Підступні онкозахворювання, або Другий фронт українців у тилу

Підступні онкозахворювання, або Другий фронт українців у тилу
22 Вересня 2022
Друкувати цю новину
Онкологічні захворювання є однією з найпоширеніших причин смертності жителів Житомирщини

Онкологічні захворювання, як відомо, підступні, через те що на початкових стадіях, коли їх ще можна вилікувати, не дають про себе знати. Коли ж хворих починає щось турбувати і вони звертаються до лікарів, у них часто діагностують уже третю або четверту стадію раку, які призводять до летальних випадків.

Чому важлива профілактика, які безкоштовні медичні послуги гарантує держава онкохворим пацієнтам, а також про небезпечні фактори, що можна усунути самостійно, аби уберегти себе від ризику захворіти на рак, читайте у матеріалі Укрінформу.

 

Рак на другому місці серед причин смертності

Ті, хто пережив втрату рідних через рак, знають, як швидко хвора людина стає безпомічною, марніє на очах і переживає нестерпні муки, проти яких безсилі медичні препарати.

«Онкологія у структурі смертності займає друге місце після серцево-судинних захворювань. Саме через те, що вона виявляється на 3-4-й стадіях, коли є віддалені метастази, і коли лікування вже малоефективне, хвороба значно знижує тривалість життя. Дуже часто такі пацієнти перебувають на паліативній терапії, тобто на знеболенні наркотичними препаратами», – говорить завідувачка амбулаторії загальної практики сімейної медицини №11 міста Житомира Ольга Осадчук.

Ольга Осадчук
Ольга Осадчук

 

За її словами, за останній рік серед пацієнтів амбулаторії кількість першовиявлених на ранніх стадіях випадків раку знизилася. Це пов’язано з пандемією COVID-19, через що люди мало приходили на профілактичні огляди. Ще одна важлива причина – війна, адже багато жителів міста виїхали або просто не звертають уваги на загрозливі симптоми.

«Кількість вчасно виявлених на ранніх стадіях випадків онкозахворювань зменшилася, а занедбаних третьої-четвертої стадії, навпаки, збільшилася, до нас приходять пацієнти, які, на жаль, уже потребують паліативного лікування», – додала лікар.

За інформацією департаменту охорони здоров’я Житомирської ОВА, за 2021 рік та 6 місяців 2022 року рак діагностували у 4843 жителів області, серед них – 2423 жінки, 2395 чоловіків, 20 дітей віком до 14 років та п’ятеро дітей 15-17 років. За цей період найчастіше виявляли новоутворення шкіри, онкологічні захворювання молочної залози, рак трахей, бронхів, легень та захворювання прямої кишки. Найбільше випадків раку зафіксували у Житомирі, Бердичівському районі, Бердичеві, Новограді-Волинському та Коростенському районі. У структурі смертності від онкології за півтора року лідирують рак трахеї, бронхів, легенів (268 осіб), молочної залози (224) та шлунка (184).

Статистика летальності сумна, адже за кожною цифрою стоїть конкретна людина, яка не змогла перемогти рак. В умовах війни, коли щодня гинуть українські військові та цивільні, ми втрачаємо людей ще й через хвороби.

 

Онкологічні захворювання на початкових стадіях не дають про себе знати

Запобігти ракові може кожна людина, якщо щороку проходитиме профілактичний огляд. Утім здебільшого ми звертаємося за допомогою до лікаря лише тоді, коли вже не допомагають запаси домашньої аптечки та  поради рідних і друзів.

«У нас якось прийнято звертатися до лікаря, коли щось болить або щось серйозне сталося. Але треба пам’ятати, що онкологія, особливо на ранніх стадіях, не дає жодних клінічних проявів. Людина абсолютно нормально почувається, а якщо є клініка, болі, скарги, то переважно це вже занедбані випадки, коли мало що можна зробити. Треба пам’ятати про профілактичні огляди, які бажано проходити щороку. Кожна людина може індивідуально звернутися до свого сімейного лікаря, адже саме він під час розмови зі своїм пацієнтом з’ясовує анамнез, тому що є певна спадкова схильність до онкологічних захворювань. До обов’язкових оглядів належать ті, які стосуються трьох основних онкологічних захворювань – рак молочної залози у жінок, рак передміхурової залози в чоловіків і колоректальний рак (злоякісне утворення товстого кишківника або прямої кишки). Треба пам’ятати, що перша-друга стадії раку повністю виліковуються, коли ще немає поширення онкологічного процесу на інші органи і тканини», – наголошує Ольга Осадчук.

Лікарка додає, що для чоловіків, старших 40 років, раз у рік є обов’язковим огляд уролога і здача аналізу на виявлення ризику раку простати. Жінкам після 40 років треба проходити мамографічне обстеження раз у два роки, молодшим рекомендоване УЗД молочних залоз.

 

При цьому, у 80% випадках онкологічних захворювань людина може самостійно без дорогих обстежень помітити тривожні сигнали. Зокрема, йдеться про рак шкіри або меланому, рак ротової порожнини, рак щитоподібної та молочної залоз. Так лікарі рекомендують жінкам періодично проводити самообстеження (пальпацію) щитоподібної та молочної залоз.

Коли готувала публікацію, знайшла на сайті Житомирського обласного онкологічного диспансеру інформацію про те, що в межах Програми медичних гарантій там можна пройти шість безкоштовних досліджень, які дозволяють виявити онкологію на ранніх стадіях. Це мамографія (обстеження молочних залоз), гістероскопія (обстеження матки), езофагогастродуоденоскопія (обстеження стравоходу і шлунка), колоноскопія (обстеження товстого кишківника), цистоскопія (обстеження сечового міхура) та бронхоскопія (обстеження трахеї та бронхів). Для цього потрібно мати лише направлення сімейного або особистого лікаря.

Зателефонувала до своєї сімейної лікарки, аби з’ясувати чи може оформити направлення на такі обстеження. Вона відповіла, що так, варто лише сказати, яке саме дослідження цікавить пацієнта.

Корупційна схема з безкоштовними медпрепаратами

Житомирський обласний онкологічний диспансер
Житомирський обласний онкологічний диспансер

Житомирський обласний онкологічний диспансер повністю фінансується з Національної служби здоров’я. У 2021 році на заклад було спрямовано понад 142 млн грн, а за 6 місяців 2022 року – понад 77 млн грн. За минулий рік медзаклад прийняв 76 097 пацієнтів.

У вересні 2021 року онкодиспансер потрапив у скандал, коли правоохоронці викрили там схему продажу безкоштовних хіміотерапевтичних ліків для онкохворих. За інформацією слідства, завідувач відділення у картці онкохворих не зазначав, що вони не будуть лікуватися такими ліками, а медсестра відмічала у документах, що пацієнт їх отримав і підробляла його підпис. Далі медпрепарати списували як використані і відправляли їх на реалізацію. Один зі спільників цієї справи – депутат із Хмельниччини, який працює у комерційній аптеці. За результатами експертиз, онкохворим не видали ліків майже на 180 тис. грн.

Справу житомирських медпрацівників нещодавно передали до суду. Наразі від роботи до 28 вересня відсторонено завідувача хіміотерапевтичного відділення онкодиспансеру та медсестру цього відділення.

У відповідь на запит Укрінформу про те, на яких умовах онкопацієнти отримують хіміотерапевтичне лікування, департамент охорони здоров’я ОВА відповів:

«Житомирський обласний онкологічний диспансер лікарськими засобами для хіміотерапії забезпечується Міністерством охорони здоров’я. Для отримання хіміотерапевтичного лікування на безоплатній основі, пацієнту необхідно пройти обстеження для встановлення діагнозу та комісійного вирішення тактики подальшого лікування. Після рішення комісії про призначення хіміотерапевтичного лікування, хіміотерапевт з пацієнтом обговорює план лікування та інформує його про наявність ліків у закладі. Наявні ліки в закладі, які необхідні для лікування даного пацієнта, видаються та вводяться йому в хіміотерапевтичному відділенні».

У департаменті також уточнили, що в переліку безкоштовних послуг онкодиспасеру для хворих на рак є: хірургічні операції дорослим та дітям у стаціонарних умовах та в умовах стаціонару одного дня; профілактика, діагностика, спостереження, лікування та реабілітація пацієнтів у лабораторних умовах; мамографія; гістероскопія; езофагогастродуоденоскопія; колоноскопія; цистоскопія; бронхоскопія; хіміотерапевтичне лікування та супровід дорослих і дітей з онкологічними захворюваннями в амбулаторних і стаціонарних умовах; радіологічне лікування та супровід дорослих і дітей з онкологічними захворюваннями в амбулаторних та стаціонарних умовах.

Онкодиспансер є комунальним некомерційним підприємством обласної ради. Тож поцікавилася в заступника голови облради Володимира Ширми, чи підіймали депутати питання щодо кадрових змін у медзакладі через корупційну схему.

Володимир Ширма
Володимир Ширма

«На останній сесії обласної ради продовжили контракт із нині діючим директором Ігорем Сабадашем на 5 років. Питання про кадрові зміни розглядалося на комісії, але комісія підтримала його кандидатуру», – відповів Ширма.

Шкідливі звички провокують рак

Про вплив шкідливих звичок на наше здоров’я розповідають, починаючи з дитсадка і школи, але люди ігнорують поради, ризикуючи своїм життям.  Завідувачка амбулаторії Ольга Осадчук теж наголошує, що вони є вагомим фактором виникнення онкологічних захворювань.

Зокрема у групі ризику ті, хто палять. Причому на рак хворіють не тільки активні, а й пасивні курці (ті, хто вдихає тютюновий дим). Ця шкідлива звичка може призвести до раку легенів, ротової порожнини, гортані, нирок, сечового міхура, шлунково-кишкового тракту.

Онкологічні процеси в організмі також провокує надмірне вживання алкоголю та ожиріння, коли людина до того ж ігнорує хоча б мінімальні фізичні навантаження. Неабиякий вплив на наше здоров’я має і харчування, адже рак може викликати вживання технологічно обробленого м’яса (ковбаси, сосиски, фастфуд, напівфабрикати).

За словами лікарки, після аварії на ЧАЕС у Житомирській області досить високий показник розвитку раку щитоподібної залози.

Вже зараз ми багато говоримо, якою буде Україна після нашої перемоги. Аби відбудовувати і розвивати державу, їй потрібні здорові громадяни. Тож варто переглянути своє ставлення до здоров’я, записатися на прийом до сімейного лікаря, пройти профогляд, аби запобігти серйозним захворюванням.

Ірина Чириця, Житомир

  Категорія: