Питання інвалідності постає, коли у суспільстві виникає бар’єрність, – Лариса Байда

23 Грудня 2015
Друкувати цю новину

Керівник відділу Національної Асамблеї осіб з інвалідністю України Лариса Байда розповіла про нові підходи до питання інвалідності під час зустрічі зі студентами Українського Католицького Університету у Львові, наголосивши на неприпустимості вживання терміну «інвалід».

«Інвалідність – це те, що є супутнім. Питання інвалідності загострюється, коли у суспільстві виникають певні бар’єри. Люди з інвалідністю доволі часто залишаються втраченими для суспільства через них», – зауважила вона під час семінару для соціальних педагогів, який відбувся в УКУ 16 грудня.

За її словами, саме від розуміння питань інвалідності залежатиме політика щодо цієї сфери. Згідно з доповіддю ВООЗ близько 15% населення мають інвалідність. В Україні нараховується близько 3 млн людей з інвалідністю, до яких відносимо – незрячих, глухонімих, слабочуючих людей та з психічними і розумовими порушеннями.

DSC_1983

Лариса Байда наголосила на необхідності створення інклюзивного простору для людей з інвалідністю, враховуючи як доступ до публічних середовищ, так і зручності в отриманні інших послуг. Зокрема, відповідно до Конвенції про права людей з інвалідністю, офіційна інформація на стендах має друкуватися 14 шрифтом – так, щоб це було читабельним.

«Запрошуючи людей з інвалідністю на зустріч, треба прорахувати всі їх фізіологічні обмеження і творити інклюзивний простір, – зауважила керівник відділу Національної Асамблеї осіб з інвалідністю України. – Загалом під час проєктування архітектурних споруд, треба думати про всі групи людей і враховувати їх інтереси і потреби».

Лариса Байда нагадала, що нові підходи до інвалідності з’явилися як результат руху за громадянські права людей з інвалідністю в США та Канаді у 60-ті роки. Після війни у В’єтнамі багато людей отримали травми і повернулися додому в недоступний простір. Тоді у США з’явився закон про архітектурну доступність. Це перша країна, у якій з’явилися музеї з питань інвалідності, а пізніше – у Великобританії.

«Цей рух був величезним поштовхом і це змінило політику до людей з інвалідністю, – наголосила жінка. – Людей з інвалідністю треба розглядати не як пацієнтів, а як повноправних членів суспільства, а також долати стереотипи в ставленні до них – вони не потребують милостині і до них відносять не лише візочників та незрячих. Також треба долати бар’єри, які виникають в різних моделях інвалідності».

DSC_1972

Серед відомих моделей інвалідності – соціальна, медична, політико-правова, економічна та моральна. «В Україні медична модель інвалідності – існують групи інвалідності, які треба скасувати, адже це додає нові бар’єри», – нагадала керівник відділу Національної Асамблеї осіб з інвалідністю України.

Вона зазначила, що у Львові є позитивний приклад облаштування сервісу для людей з інвалідністю. Зокрема, на базі першої міської клінічної лікарні ім.Князя Лева при першому поліклінічному відділені на вул. Лемківській, 28 запрацював єдиний кабінет звернення за медичною допомогою осіб з порушенням слуху. Також у Львові з’явилися гінекологічні крісла-трансформери для жінок з інвалідністю.

Водночас доповідачка застерегла від іншої тенденції, коли пільги сприймаються як данність і зникає мотивація до навчання, адже достатньо отримати пенсію. За її словами, підхід від «пацієнта до громадянина» передбачає, що держава готова виділити супровід і надати соціальні гарантії і водночас створити умови для працевлаштування такої людини як повноцінного громадянина країни.

DSC_1989

Також на зустріч зі студентами запросили голову правління Всеукраїнської громадської організації «Група активної реабілітації» Ярослава Грибальського, який вже довгий час на візку. Він зазначив, що порівняно з минулим норми і стандарти в облаштуванні простору змінюються. До прикладу, у вагонах поїздів на 1, 90 см збільшили довжину полиць в купе у порівнянні до 1, 80 см у минулому, тому коридор став вужчим. Також підвищили посадкову посадку перед трамваєм.

Український Католицький Університет

  Категорія:
написати коментар

0 коментарів

Поки немає коментарів

Ви можете бути тим, хто розпочне розмову.

Додати коментар