність отримувати можли­вості для більш повноцінної участі в житті своїх громад».

Інклюзія – це політика і процес, які забезпечують повну участь усім членам суспільства в усіх сферах життєдіяльності.

Прес-служба НАІУ

Без Бар’єрів № 14 (92)

Source URL: https://naiu.org.ua/pravo-na-osvitu/