Паралізований чоловік зміг ходити після того, як йому в спину пересадили клітинки з носа

23 Жовтня 2014 Друкувати цю новину

Паралізований чоловік знову зміг ходити після інноваційного курсу лікування, в межах якого йому пересадили клітини з носової порожнини в пошкоджену ділянку спинного мозку.

40-річний Дарек Фідика не ходив, відколи під час нападу чотири роки тому йому кілька разів ударили ножем в спину, пошкодивши спинний мозок.

Першу подібну в світі операцію йому зробили хірурги в Польщі, яким допомагали вчені в Лондоні.

В межах експериментальної терапії медики використали нюхові гліальні клітини, які є складовою складної системи нюху. В першій із двох операцій хірурги видалили пацієнтові одну з нюхових цибулин і вирощували ці клітини в лабораторному розчині.

Через два тижні вони пересадили отримані гліальні клітини в спинний мозок пацієнта, пошкоджений ножем. У них була буквально краплинка препарату - приблизно 500 тисяч клітин.

Пацієнтові зробили біля 100 мікроін'єкцій над і під пошкодженим сегментом спинного мозку. Чотири тонкі тяжі нервової тканини було вилучено з щиколотки пацієнта і вживлено в розрив у лівій частині спинного мозку шириною 8 мм. Вчені вважають, що гліальні клітини стали містком, який поєднав тканини зверху і знизу в пораненому місці, і відтак нервові трансплантати закрили розрив у спинному мозку, повідомляє Українська служба Бі-бі-сі.

Перед початком цього курсу лікування пан Фідика майже два роки був паралізований нижче пояса, а численні курси фізіотерапії не приносили жодних змін у його стані. Він не відчував нижніх кінцівок. Ця інтенсивна програма фізіотерапії - по п'ять годин на день, п'ять днів на тиждень - була продовжена і після пересадки, яку здійснили хірурги нейро-реабілітаційної клініки у польському Вроцлаві.

Через приблизно три місяці Фідика вперше відчув позитивні наслідки лікування, коли на його лівому стегні почали нарощуватися м'язи. Через шість місяців після операції він зміг зробити перші кроки, тримаючись за бруси і з допомогою фізіотерапевта. Через два роки після трансплантації він виходить за межі реабілітаційного центру, спираючись на ходунки. В нього також частково відновилися відчуття в сечовому міхурі, кишковику і статева функціональність.

Керівник групи польських медиків Павло Табаков, нейрохірург-консультант центру у Вроцлаві, каже, що донедавна регенерація спинного мозку видавалася чимось неймовірним. Він вважає, що тепер параліч більше не буде невідворотним.

ТСН

  Категорія:
написати коментар

0 коментарів

Поки немає коментарів

Ви можете бути тим, хто розпочне розмову.

Додати коментар

Ваші дані будуть надійно збережені! Вашу e-mail адресу не буде опубліковано. Також інші дані не будуть передані третій особі.
всі поля обов'язкові до заповнення.