Польський досвід працевлаштування людей з інвалідністю

Польський досвід працевлаштування людей з інвалідністю
27 Грудня 2017
Друкувати цю новину

Польський досвід працевлаштування людей з інвалідністюГоворячи про європейські країни, які дбають про якісне забезпечення осіб з інвалідністю працею, важко залишити поза увагою Польщу. Адже з моменту вступу до ЄС в цій державі зуміли суттєво підвищити показник працевлаштування серед цієї категорії громадян.

Республіка Польща розпочала дбати про права громадян з інвалідністю задовго до вступу в ЄС. Ще в 1997 році був підписаний закон про професійну та соціальну реабілітацію та працевлаштування людей з інвалідністю. Окрім іншого, законом встановлена система квот для працевлаштування людей з інвалідністю в компаніях приватного та державного сектора, штат яких складає більше 25 працівників. Принаймні, 6% штату таких компаній мають становити люди з інвалідністю.

В країні існують закони, що забороняють пряму або непряму дискримінацію по відношенню до осіб з інвалідністю, починаючи зі стадії відбору співробітників і працевлаштування і закінчуючи процедурою звільнення з займаної посади. Люди з інвалідністю, які зіткнулися з дискримінацією по відношенню до себе, мають можливість вимагати відшкодування заподіяної моральної шкоди та упущеної економічної вигоди.

працевлаштування людей з інвалідністю

Після вступу до ЄС охоплення польських громадян з інвалідністю працею почало зростати з кожним роком. В 2007 році рівень економічної активності людей з інвалідністю працездатного віку становив 22,6%, в 2009 році – 24,6%, а в 2011 році – 26,3%. В 2013 році цей показник зріс до 27,3%. І хоча він є нижчим, ніж в інших розвинених країнах Європи, позитивна динаміка спостерігається і до сьогодні. Можна стверджувати, що Польща впевнено вибудовує дієвий європейський механізм забезпечення людей з інвалідністю працею.

Не можна не згадати цікаву практику соціального підприємництва, яка набула свого поширення в Польщі зі вступом до ЄС. З 2003 року в країні почали активно створювати соціальні кооперативи, що спеціалізуються на забезпеченні робочими місцями осіб з інвалідністю та тривало безробітних. На початок 2007 року в Польщі було зареєстровано 106 соціальних кооперативів з працевлаштуванням 500 осіб. В 2011 – вже 320 соціальних кооперативів, а в 2014 – 1221 кооператив з робочими місцями, що відповідають потребам людей з інвалідністю.

Наведемо конкретний приклад. В 2004 році муніципалітет Варшави організував збір та вивезення сміття з житлових будинків в рамках проєкту екологічної організації «ЕКОN». Збором займалися люди з обмеженими можливостями. Всього змогли працевлаштуватися майже 400 осіб з інвалідністю, з них 174 жінки і 18 людей з психічними захворюваннями (за іншими даними працевлаштуватися змогли 900 осіб). Зібране сміття приймало переробне підприємство, що також пішло на користь екології міста.

Вже в березні 2017 року Польський Державний Фонд реабілітації осіб із інвалідністю запустив три програми для працевлаштування людей із обмеженими можливостями. Ці програми називаються «Випускник», «Робота – інтеграція» та «Стабільне працевлаштування». Перша програма розрахована на людей з вищою освітою. Друга ставить на меті допомогти людям з інвалідністю знайти власне місце на ринку праці. Остання програма дасть можливість таким людям працювати в державній адміністрації. За допомогою цих трьох програм планують працевлаштувати щонайменше 5000 осіб.

Стаття підготовлена за сприяння Європейського Союзу та в рамках проєкту «Громадська синергія» під егідою Української сторони Платформи громадянського суспільства Україна-ЄС. Зміст цієї статті є виключною відповідальністю ГПО «Права людини» і не обов’язково відображає точку зору Європейського Союзу.

Ресурсний центр ГУРТ

  Категорія: