Пам’ятаючи лозунг «Нічого для нас без нас» одним із стратегічних напрямів діяльності Національної Асамблеї людей з інвалідністю України (НАІУ) залишається участь у процесах прийняття рішень.
Саме тому, 12 січня 2024 року, НАІУ в рамках реалізації проєкту «Покращення реабілітаційних послуг у системах охорони здоров’я (SRSHS)» проведено робочу зустріч в онлайновому форматі для громадських об’єднань осіб з інвалідністю (ГОІ) – членів НАІУ щодо обговорення проблематики інвалідності в сучасних умовах. Зокрема, питаннях, пов’язаних із внесенням змін до діючого законодавства України, в тому числі мобілізації людей з інвалідністю, процедури отримання статусу інвалідності, виїзду за кордон тощо.
Участь у заході взяли майже 60 представників ГОІ з багатьох регіонів України, серед яких були також учасники-партнери реалізації зазначеного проєкту.
Голова НАІУ Валерій Сушкевич виступив із змістовною промовою, якою зазначив важливість участі ГОІ у процесах прийняття рішень, включення їх у гуманітарні реагування, в процеси відновлення. Разом з тим закликав зосередити увагу на різноманітних інструментах впливу на формування та реалізацію державної політики.
Особливу увагу під час зустрічі учасники приділили обговоренню болючих питань, пов’язаних із резонансним проєктом Закону України від 25.12.2023 № 10378, щодо удосконалення окремих питань мобілізації, військового обліку та проходження військової служби.
«Ми розуміємо, що зазначені питання дійсно необхідні та дуже важливі, але є положення, які прямо порушують права людини з інвалідністю, – зазначив Валерій Сушкевич. – Кожна людина обирає свій шлях добровільно. Зараз багато людей, які попри групу інвалідності та вік стали на захист своєї країни, маючи при цьому право вибору. Але не можна мобілізувати людину з інвалідністю, яка відповідно до законодавства має стійкий розлад функції організму, що призводить до обмеження життєдіяльності, без її згоди. Держава повинна створювати умови для реалізації існуючих прав людей з інвалідністю, а не порушувати їх».
Враховуючи обсяг проведеної в цьому напрямку роботи, а саме потужну комунікацію на вищому рівні, на сьогоднішній день нібито вдалося запевнити причетних до законопроєкту прибрати цю норму.
Конструктивна боротьба та здоровий глузд дають свої результати! Законопроєкт повернуто на доопрацювання. Сподіваємося, що досягнуті результати не зміняться на шляху до прийняття рішення!
Також на зустрічі представники ГОІ обговорили інші підзаконні нормативно-правові акти, зміни до яких розробляються. Зокрема, це відповідні зміни до постанов Кабінету Міністрів України, якими пропонується: нова процедура отримання групи інвалідності (більш ускладнена), позбавлення права ГОІ користуватися земельними ділянками, деякі зміни під час перетину кордону тощо.
За результатами обговорення зазначили, що фахівці НАІУ і на далі будуть брати активну участь у законотворчому процесі, проводити аналіз законодавства, формувати та висловлювати узгоджену позицію ГОЇ з питань, пов’язаних із захистом прав осіб з інвалідністю.
Разом з тим, учасники зустрічі підбили підсумки діяльності за 2023 рік щодо:
Учасники та учасниці заходу в свою чергу подякували Секретаріат НАІУ за підтримку, захист прав людей з інвалідністю, підвищення обізнаності з питань інвалідності із залученням провідних експертів та фахівців, обговорення змін у законодавстві, які стосуються актуальних питань життєдіяльності, соціального захисту та адвокації прав людей з інвалідністю, ситуації в регіонах для вивчення потреб та швидкого реагування на гуманітарну кризу.
Наприкінці зустрічі учасники визначилися із подальшими планами (короткостроковими та довгостроковими):
«Ми вміємо це робити! Наша реакція та позиція – дуже важливий чинник для прийняття правильних рішень! Нічого для нас без нас!».
Усім учасникам заходу міцного здоров’я, миру та Перемоги!
**********
Ця ініціатива стала можливою завдяки щедрій підтримці американського народу за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку згідно з угодою про співпрацю з Partnerships Plus під номером 7200AA18CA00032, яка фінансується з 28 вересня 2018 року, та реалізується Інститутом досліджень і навчання JSI у відповідності до угоди під номером PP-EI-001 з Momentum Wheels for Humanity. Зміст є відповідальністю Національної Асамблеї людей з інвалідністю України і не обов’язково відображає погляди USAID або уряду Сполучених Штатів.