Несправжній спорт? У НОКу вибачилися за те, що назвали Паралімпіаду фестивалем

Несправжній спорт? У НОКу вибачилися за те, що назвали Паралімпіаду фестивалем
27 Лютого 2018
Друкувати цю новину

У Національному олімпійському комітеті заявили, що не можна порівнювати успіхи олімпійської та паралімпійської збірних України, оскільки Паралімпіада — це соціальний проєкт і радше фестиваль, ніж спортивні змагання.

Така думка була висловлена від імені НОК у коментарях на офіційній сторінці комітету у мережі Фейсбук.

Скріншот коментаря опублікувала громадська активістка, чемпіонка світу з карате серед дівчат на візках та організаторка таборів активної реабілітації для людей з інвалідністю Уляна Пчолкіна.

“При всій повазі, але порівнювати олімпійців і паралімпійців некоректно. Паралімпійські ігри — соціальний, а не суто спортивний проєкт, це більше фестиваль, ніж ігри. Рівень конкуренції між країнами, кількість країн і спортсменів-учасників, а також їх рівень в Олімпійських та Паралімпійських іграх неможливо порівнювати”, — йшлося в коментарі НОК у відповідь на допис про те, що паралімпійська збірна підготовлена значно краще, ніж олімпійська.

Коментар НОКу викликав хвилю обурливих коментарів від активістів, журналістів, спортсменів з інвалідністю. Дописувачі, зокрема, вимагали вибачення та покарання винних у дискримінаційному коментарі.

“Просто потурбуйтеся подивитися Паралімпіаду і усвідомити, що це не шоу, не реабілітація, абілітація, фестиваль чи ще якесь свято. Це Паралімпійські ігри, які такі ж самі, як і Олімпійські. Спортивні фестивалі — зовсім інша річ і ціль у них інша. … Це спорт великих досягнень. І змагання на найвищому рівні. Тут справа в тому, що паралімпійців принизили і їхні заслуги теж”, — пише Уляна Пчолкіна.

“Ну ви зрозуміли, #Паралімпіада, це, за версією НОК України, “фестиваль”. Виходить, “Ігри Нескорених” Invictus Games: Team Ukraine, у котрих брали участь ветерани АТО, це теж щось на кшталт “фестивалю”?

НОК України та олімпійська команда/NOC of Ukraine and the Olympic Team ви пробили дно там, де я навіть не сподівався. Вимагаю вибачень перед паралімпійцями за ваше лайно”, — написав на своїй сторінці колишній український журналіст-міжнародник Андрій Васільєв, який зараз працює у НАСА.

Після низки обурливих дописів коментар був видалений, а невдовзі на сторінці НОК з’явився пост із вибаченням за некоректне висловлювання.

“Олімпійська команда України на XXIII зимових Олімпійських іграх передає естафету своїм колегам, які будуть захищати з 9 по 18 березня честь нашої країни на XII зимових Паралімпійських іграх в Пхьончхані!

Разом з тим Національний олімпійський комітет України приносить свої вибачення з приводу розміщеного коментаря на сторінці НОК у соціальній мережі Facebook, який не відображає загальну позицію організації та виник через суб’єктивну помилку відповідальної особи.

Наразі, як і раніше, не існує жодних непорозумінь між олімпійцями і паралімпійцями!”, — йдеться у повідомленні НОК.

Водночас експертка з питань недискримінації Центру інформації про права людини Ірина Виртосувважає, що у НОКу не читають закони України.

“Держава останні півроку піарить, даруйте, просуває закони, де змінена термінологія — не “інвалід” чи “особа з обмеженими можливостями”, а людина з інвалідністю. Де на першому місці — людина, захист її гідності. Це означає, що людина з інвалідністю має бути не просто “інтегрованою” в суспільство, а бути його невід’ємною частиною. Цими законами ми радо звітуємося перед міжнародною спільнотою, але, очевидно, НОКу про це не сказали”, — зауважує експертка.

На її думку, ця ситуація може говорити про дві речі. Перша — коментатор від НОКу живе за старими уявленнями, коли людина з інвалідністю — це безпомічна особа і споживач пільг. І в такому разі потрібен персональний інструктаж цій людині й офіційні вибачення від НОКу. А друга, і вона набагато сумніша, — прийняті закони і змінений переклад Конвенції про права осіб з інвалідністю поки не працюють.

“Це доводить, що не досить замінити один некоректний термін, слід державі добряче працювати над тим, щоб змінити ставлення і сприйняття людей з інвалідністю”, — додає Ірина Виртосу.

Як відомо, 9 березня у південнокорейському Пхьончхані розпочнуться XII зимові Паралімпійській ігри. Від України на ігри відправляться 33 спортсмени. З них 10 — це так звані “лідери”, які супроводжують спортсменів з порушеннями зору на лижній трасі під час змагань. Українці змагатимуться у 3 видах спорту – лижних перегонах, біатлоні та гірських лижах.

Урочиста церемонія проводів національної паралімпійської збірної до Південної Кореї відбудеться 28 лютого у Києві.

У 2016 році під час літньої Паралімпіади у Ріо-де-Жанейро українські спортсмени встановили 109 рекордів у трьох видах спорту. Спортсмени вибороли 117 медалей та зберегли третє місце в медальному заліку.

У плаванні встановлено 94 рекорди, в легкій атлетиці — 14, у пауерліфтингу — 1 рекорд. Серед них 22 рекорди світу, 32 паралімпійські рекорди та 54 рекорди Європи.

humanrights.org.ua

  Категорія: