Майно, придбане людини з інвалідністюми у кредит, не зможуть конфіскувати

17 Липня 2014
Друкувати цю новину

Заборонити конфісковувати в осіб з інвалідністю придбані в кредит квартири, авто, земельні ділянки, засоби реабілітації та інше майно, яке забезпечує їхні життєві потреби, передбачає законопроєкт, нещодавно зареєстрований у Верховній Раді.

Проєктом закону, авторами якого є народні депутати України Валерій Сушкевич («Батьківщина»), Павло Розенко («УДАР») та Едуард Леонов («Свобода»), пропонується внести зміни до низки чинних законів: «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні», «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності», «Про гуманітарну допомогу», «Про благодійну діяльність та благодійні організації», «Про виконавче провадження», а також до Житлового кодексу Української РСР та Земельного кодексу України.

Суть усіх змін до вищезгаданих законів одна: заборонити примусове стягнення за виконавчими документами, коли боржником є безпосередньо інвалід. Однак лише у таких випадках: якщо заставне житло є єдиним місцем проживання цього людини з інвалідністю і належить йому на праві власності або є його часткою у спільній власності, а також якщо на земельній ділянці розташоване житло людини з інвалідністю.

Окрім того, забороняється конфісковувати в людини з інвалідністю за борги технічні та інші засоби реабілітації, вироби медичного призначення, автомобілі, які він отримав від держави за законом або як гуманітарну чи благодійну допомогу відповідно до медичних показань. Це положення закону також пропонується поширити і на автомобілі, які безплатно отримували постраждалі внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 з числа осіб з інвалідністю І та ІІ груп, незалежно від наявності у них відповідних медичних показань, а також на автомобілі, які придбані цими категоріями осіб з інвалідністю у борг.

Під заборону примусового вилучення, згідно з проєктом закону, також потраплять автомобілі, отримані або придбані дітьми війни та особами, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною (але не більше одного). Адже не таємниця: родичі осіб з інвалідністю нерідко для уникнення зайвих платежів оформляють на них власні новенькі «круті» автомобілі, зокрема, й придбані у кредит.

Голова Комітету Верховної Ради у справах пенсіонерів, ветеранів та осіб з інвалідністю Валерій Сушкевич зауважує: до парламентського комітету надходять численні звернення від громадян, що свідчать про випадки, коли під час виконавчих проваджень стягнення від кредиторів звертаються на єдине житло осіб з інвалідністю або легкові автомобілі, які було надано людини з інвалідністюм органами соціального захисту населення для пересування. Ухвалення цього закону має на меті сприяти забезпеченню життєвих потреб осіб з інвалідністю через заборону стягнення їхнього майна, навіть якщо вони є боржниками.

Нова законодавча ініціатива йде в унісон із недавніми рішеннями парламенту щодо переведення валютних кредитів у гривні. Не один день під стінами Верховної Ради пікетували цілими сім’ями позичальники, яких банки за борги хочуть виселити разом із дітьми з придбаних у кредит нових просторих помешкань та ще й забрати «засіб пересування».

Водночас у рішенні на користь позичальників є й інший бік — захист інтересів вкладників, які не беруть кредит, щоб одразу користуватися всіма благами цивілізації у борг, а роками збирають на депозиті заощадження на омріяну власну квартиру чи хоча б маленьке авто. А нині їхні вклади (а відтак і мрії) опинилися під загрозою. Адже якщо позичальники не віддаватимуть кредити, банк не зможе повернути вкладникам їхні заощадження. Тож, саме від законодавців залежатиме, як збалансувати інтереси двох сторін і не розвалити фінансову систему держави.

ФАКТ

Приміром, у Вінницькій області на обліку для забезпечення автомобілями перебувають 5195 осіб з інвалідністю, із них — 434 інваліди війни з числа учасників бойових дій. У 2014 році людини з інвалідністюм та ветеранам війни Вінницької області як адресну гуманітарну допомогу було видано 9 автомобілів. Про це повідомили у Департаменті соціальної політики облдержадміністрації.

Олександра КУЧЕРЯВА

Голос України 

  Новина має такі "мітки":
  Категорія: