Лист-звернення на підтримку проєкту закону №2439 про внесення змін до Податкового кодексу України щодо підтримки діяльності підприємств громадських об’єднань осіб з інвалідністю

Лист-звернення на підтримку проєкту закону №2439 про внесення змін до Податкового кодексу України щодо підтримки діяльності підприємств громадських об’єднань осіб з інвалідністю
22 Листопада 2019
Друкувати цю новину

 Голові Комітету Верховної Ради України

з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів

ТРЕТЬЯКОВІЙ  Г.М.

 

Народним депутатам України – членам Комітету

 

Шановна Галино Миколаївно!

Шановні народні депутати України!

 

За дорученням всеукраїнських громадських об’єднань «Національна Асамблея людей з інвалідністю України», «Союз організацій осіб з інвалідністю України», «Українське товариство глухих», «Українське товариство сліпих» та  «Асоціація підприємців та працюючих осіб з інвалідністю України»  звертаються до Вас щодо стану та перспектив державної підтримки діяльності підприємств громадських об’єднань осіб з інвалідністю (далі – підприємства ГОІ) у вигляді пільг з оподаткування в Україні.

За даними Мінсоцполітики у 2018 році 275 підприємств ГОІ отримали право на користування пільгами з оподаткування. На цих підприємствах працює 9701 особа,  в т. ч. 6135 з інвалідністю. Сума податкових пільг склала 492,6 млн. грн., з них 390,5 млн. грн. це пільга з нульової ставки ПДВ. Чистий фінансовий результат роботи цих підприємств (прибуток)  склав 177 млн. грн.

Звертаємо увагу, що організація діяльності підприємств ГОІ має свої особливості, пов’язані з використанням праці осіб з інвалідністю. Це ставить такі підприємства в нерівні умови з іншими суб’єктами господарської діяльності (нижча продуктивність праці, збільшення витрат на обслуговування робочих місць, висока собівартість продукції тощо). Завдяки державній підтримці у вигляді пільг з оподаткування, підприємства ГОІ заощаджені кошти спрямовують, у першу чергу, на матеріально-технічне забезпечення своєї діяльності, модернізацію виробництва, освоєння нових видів нової продукції, збереження діючих робочих місць, підтримку соціальної сфери, надання допомоги засновнику тощо.

Наголошуємо, що підприємства ГОІ є також платниками податків та інших обов’язкових платежів (ПДВ, ЄСВ, ПДФО,військовий збір, місцеві податки) нарівні з іншими підприємствами. Для прикладу:

  • Дніпровським УПО «Луч» УТОС (займається виробництвом електровиробів і виробів з пластмаси), на якому працює 468 осіб, з них 259 з інвалідністю, отримано податкових пільг за рік на суму 13,6 млн. грн. (в т. ч. 0 ставка ПДВ
    9,5 млн. грн.), чистий прибуток 7,6 млн. грн., сплачено податків за рік на суму
    9,7 млн. грн.;
  • Підприємство «Алекса» (виготовлення пакувальних пакетів з паперу), на якому працює 22 особи, з них 13 з інвалідністю, отримано податкові пільги за рік на суму  474,2 тис. грн. (в т.ч. 0 ставка ПДВ 367,0 тис. грн. ), сплачено податків  1,1 млн. грн.

Таким чином, підприємства ГОІ, незважаючи на податкові пільги, на рівні  з іншими  сплачують у вигляді податків та інших обов’язкових платежів суми,  що подекуди наближаються до розміру державної підтримки у вигляді пільгового оподаткування або навіть є більшими за неї!

Але, вже з 1 січня 2020 року підприємство ГОІ втрачають право на застосування нульової ставки з податку на додану вартість, яка становить понад 80% від всіх пільг підприємств ГОІ. Це призведе до того, що суттєво підвищиться вартість продукції,  яка стане неконкурентною на ринку, підприємства ГОІ отримають збитки  та їх діяльність стане під загрозою, а тисячі працівників з інвалідністю втратять роботу.

Останні 3 роки підприємства ГОІ практично не отримували державної фінансової підтримки на технічне оснащення та переоснащення виробництва за рахунок адміністративно-господарських санкцій, що надходять до Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю. Тому, на сьогодні, право на податкові пільги – це єдиний вид державної підтримки підприємств ГОІ. Інші компенсаторні заходи, які активно використовуються європейськими країнами (різні види дотацій, в т.ч. на заробітну плату, консультування тощо) для підтримки з інвалідністю, українським законодавством  не передбачені.

На сьогодні в Міністерстві соціальної політики України обговорюються питання запровадження нових механізмів надання державної допомоги підприємствам ГОІ.  Це питання потребує системного підходу, послідовного впровадження та,  головне – часу. За цей період ми можемо втратити ті підприємства ГОІ, які на сьогодні працюють, сплачують податки та заробітну плату працівникам, що є важливим чинником для соціалізації людей з інвалідністю та додатком до їх мізерної пенсії.

У Верховній Раді України зареєстровано Проєкт Закону про внесення змін до Податкового кодексу України щодо створення сприятливих умов діяльності для підприємств та організацій, які засновані громадськими об’єднаннями осіб  з інвалідністю (реєстр.№2439 від 14.11.2019), авторами якого є Діденко Юлія Олександрівна, Марченко Людмила Іванівна та Гетманцев Данило Олександрович.

Метою законопроєкту є створення сприятливих економічних умов та не допущення дестабілізації діяльності підприємств та організацій громадських об’єднань осіб   з інвалідністю, які засновані громадськими об’єднаннями осіб з інвалідністю (пропонується продовжити на два роки (до 2022 року) термін дії «нульової» ставки  з податку на додану вартість за операціями з постачання товарів та послуг, що виготовляються та постачаються ними. Крім того, положення Податкового кодексу України приведенні  у відповідність до законів України «Про громадські об’єднання» та «Про ратифікацію Конвенції про права осіб з інвалідністю і Факультативного протоколу до неї» щодо офіційного перекладу Конвенції ООН про права осіб з інвалідністю і Факультативного протоколу до неї.

Шановна Галино Миколаївно та народні депутати України – члени комітету! Просимо Вас найближчим часом винести законопроєкт реєстр. № 2439  на розгляд Комітету та підтримати його.

 

З повагою та надією на розуміння

 Генеральний Секретар НАІУ  Вікторія Назаренко

Президент Всеукраїнської Асоціації підприємців та працюючих осіб з інвалідністю  Сергій Гурінов

   
  Категорія: