Пенсіонерам повернули пільги на проїзд

Пенсіонерам повернули пільги на проїзд
29 Лютого 2016
Друкувати цю новину

Верховна Рада України ухвалила проєкт закону, у якому передбачено повернення деяким категоріям пільговиків права на безплатний проїзд.

Світлана ГОЛОВІНА

пенсіонерам пільги на проїздНа початку січня більшість українських пенсіонерів була змушена з жалем констатувати, що відтепер уперше за багато років їм доведеться самим оплачувати свій проїзд навіть у місцевому електротранспорті.

Не обов’язок, а право

Ще наприкінці 2015 року Президент України Петро Порошенко підписав Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо стабілізації фінансового стану держави та удосконалення окремих положень соціальної політики)». І з 1 січня набули чинності зміни до законів, які переформатовують правила надання пільг на проїзд у міському та міжміському транспорті. Згідно з ними, забезпечення безплатного проїзду в громадському транспорті для окремих категорій громадян мало бути перекладено на місцевий рівень, тобто залежало від рішення органів місцевого самоврядування.

Загалом пільги не скасували, однак зрозуміло, що можливості місцевих бюджетів, на жаль, не завжди могли витримати випробування додатковим транспортно-пільговим тягарем. Та й узагалі, оскільки місцеві бюджети мали не обов’язок, а лише право компенсувати перевізникам проїзд пільговиків, виникла ситуація, коли деякі категорії громадян фактично втратили пільги, які раніше гарантувала держава. Це стосується, зокрема осіб з інвалідністю війни та прирівняних до них категорій (які раніше мали право на безплатний проїзд усіма видами міського пасажирського транспорту, автомобільним транспортом загального користування в сільській місцевості тощо), військовослужбовців, які стали людини з інвалідністюми внаслідок бойових дій, учасників бойових дій та прирівняних категорій та інших.

Разом із цим у Законі «Про Державний бюджет України на 2016 рік» не було передбачено відповідні видатки у вигляді субвенції з держбюджету місцевим бюджетам.

Тому протягом двох місяців з початку року питання подальшого фінансування транспортних пільг залишалося відкритим.

Міністр соціальної політики України Павло Розенко також погоджувався з нестандартністю ситуації з фінансуванням пільгового проїзду, коли і в бюджеті кошти не передбачили, і місцевим органам відповідне право остаточно не передали.

Гроші «перекинули» із субсидій

Особливу тривогу весь цей час висловлювали працівники електротранспорту, який завжди отримував фінансування на перевезення пересічних пенсіонерів із бюджету. Корпорація «Укрелектротранс», а також ЦК Профспілки працівників житлово-комунального господарства, місцевої промисловості, побутового обслуговування населення України зі свого боку зверталися до уряду та Верховної Ради України щодо невирішеності питань компенсації 2016 року вартості пільгових транспортних послуг, які надали підприємства міського електротранспорту.

І ось нарешті рішення було знайдено.

18 лютого 2016 року парламент розглянув та ухвалив проєкт Закону № 4024 «Про внесення змін до додатків № 3 та № 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2016 рік» щодо фінансового забезпечення компенсації за пільговий проїзд окремих категорій громадян та інших передбачених законодавством пільг».

У законопроєкті запропоновано відповідно до частини п’ятої статті 102 Бюджетного кодексу України передбачити субвенцію з держбюджету місцевим бюджетам та надання пільг із послуг зв’язку, інших передбачених у законодавстві пільг (окрім пільг на одержання ліків, зубопротезування, оплату електроенергії, природного і скрапленого газу на побутові потреби, твердого та рідкого пічного побутового палива, послуг тепло-, водопостачання та водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), вивезення побутового сміття та рідких нечистот) і на компенсацію за пільговий проїзд окремих категорій громадян в обсязі 1 917 833,2 тис. грн за рахунок коштів субвенції з держбюджету місцевим бюджетам на надання пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу, послу і тепло-, водопостачання та водовідведення, квартирної плати (утримання будинків I споруд та прибудинкових територій), вивезення побутового сміття та рідких нечистот, передбачених у Законі України «Про Державний бюджет України на 2016 рік».

— Законопроєкт вирішує суспільний конфлікт, який ми створили, коли голосували за бюджет, — сказала з трибуни парламенту народний депутат Оксана Продан, один з авторів документа. — Закон дає право 24 категоріям громадян їздити в транспорті безплатно, насамперед це інваліди й пенсіонери. Адже коли ми голосували за бюджет, то не заклали жодної копійки, щоб компенсувати цей проїзд. Сьогодні органи місцевого самоврядування не мають ані коштів, ані можливостей укладати договори й компенсувати перевізникам цей проїзд.

У 2016 році на фінансування транспортних пільг держава витратила 1,8 млрд гривень.

Послугами пасажирського транспорту у січні 2016 року скористалися 0,3 млрд пасажирів, що становить 90,3% від обсягу перевезень порівняно з відповідним періодом 2015 року.

Газета «Пенсійний кур’єр», № 8 (666)
26 лютого 2016 року
  Категорія: