На Кіровоградщині діти, хворі на ювенільний ревматоїдний артрит, отримують безкоштовну високовартісну біологічну терапію

На Кіровоградщині діти, хворі на ювенільний ревматоїдний артрит, отримують безкоштовну високовартісну біологічну терапію
30 Березня 2015
Друкувати цю новину

Лише дві області України – Кіровоградська та Львівська (тут навіть прийнято спеціальну програму) – передбачили в обласних бюджетах кошти на закупівлю високовартісних медичних препаратів, необхідних для проведення досить ефективної біологічної терапії дітям, хворим на ювенільний ревматоїдний артрит.

1303150903

Про це йшлося на засіданні круглого столу з питань застосування біологічної та іншої терапії у пацієнтів з хронічними ревматичними захворюваннями суглобів, насамперед це стосується дітей. Організатором заходу, до участі в якому були запрошені науковці зі столиці та ревматологи і дитячі кардіоревматологи з лікувальних закладів області, став департамент охорони здоров’я обласної державної адміністрації.

Як зазначалося на засіданні, актуальність обговорюваної проблеми полягає в тому, що своєчасно розпочате лікування дітей з ЮРА біологічними препаратами (а вони дуже високовартісні) дає змогу блокувати запальні процеси у суглобах і таким чином стає на заваді розвитку хвороби. Без такої терапії прогресуюче ураження суглобів призводить з часом до інвалідності, адже у хворих з’являються труднощі при рухах (при запаленні багатьох суглобів може розвиватись обмеження загальної рухомості дитини), а також спостерігаються функціональні порушення не лише з боку опорно-рухового апарату, а й з боку внутрішніх органів. Тому діти не в змозі відвідувати освітні установи і вимушені навчатися вдома, у зв’язку з чим ускладнюється можливість отримання ними достатнього обсягу знань, що в подальшому зменшує їх соціальну адаптованість, зокрема і можливість працевлаштуватися.

Завідувач кардіоревматологічним відділенням дитячої обласної лікарні, головний позаштатний дитячий кардіоревматолог департаменту охорони здоров’я ОДА Вікторія Іванова повідомила, що на даний час в області на медичному обліку з діагнозом ЮРА перебувають 43 дитини. Їх лікування проводиться в дитячій обласній лікарні, 16 дітей (за медпоказниками) отримують безкоштовну біологічну терапію, кошти на яку виділяються з обласного бюджету.

Сума ця досить значна, тому, за словами Вікторії Іванової, хоча всі розрахунки (на кожну дитину) були зроблені і своєчасно подані у вигляді пропозицій до облбюджету, їй мало вірилось, що в такий складний час, як нині, кошти знайдуться. На щастя, депутати передбачили відповідне фінансування, тож хворі діти отримують сьогодні життєво необхідне для них лікування.

Начальник відділу охорони материнства та дитинства, імунопрофілактики департаменту охорони здоров’я облдержадміністрації Антоніна Кодрул зазначила, що гроші на терапію для таких дітей з обласного бюджету виділяються вже третій рік, останнім часом підключилось і Міністерство охорони здоров’я (кілька препаратів надходить централізовано), але в основному весь тягар лягає на місцевий бюджет.

Разом з тим, за її словами, уже в нинішньому році постає дуже гостра проблема, пов’язана з тим, що троє пацієнтів, які нині отримують біологічне лікування, за віком втрачають статус дитини і переходять під опіку дорослого ревматолога. А це означає, що вони позбавляються права на продовження рятівної для них терапії. Тому стоїть питання: як далі лікувати цих дітей?

Дорослі пацієнти з числа хворих на ювенільний ревматоїдний артрит, зокрема у Кіровограді, як підтвердили міські ревматологи, не отримують і ніколи не отримували лікування біологічними препаратами за рахунок бюджетного фінансування. Не матимуть його й діти, що перейдуть у дорослу групу. Тому вже сьогодні мама однієї з дівчат оббиває пороги Кіровоградської міської ради з проханням надати кошти на лікування, оскільки для родини така сума не підйомна. А припинення біологічної терапії – це пряма дорога до інвалідності.

У засіданні круглого столу взяли участь професор Інституту невідкладної і відновної хірургії ім. В.К.Гусака, доктор медичних наук Андрій Гнилорибов, який детально зупинився на питанні медикаментозного лікування ревматоїдного артриту з використанням антиФНПтерапії та врахування при цьому новітніх національних рекомендацій і даних клінічних досліджень, а також кандидат медичних наук, медичний радник представництва науково-дослідної біофармацевтичної компанії “ЕббВі” в Україні Валентин Чернишов, котрий розповів про застосування біологічної терапії у хворих з ювенільним ревматоїдним артритом.

Кіровоградська ОДА

  Категорія: