Круглий стіл відбувся: Чи мають особи з обмеженими інтелектуальними можливостями доступ до правосуддя в Україні?

Круглий стіл відбувся: Чи мають особи з обмеженими інтелектуальними можливостями доступ до правосуддя в Україні?
15 Листопада 2017
Друкувати цю новину

Круглий стіл відбувся: Чи мають особи з обмеженими інтелектуальними можливостями доступ до правосуддя в Україні?

В Києві, 8 листопада в приміщенні Українського національного інформаційного агентства «Укрінформ» ГПО «Права людини» провела круглий стіл на тему «Доступ до правосуддя осіб з порушеннями психічного здоров’я та обмеженими інтелектуальними можливостями в Україні».

Експертами Громадської правозахисної організації «Права людини» в рамках проєкту «Сприяння ефективному використанню права на доступ до правосуддя осіб з порушеннями психічного здоров’я та обмеженими інтелектуальними можливостями», який здійснюється за підтримки американського народу, наданої через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках Програми «Нове правосуддя» в серпні – жовтні 2017 року було проведено дослідження, за результатами якого були проаналізовані юридичні та фактичні бар’єри, що перешкоджають доступу осіб з порушеннями психічного здоров’я та обмеженими інтелектуальними можливостями до правосуддя в Україні.

Круглий стіл відбувся: Чи мають особи з обмеженими інтелектуальними можливостями доступ до правосуддя в Україні?

Серед учасників заходу були Віталій Дроботун – директор ГПО «Права людини», Раїса Кравченко – виконавчий директор ВГО «Коаліція захисту прав осіб за інвалідністю внаслідок інтелектуальних порушень», Михайло Жернаков – директор ГО «Фундація ДеЮре», який являється головним експертом Судової групи РПР, Руслан Імереллі – президент ВГО користувачів психіатричної допомоги «ЮЗЕР», Богдан Мойса – координатор аналітичного напряму Української Гельсінської спілки з прав людини, Олег Полозюк – спеціаліст відділу нормативно-правового забезпечення ВГО «Національна Асамблея людей з інвалідністю України, Оксана Василяка – директор Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у місті Києві, представники місцевих центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги у м. Києві, представники судової адміністрації України та міста Києва, Апеляційного суду м. Києва, Територіального управління юстиції у м. Києві, Офісу Уповноваженого з прав людей з інвалідністю при Президентові України.

Круглий стіл відбувся: Чи мають особи з обмеженими інтелектуальними можливостями доступ до правосуддя в Україні?

Під час заходу експерти презентували рекомендації, щодо забезпечення доступу до правосуддя таких осіб шляхом внесення змін до Цивільного кодексу України та Цивільно-процесуального кодексу України, Закону України «Про безоплатну правову допомогу». Презентуючи результати дослідження директор ГПО «Права людини» Віталій Дроботун повідомив, що в судах Києва за 2016 рік було розглянуто 281 справу про визнання фізичної особи недієздатною.

Провівши аналіз рішень судових справ про визнання фізичних осіб недієздатними, ми виявили, що таких справ було 281 за весь 2016 рік. Але змогли проаналізувати лише 261 справи. Ще до 20 справ інформація виявилася закритою, так як діють певні заборони щодо доступу до судових рішень – повідомив Віталій Дроботун.

Також, експерт наголосив на тому, що районні суди міста Києва в 2016 році задовольнили 95% поданих заяв про визнання фізичної особи недієздатною, і лише в 1% справ суди відмовилися визнавати особу недієздатною.

Ще однією негативною тенденцією є те, що 99% судових рішень були прийняті судами без участі в судових засіданнях особи, яку хочуть визнати недієздатною.

Таким чином людина не має можливості висловити свою позицію. А суд не має можливості оцінити психічні та інтелектуальні здібності особи та виносить рішення виключно на підставі наданих документів. Що іноді може призвести до зловживань з боку недобросовісних заявників.

Тому необхідно внести зміни до чинного законодавства, якими визначити присутність особи, щодо якої слухається справа про визнання її недієздатною, обов’язковою умовою розгляду судової справи.

Також учасники висловились про те, що в Україні сам факт визнання людини недієздатною на практиці являє собою громадянську загибель. Така особа не має можливості реалізувати елементарні громадянські права та є обмеженою в своїх правах на всіх рівнях…

Круглий стіл відбувся: Чи мають особи з обмеженими інтелектуальними можливостями доступ до правосуддя в Україні?

З повним записом круглого столу можна ознайомитися за посиланням https://www.youtube.com/watch?v=thwrDP9MgWM&t=80s

Текст звіту «Доступ до правосуддя осіб з порушеннями психічного здоров’я та обмеженими інтелектуальними можливостями в Україні» можна завантажити тут:

pdfЗВІТ «Доступ до правосуддя осіб з порушеннями психічного здоров’я та обмеженими інтелектуальними можливостями в Україні»

Американський народ, через USAID, надає економічну та гуманітарну допомогу по всьому світу понад 55 років. В Україні допомога USAID надається у таких сферах як: економічний розвиток, демократія та управління, охорона здоров’я і соціальний сектор. Додаткові відомості про програми USAID можна отримати у Відділі інформації та зв’язків з громадськістю USAID за телефоном +38(044)521-5741, на Інтернет-сторінці http://ukraine.usaid.gov або у соціальній мережі Facebook https://www.facebook.com/USAIDUkraine

Програма USAID «Нове правосуддя» реалізується з жовтня 2016 р. і ґрунтує свою діяльність на здобутках попередніх проєктів USAID «Україні: верховенство права» та «Справедливе правосуддя».

Мета програми – надання підтримки судовій владі, Уряду, Парламенту, адвокатській спільноті, правничим колам, громадському суспільству, ЗМІ та громадянам у створенні умов для функціонування незалежної, підзвітної, прозорої та ефективної системи правосуддя, яка забезпечує верховенство права, та у боротьбі з корупцією. Детальнішу інформацію про програму можна отримати за телефоном +38(044)581-3303».

Права людини

  Категорія: